SON DAKİKA

BAKAN SOYLU: BİR CAN BİLE ÖNEMLİDİR

Bu haber 07 Mayıs 2019 - 17:04 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya Karayolu Trafik Güvenliği Günü ve Karayolları Trafik Haftası etkinlikleri kapsamında 7 Mayıs 2019 tarihinde Elmadağ Şehit Mustafa Büyükpoyraz Polis Meslek Eğitim Merkezi’nde düzenlenen ve İçişleri Bakanlığı himayesinde gerçekleştirilen “Temel Trafik Kaza-İnceleme Eğitimi Açılışı ve Bu Kemer Sana Çok Yakışır Yarışması Ödül Törenine” katıldı.

 Törene ayrıca, İçişleri Bakan Yardımcıları Muhterem İnce, Tayyip Sabri Erdil, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin, Ankara Valisi Vasip Şahin, İller İdaresi Genel Müdürü Ali Çelik, Emniyet Genel Müdür Yardımcıları Erhan Gülveren, Mehmet Fatih Serdengeçti,  İl Emniyet Müdürü Servet Yılmaz, Polis Akademisi Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Çolak, Teftiş Kurulu Başkanı Fenni Gürsel, Özel Güvenlik Denetleme Başkanı Suat Çelik, bazı Daire Başkanları, Türkiye Noterler Birliği Başkanı Dursun Cin, Türkiye Sigortalar Birliği Genel Sekreteri Mehmet Arif Eroğlu, Türkiye Şoförler ve Otomobil Federasyonu Başkanı Fevzi Apaydın, Dünya Sağlık Örgütü Türkiye Temsilcileri, TRT Genel Müdür Müşaviri Fatih Kışla, trafik personeli, TRT Çocuk Korosu ve “Bu Kemer Sana Çok Yakışır” yarışmasında dereceye giren yarışmacılar katıldı.

 Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan törende daha sonra tanıtım filmi gösterimi yapıldı.

 Yapılan törende, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu sözlerine, görevi esansında şehit olan Mevlüt Metin’e rahmet; ailesine, emniyet teşkilatımıza da başsağlığı dileklerini ileterek başladı.

 İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, trafik güvenliğinin önemine değinerek özellikle ülkemizde otoyol kalitesinin artmasıyla bölünmüş yol miktarının artmasıyla ciddi kazanımların elde edildiğini 2003-2016 yılları arasında toplam 304 milyar Türk Lirası ulaştırma ve haberleşmeye yatırımlar gerçekleştiğini, bu yatırımların %63’ü karayolları için harcanmıştır, bölünmüş yolların sayısının artmasıyla kafa kafaya çarpışmış şekildeki kazalar %70 oranında azaldığını fakat yeterli olmadığını dile getirdi.

Otoyollarda tek yerdeki radar uygulaması yerine ortalama hız koridoru uygulamasını getirdiklerini ve kısa zamanda netice aldıklarını aktaran İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “2017-2018 yılları arasında bu sistemin kurulu olduğu otoyollarda kaza sayısı 2 bin 571’den 2 bin 295’e, ölümlü kaza sayısı 147’den 106’ya, hayatını kaybeden insan sayısı ise 189’dan 119’a düştüğünü belirterek: “Bir can bile önemlidir” ifadelerini kullandı.

 ÜÇ KURUŞ MALİYETİMİZİ AZALTACAĞIZ DİYE YOLLARI TEHLİKE VE TEHDİT ALTINA KOYAMAZSINIZ

Son dönemde yaşanan otobüs kazalarını anımsatan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Buradan otobüs şirketlerine tekrar sesleniyorum. ‘Üç kuruş maliyetimizi azaltacağız’ diye kimse kusura bakmasın yolları tehlike ve tehdit altına koymak kimsenin hakkı değildir. Bir otobüs sürücüsü, bir başka firmadan sürdüğü otobüsü bırakıp, hiç dinlenmeden öbür otobüse binerse ve onu da sürmeye çalışırsa yanlış yapılmış oluyor. Son 3-4 yaşadığımız kazadan 1-2 tanesi böyle. Bunun karşılığı umursamazlık ve duyarsızlıktır. Bunun karşılığı bu kadar mücadeleye karşı ‘Biz istediğimizi aynı şekilde yaparız.’ anlayışının kendisidir. Otobüs şoförüne ve otobüse yazık, oradaki vatandaşa, o otobüse güvenli şekilde binene de yazık. Kimse kusura bakmasın, oradaki bir can, sizin orada maliyeti düşüreceğiniz üç kuruştan sayılamayacak şekilde katbekat önemlidir.” dedi.

KİMSE KİMSEDEN ÜSTÜN DEĞİLDİR

 Çakarlı arabalarla ilgili problemlerin de olduğunu anlatan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Bu çakarlı araba saltanatını sona erdireceğiz. Kimse kimseden üstünlüğüyle söz konusu değildir.” değerlendirmesini yaptı.

ÖDÜL TAKDİMİ

 Bu Kemer Sana Çok Yakışır” isimli yarışmada “Görsel Tasarım” kategorisinde dereceye giren yarışmacılara ödülünü İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Afiş” kategorisinde dereceye giren yarışmacılara ödülünü İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce, “Slogan” kategorisinde dereceye giren yarışmacılara ödülünü Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya verdi. 

Tören, yarışmaya sponsor olan Türkiye Noterler Birliği Genel Sekreteri İbrahim Gül’e ve Türkiye Sigortalar Birliği Genel Sekreteri Mehmet Akif Eroğlu’na teşekkür plaketi verilmesi ve hatıra fotoğrafının çekilmesinin ardından sona erdi. 

HABER: Sümer TAŞKIRAN

www.polismedya.com.tr

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.