SON DAKİKA

AÇIK ALANLARA SİGARA YASAĞI

ASAYİŞGenelGÜNDEMSAĞLIKSONDAKİKA

AŞIRI ANTİBİYOTİK KULLANIMI PARKİNSON MU YAPIYOR?

Bu haber 24 Kasım 2019 - 21:05 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Aşrı Antibiyotik Tüketimi ile Parkinson Hastalığı Arasında İlişki Tespit Edildi

Helsinki Üniversitesi Hastanesi araştırmacıları tarafından yakın zamanda yayınlanan bir çalışmaya göre aşırı tüketilen antibiyotiklerin Parkinson hastalığı riskinin artmasına neden olabileceğini ortaya koydu.

Çalışma, antibiyotiklerin aşırı kullanımının, Parkinson hastalığına (10 ila 15 yıl kadar bir gecikmeyle de olsa) artırabileceğini göstermektedir. Bu bağlantı, antibiyotiklerin bağırsak mikrobiyal ekosistemi üzerindeki yıkıcı etkileri ile açıklanabilir.

“Antibiyotiklere maruz kalma ve Parkinson hastalığı arasındaki bağlantı, hastaların önemli bir kısmında Parkinson hastalığının patolojisinin, muhtemelen yavaşlık, kas gibi tipik Parkinson motor semptomlarının başlamasından yıllar önce, mikrobiyal değişikliklerle ilgili olarak bağırsaktan kaynaklanabileceği görüşüne dayanıyor.

Ekstremitelerin sertliği ve titremesi Parkinson hastalarında bağırsak bakteriyel kompozisyonunun anormal olduğu, ancak nedeninin açık olmadığı biliniyordu. Sonuçlar, bağırsak mikrobiyotasını kuvvetle etkilediği bilinen bazı yaygın olarak kullanılan antibiyotiklerin olabileceğini düşündürmektedir. Araştırma ekibi lideri Helsinki Üniversitesi Hastanesi Nöroloji Bölümü’nden Nörolog, Filip Scheperjans “Önceden belirlenmiş bir faktör,” diyor

Bağırsakta, Parkinson hastalığının tipik patolojik değişiklikleri tanıdan 20 yıl öncesine kadar gözlenmiş. Kabızlık, irritabl barsak sendromu ve inflamatuar barsak hastalığı, Parkinson hastalığının gelişme riski ile ilişkili bulunmuştur. Antibiyotiklere maruz kalmanın bağırsak mikrobiyomunda değişikliklere neden olduğu gösterilmiştir ve bunların kullanımı, psikiyatrik bozukluklar ve Crohn hastalığı gibi bazı hastalıkların artması riskiyle ilişkilidir.

Aşırı Antibiyotik tüketiminin Parkinson hastalığı ile olası ilişkisi, Finlandiya ulusal sicil kayıtlarından elde edilen veriler kullanılarak bir vaka kontrol çalışmasında incelenmiştir. Çalışma, 1998-2014 yılları arasında 13.976 Parkinson hastalığı hastasında antibiyotik maruziyetini karşılaştırarak yaş, cinsiyet ve ikamet yeri ile eşleşen 40.697 etkilenmeyen kişiyle karşılaştırmıştır.

HABER: Sümer TAŞKIRAN

www.polisbasin.com

www.polismedya.com.tr

www.polismedya.tv

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.