SON DAKİKA

İÇİŞLERİ BAKANI SOYLU; AİLE İÇİ ŞİDDETE KARŞI ELEKTRONİK KELEPÇE İZLEME MERKEZLERİ KURULACAK

ASAYİŞEĞİTİMGenelGÜNDEMPOLİS GÜNDEMPOLİS GÜNDEMİPOLİSİN SESİ

SALGIN TEDBİRLERİ İLE İLGİLİ MERAK EDİLENLER

ASAYİŞEKONOMİGenelGÜNDEMPOLİS GÜNDEMPOLİS GÜNDEMİSAĞLIKSİYASETSONDAKİKA

AMASYA POLİS KONTROL NOKTASINDA ‘TÜRK EVLERİ’ MİMARİSİ DİKKAT ÇEKİYOR

Bu haber 15 Mart 2019 - 17:14 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Amasya Valisi Dr. Osman Varol şehrin giriş-çıkış noktalarında bulunan polis kontrol noktalarını ziyaretleri sonucu gündeme gelen ve şehri ziyarete gelen vatandaşların karşılaştığı ilk noktalardan birisi olan bu yerlerin daha estetik ve daha samimi bir karşılama sunması, aynı zamanda da şehrin tarihi dokusuna uygun olması gerektiği hususlarının birleşmesi sonucu, Amasya’ya özgü “Türk Evleri” mimarisinin kullanılması uygun görüldüğünü belirtti.

Amasya İl Özel İdaresi aracılığıyla yapılan ve Amasya Türk Evleri mimarisindeki kontrol noktalarının tanıtımını yapan Vali Dr. Osman Varol şu ifadelere yer verdi:

“İçişleri bakanlığımız ülkemizde her alanda güvenliğin sağlanması için çok ciddi çalışmalar yürütmekte. Bu kapsamda özellikle son yıllarda şehirlerimizin güvenliğini sağlamak adına şehirlerimizin giriş ve çıkış noktalarında sabit uygulama alanları oluşturdu ve burada 24 saat esasına göre genel asayiş ekiplerimizi, zaman zaman durumun özelliğine göre diğer asayiş ekiplerimiz ve trafik personelimiz görev yapmakta. Bu noktalar şehirlerin girişlerinde özellikle şehrin hem sakinlerinin hem misafirlerin hem de transit geçenlerin her zaman gördüğü noktalarda yer almakta.

Biz bu uygulama noktalarının bir miktar geliştirilmesi için bazı fikirler geliştirdik. Arkadaşlarımıza zaman zaman yaptığımız ziyaretlerde onların verdiği görüşlerin de etkisi oldu. Diğer taraftan bu alanların şehre giriş noktasında olmasının şehrin imajı açısından bir değerlendirmeye tabi tutulması gerektiğini düşündürdü bize. Onun için bu uygulama noktalarında fiziksel bir değişikliğe gitme kararı aldık. Bunu yaparken de buraların 3 önemli işlevi olduğunu ve bu 3 işleve de hizmet edecek bir tasarımın olması gerektiğini düşündük.

Birincisi burada vatandaşlarımıza hizmet veriyoruz. Vatandaşlarımız zaman zaman bu uygulama noktalarında duruyorlar, konaklıyorlar. Burada kendileriyle ilgili birtakım kontroller veya onlarla ilgili birtakım işlemler yapılırken beklemeleri gerekiyor ve bu her türlü iklim koşulunda günün her saatinde gerçekleşiyor. Dolayısıyla onların bu işlemlerinin yapılırken rahat etmeleri açısından rahat mekanlara ihtiyaç vardı.

İkincisi burada çok fedakâr görevli kardeşlerimiz 24 saat esasına göre her türlü iklim koşulunda çok ciddi bir görev yürütmekteler. Onların çalışma konforu da bizim açımızdan çok önemli. İşlerini yaparken, istirahat ederken hem rahat olmaları hem de bizim normal kamu binalarında sahip olunan konfora sahip olmaları gerekiyordu.

Üçüncüsü de eğer farkına vardıysanız Amasya’mıza ait çok önemli değerlerimizden olan Osmanlı döneminden kalma Türk evleri kültürümüz var. Şehrimizde bu konuda ciddi sayıda konuta sahibiz. Bunu da şehrin girişinde şehrimize gelen misafirlerin veya transit geçen insanların ilk gördükleri nokta olarak burada yansıtmaya çalıştık. Böyle bir mimari kullanalım dedik ve şehrimizin üç giriş noktasındaki uygulama noktalarımızı klasik Türk evleri şeklinde tasarladık. Böylece bu uygulama noktalarını karşıdan gören veya bir şekilde burada durmak zorunda kalan vatandaşlarımız hoş bir görüntüyle karşılanıyorlar.

Güvenlik hizmeti insanlarımızın aslında olmasını hep istediği ama çokta hoşuna gitmeyen, onlara vakit kaybettirdiğini düşündükleri hizmetler. Bunu yaparken insanlarımıza hoş bir görüntü içerisinde, güzel bir imajla aynı zamanda da ilimizin önemli bir değerini yansıtacak şekilde bir tasarım kullandık.

Bu üç işlevde gerçekten karşılığını buldu diye düşünüyoruz. Şu an arkadaşlarımız burada rahat bir ortamda hizmetlerini sunuyorlar. Burada hizmet alan vatandaşlarımız, bir süre vakit geçiren vatandaşlarımız rahat ve güvenli bir ortamdalar. Ayrıca insanlarımızı çok şık ve iyi, güzel bir imajla karşılayan ve Amasya’mıza ait olan değerleri yansıtan uygulama noktalarına sahip olduk.”

Vali Varol; Amasya İl Özel İdaresi’ne bağlı Plan Proje Yatırım ve İnşaat Müdürlüğü’nce yapımı tamamlanan Amasya-Suluova, Amasya-Taşova, Amasya-Tokat karayolu üzerindeki kavşak noktalarında bulunan 3 adet polis kontrol noktalarına geleneksel Amasya kent dokusuna uygun konteynırlar yaptırılarak, güvenlik görevlilerinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere hizmete sunulduğunu açıkladı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.