SON DAKİKA

AMERİKAN POLİSİ: ETKİLİ İLETİŞİM GÜVEN GETİRİR

Bu haber 17 Ağustos 2019 - 23:19 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Polis Medya Gazetesi Yazı İşler Müdürü Sümer Taşkıran Amerika ziyareti esnasında Amerika’nın Virginia Eyaleti’nin Spotsylvania şehrinde görev yapan Polis Memuru Richard Vasquez ile özel bir röportaj gerçekleştirildi.

İşte o özel röportaj:

SORU: Sizi tanıyabilir miyiz?

YANIT: Ben Richard Vasquez .  Spotsylvania’lıyım ve burada  görev yapmaktayım. Ülkemize hoş geldiniz Sümer Hanım.

YANIT: Hoşbulduk Değerli  Vasquez.

SORU: Spotsylvania şehrindeki polislerin çalışma sistemini öğrenebilir miyiz?

YANIT: Bilindiği gibi Amerika eyaletlere ayrılmakta. Her eyaletin kendine has sistemi mevcut. Bizim eyalette Polislerimiz günde 12 saat mesai yapıyor. Örneğin Pazartesi- Salı günleri izin yapıyorlar, Çarşamba -Cumartesi- Pazar ise mesai günleri. Akabindeki hafta ise Çarşamba- Perşembe günü çalışıyorlar, diğer günler izinli. Yani bir hafta 2 gün izinliler 3 gün çalışıyorlar, sonraki haftada ise 3 gün dinlenip 2 gün çalışıyorlar. Toplamda 2 hafta için 80 saat çalışmış oluyorlar. Mesai bittikten sonra her ne olursa olsun kesinlikle çalışmıyorlar, normal bir vatandaş halini alıyorlar.

SORU: Peki sizin çalışma şekliniz nasıl?

YANIT: Benim görevim münasebetiyle  neredeyse her gün çalışıyorum diyebilirim. Ben genel olarak asayişten sorumluyum ve suçları önlüyorum. Dolayısıyla herhangi bir olay olduğu esnada, ihtiyaç anında veya arandığım takdirde çalışmaya hazırım.

SORU: Değerli Vasquez, bizlere vatandaşlarınız ve polisler arasındaki iletişiminizin nasıl geliştiğinden bahsedebilir misiniz?

YANIT: Vatandaşlarla olan iletişimin en iyi yolu güçlü bir ilişkiden oluşur. Bunun adı da güvendir ve bu güveni oluşturmanın en önemli yolu ise doğru, etkili, sağlıklı bir iletişimden geçmekte. Onlarla bu doğru ve güçlü ilişkiyi yakaladığımız takdirde aslında güven duygusunu kazanmış oluyoruz. Böylelikle olay esnasında vatandaşlarımız bize bu güven ilişkisine dayanarak yaşanan olayı şeffaf ve doğru şekliyle anlatıyorlar ve böylelikle ihtiyaç duyduğumuz gerçek bilgiye erişerek olayları daha hızlı çözebiliyoruz.

Bilindiği gibi tüm ilişkiler elbette güvene dayalıdır fakat özellikle bizim meslekteki güven oluşumu büyük önem arz etmektedir. Dünyanın neresinde olursa olsun vatandaş öncelikle polisine güvenmelidir.  Bu da elbette sağlam bir iletişimle sağlanır. 

Genelde gazetelerde asayiş olayları vb.. olumsuz haberler yer almakta ama bir o kadar da vatandaşlarımızla çok güzel olmlu gelişimler yaşamaktayız. Hemen hemen her gün, nereye gidersem gideyim vatandaşlarımızdan hep takdir sözleri ve teşekkür alıyorum ve tabiiki ben de onlara desteklerinden ve bizlere duydukları güven ve teşviklerinden ötürü minnettarlığımı dile getiriyorum ve bu beni çok mutlu ediyor. Onlarla aramızda oluşan bu anlamlı köprü tamamen vatandaşlarımızı dinlemekten geçmekte. Sorunları olunca onları can kulağıyla dinliyorum.  Sorunlarını doğru şekliyle anlamaya çalışıyorum. İşte mesleğimle beni bütünleştiren en önemli unsur tam da bu. 

SORU: Değerli Vasquez. Son olarak neler söylemek istersiniz?

YANIT: Biz polisler devlet ve vatandaş arasında birer köprüyüz. Dolayısıyla sorumluluklarımızı bilerek vatandaşlarımıza değer verip onları dinlemeli ve güvenliklerini sağlamalıyız. İşimin en güzel yanı ise insanları dinlemek. Bu nedenle mesleğimi çok seviyorum ve severek yapıyorum.

Türkiye’ye ve Polis Medya Gazetesine çok teşekkür ediyorum. Meslek hayatınızda sizlere başarılar diliyorum. Sizleri Spotsylvania’da ağırlamak ve tanımak benim için harika.  Ülkemize ve şehrimize tekrar hoşgeldiniz.

ÖZEL HABER: Sümer TAŞKIRAN

www.polisbasin.com

www.polismedya.com.tr

www.polismedya.tv

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.