SON DAKİKA

ASAYİŞ SUÇLARI İLE MÜCADELE DEĞERLENDİRME TOPLANTISI BAŞLADI

Bu haber 14 Şubat 2019 - 21:49 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen 13 Şubat 2019 tarihinde Ankara’da Asayiş Suçları İle Mücadele Değerlendirme Toplantısı’nın açılış töreni gerçekleşti. 

Toplantıya İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu, İçişleri Bakan Yardımcısı Sayın Muhterem İnce, Emniyet Genel Müdürümüz Sayın Celal Uzunkaya, Asayiş Daire Başkanı Levent Tuncer, Jandarma Genel Komutanı Sayın Orgeneral Arif Çetin, Emniyet Genel Müdür Yardımcıları ve 81 ilimizin asayişten sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcıları ile Şube Müdürleri katıldı.

Açılış konuşmasını Asayiş Daire Başkanı Levent Tuncer gerçekleştirdi. Konuşmasında ‘Asayiş Suçlarıyla Mücadele Politika Belgesi’ doğrultusunda çalışmaları titizlikle sürdürdüklerini ifade etti. Toplumun huzur ve güvenliğini sağlamak amacıyla asayiş suçlarının önlenmesi olayların aydınlatılması şüphelilerin yakalanması ve adli makamlara sevk edilmesi adına hayata geçirilmiş ve geçirilmekte olan bir çok projelere değinen Tuncer, Cumhurbaşkanımızın Eşi Emin’e Erdoğan’ın himayelerinde tarihi ve kültürel gezileri içeren ‘Biz Anadolu’yuz’ projesinin yanı sıra çocuk ve gençleri suçtan uzak tutmak adına ‘ÇOGEP’ projesi kapsamında 72 proje gerçekleştirilerek bir çok çocuk ve gence ulaşıldığını belirtti.

Ardından Ankara Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya açıklamalarda bulundu. Açıklamalarında 174 yıldır Emniyet Teşkilatının her kademedeki personeliyle ülkenin huzur ve güven içerisinde yaşaması ilkesine sahip milli birlik ve beraberliğin temin ve tesisi için mesai mefhumu gözetmeksizin her şart altında güvenlik hizmetinin verilmekte olduğu ifadelerini kullandı. Uzunkaya, verilen güvenlik hizmetleri arasında en çok öne çıkanın, ülke genelinde en yaygın şekilde huzur ve güvenliği tehdit eden asayiş suçlarının olduğunu vurgulayarak; “Asayiş suçlarıyla mücadeledeki ana politikamız; planlı, projeli, teşhis, analiz, çözüm odaklı ve çok yönlü güvenlik yaklaşımları üzerine bina edilmiştir” dedi.

Ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bir konuşma gerçekleştirdi. Konuşmasında 2018 yılının Türk Polis Teşkilatı için çok parlak bir dönem geçirdiğini, 2019 yılının da gerçekleşen projelerle teşkilatın  başarısının artarak devam etmesi temennisinde bulundu. Bakan Soylu, Devletin güvenlik unsurunu görünür kılmak ve bu sayede suçluya alan bırakmamak adına çok sayıda bekçi alımı gerçekleştirdiklerini, Mart ayı içerisinde alımların tekrar yapılacağını müjdeleyerek, bekçiler için “ Gecedeki göz, milletin huzurunun teminatıdır” ifadelerini kullandı. 

Asayişin sistemli çalışması ve görünür olması sayesinde 2017 yılında günlük evden hırsızlık sayısının 30’a 2018 yılında ise bu sayının 10’a düştüğünü belirtti. Bunun yanı sıra kadına yönelik şiddet suçlarında, cinayet suçlarında da azalma yönünde ciddi kazanımlar elde edildiğinin altını çizdi. 

“MERKEZ AMİRLİKLERİMİZ BİZİM İLK VİTRİNİMİZDİR”

Çocukların ve gençlerin geleceğin teminatı olduklarını, dolayısıyla onların güvenliğini çok önemsediklerinin altını çizen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, çocukların güvenli bir eğitim alabilmeleri amacıyla okul çevrelerinde görevlendirmeler yaparak asayiş olaylarını aza indirdiklerini belirtti.

Aynı zamanda Merkez Amirliklerine ‘Güven Masaları’ kurarak vatandaşın ilk başvurusunu, şikayetini ifa eden, iş ve işlemlerin tek bir noktadan devam etmesini, polis vatandaş ilişkisinin çok daha sağlıklı olabilmesini sağlayı amaçladıklarını sözlerine ekledi.

Kades uygulamasının önemine de vurgu yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 2018 yılı Mart ayında başlattıkları Kades uygulaması ile kullanıcı sayısının henüz beklenen düzeyde olmadığını söyledi ve sözlerine şöyle devam etti: “Hali hazırda 28 bin 53 aktif kullanıcı sayısı var. Uygulama ile bu güne kadar 7 bin 782 ihbar alınmış ve müdahale edilmiş.” 

“HEDEFİMİZ TÜRKİYE’Yİ DÜNYANIN EN GÜVENLİ ÜLKESİ YAPMAKTIR”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hedeflerinde Türkiye’nin şehirlerini, Türkiye’nin en güvenli şehirleri, Türkiye’yi de dünyanın en iyi, en güvenli ülkesi yapmak olmalı diyerek sözlerine son verdi. 

Protokol konuşmalarının ardından toplu fotoğraf çekildi.

Asayiş Suçları İle Mücadele Değerlendirme Toplantısı 15 Şubat 2019 Cuma günü sona erecek.

HABER: Sümer TAŞKIRAN

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.