ANKARA’DA ÇOKSESLİ MÜZİK ŞÖLENİ

Şef Nilgün Tuzkaya yönetimindeki Ankara Çoksesli Müzik Derneği, “Yaza Merhaba Konseri” konseptiyle Ankaralı sanatseverlere çoksesli müziğin hazzın yaşattı.

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Salonu’nda sanatseverlere açık olarak 22 Haziran Cumartesi günü sahne alan “Yaza Merhaba Konseri’nin öğlen yapılan ilk bölümünde, sanatçı adayı miniklerin, piyano, keman ve gitar dinletisi gerçekleşti. Müzik şöleninde, minikler ilk kez sahne heyecanını tadarken, izleyiciler de keyifli dakikalar geçirdiler.

Konserin akşam gerçekleştirilen ikinci bölümünde ise, Şef  Nilgün Tuzkaya yönetiminde ilk olarak Ankara Çoksesli Oda Korosu, Finlandia, Ihlamur Ağacı ve Niksar’ın Fidanları adlı parçaları seslendirdiler. Bu dinleti ile Ankara Çoksesli Müzik Derneği,  2018 yılı Ekim ayında çeşitli meslek grupları ve öğrencilerden oluşturduğu Ankara Çoksesli Oda Korosu’nu ilk kez seyirciyle buluşturmuş oldu.

Ardından sahne alan Ankara Çoksesli Korosu, yine Şef  Tuzkaya yönetiminde on üç parça ile izleyicilere çoksesli müzik şöleni sundu. Sanatseverlerin coşkulu alkışları ile beğenisini ifade ettiği etkinlik, Ankaralılara müzik dolu bir gün yaşattı.

Konseri gerçekleştiren Ankara Çoksesli Müzik Derneği,  yurt içinde ve dışında birçok faaliyet gerçekleştiriyor. Koro, uluslararası alanda da Türk müziğini temsil ediyor ve aldığı çeşitli ödüllerle çalışmalarının karşılığını buluyor.

1973 yılında Muzaffer Arkan başkanlığında oluşturulan, Kamu yararına çalışan Ankara Çoksesli Müzik Derneği (AÇMD), Avrupa’da uluslararası seminer, konferans, festival ve yarışmalara katılıp ülkemizi temsil ederek, 9 kez dünya birinciliği elde etmiştir. Ayrıca ülkelerarası müzik faaliyetlerinde 40’dan fazla ülke ile temas halinde olup, Ankara koro ve festival yarışmalarını koordine etme çabasındadır.

AÇMD’nin güttüğü amaçlardan bir kaçı ise; Sesi ve kulağı müziğe yetenekli her yaştaki bireyleri bir araya getirerek, onların sanat, bilgi, zevk ve ruhlarını geliştirebilmek üzere olanak sağlamak. Bununla birlikte kültürel varlığımızı bütün dünya ülkelerine tanıtmak amacıyla uluslararası müzik yarışmalarına katılacak sanatçıları bulmak ve bu konserlere katılmalarını sağlamaktır.

ÖZEL HABER & FOTO: Sümer TAŞKIRAN

 

www.polisbasin.com

www.polismedya.com.tr

www.polismedya.tv

 

 

 

 

 

 

YORUM ALANI

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.