SON DAKİKA

ATATÜRK VE İSTİKLAL YOLU YÜRÜYÜŞÜ İNEBOLU’DA DÜZENLENEN TÖREN İLE BAŞLADI

Bu haber 26 Eylül 2018 - 16:28 'de eklendi ve kez görüntülendi.

KAYMAKAM ATASOY, “İSTİKLAL MÜCADELESİNDEKİ ŞERİFE BACILARIN, HAMAMCI KADI SALİH REİS VE İNEBOLU HALKININ YİĞİTLİKLERİNİ KASTAMONU HALKININ MÜCADELESİNİ UNUTMAMAK ADINA GELECEK NESİLLERE AKTARMAK İÇİN BU TÜR ETKİNLİKLERİ DÜZENLİYORUZ”

Atatürk ve istiklal yolu kahramanlarını anmak için Kastamonu Valiliği’nin, 2008 yılında başlattığı, bu yıl da dokuzuncusu gerçekleştirilen “Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşü” düzenlenen tören ile İnebolu’dan bugün başladı.
İnebolu meydanında yapılan, il protokolü, vatandaşlar ve öğrencilerin katıldığı törenin ardından yürüyüş başladı. Dört gün sürecek 90 kilometrelik yürüyüş, Kurtuluş Savaşı kahramanlarından Şerife Bacı’nın donarak şehit olduğu Kastamonu Kışla Parkı önünde 29 Eylül Cumartesi günü sona erecek.
Kastamonu halkının Kurtuluş Savaşı’nda yapmış olduğu fedakârlıkları anmak ve istiklalin kazanılmasına dair verilen mücadelenin gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlamak amacıyla her yıl ülkemizin çeşitli illerinden katılan yürüyüşçülerle İstiklal Yolu Yürüyüşü gerçekleştiriliyor.
İnebolu Kaymakamı Abdullah Atakan Atasoy, muhabirimize Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşü’ne ilişkin açıklamalarda bulundu.
Kaymakam Atasoy, yaptığı açıklamada, Anadolu Yolu’nun Kurtuluş Savaşı açısından önemine işaret ederek, “Anadolu’yu saran işgallere karşı başlatılan İstiklal Mücadelesini destekleyecek bu lojistik hatta Anadolu’ya Açılan tek pencere İnebolu’ydu. Bu nedenle İnebolu’dan başlayıp Kastamonu üzerinden Çankırı ve Ankara’ya ulaşan güzergâh İstiklal Yolu olarak adlandırılmaktadır.” dedi.

ATASOY, “İSTİKLAL YOLU, ZAFERE GİDEN YÖNDE KAĞNI İLE KAYIĞIN MUCİZEVİ BİRLİKTELİĞİ, DESTANSI ZAFERİ”

Kurtuluş Savaşı sırasında İstanbul’dan, Rusya’dan birçok askeri malzemenin, İnebolu’ya getirildiğini ve mühimmatın İnebolu’daki kahraman denk (yük) kayıkçıları ile birlikte sahile çıkartıldığını kaydeden Atasoy şunları söyledi, “Sonrasında kağnı kolları ile birlikte Kastamonu’ya, Kastamonu’dan da Ankara’ya ulaştırılıyordu. Yani zafere giden yönde kağnı ile kayığın mucizevi birlikteliği, destansı zaferin de bir nevi işaretiydi. Bir mucize yaratılıyordu.”
İnebolu’nun Mustafa Kemal Atatürk açısından da önemine dikkat çeken Atasoy “ Atatürk’ün “Gözüm Sakarya’da, Dumlupınar’da kulağım İnebolu’da” sözü ile bu yolun önemini özellikle vurguladığını belirtti. Ulu Önder Atatürk’ün İstiklal yolunun ilk aşamasında canla başla mühimmat boşaltan denizcilerin kahramanlıklarından dolayı 11 şubat 1924 tarihinde İnebolu kayıkçılara Kurtuluş Savaşı’nda yararlılık gösterenlere verilen Beyaz Şeritli İstiklal Madalyasıyla taltif ettiğini aktaran Kaymakam Atasoy, “Anadolu’ya açılan tek kapının İnebolu olması ve milli mücadele bu yol olmasıydı, gerçekten bu kurtuluş savaşında bu zaferi kazanamayacaktık. Bu süreçte mühimmatın boşaltıldığını haber alan Yunanlılar buraya iki Yunan zırhlısını gönderiyorlar, ancak ona rağmen bizim yiğit evlatlarımız asla vazgeçmiyorlar. Yunan zırhlısına rağmen askeri mühimmatlar ve malzemeleri kağnı kolları ile birlikte kayıklarıyla gemilerden sahile indirip, depolarda muhafaza edilip, o zor şartlarda, koşullarda kağnı kolları ile birlikte Kastamonu’dan Çankırı’ya oradan Ankara’ya ulaştırılması gerçekten destansı bir zaferin mimarları, unsurlarıdır.
İstiklal mücadelesindeki Şerife Bacıların, Hamamcı Kadı Salih Reis ve İnebolu halkının yiğitliklerini Kastamonu halkının mücadelesini de unutmamak adına gelecek nesillere aktarmak İçin bu tür etkinlikleri düzenliyoruz. Bu ruhu tekrar canlandırmak ve yaşatmak İçin yarın da bu etkinliği yapacağız. “ diye konuştu.
Kaymakam Atasoy, etkinliğe konuk olarak yaklaşık olarak beş yüz gencin, bölgeden katılımla da toplamda bin kişinin katıldığını belirterek, güzergahın da Kurtuluş savaşı İstiklal yolu güzergahı esas alınarak oluşturulduğunu vurguladı.

Haber: Sümer TAŞKIRAN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.