SON DAKİKA

BAKAN SOYLU: “CENNET ANNELERİN AYAKLARI ALTINDADIR”

Bu haber 27 Kasım 2018 - 0:29 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde düzenlenen “KADINA ŞİDDETE SIFIR TOLERANS” başlığıyla 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü Programı Ankara Hakim Evi’nde gerçekleşti. Programa İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk katıldı.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren İçişleri Bakanı Soylu, terör, uyuşturucu ticareti, göç, trafik kazaları gibi konuların nasıl ve ne şekilde oluştuğu sorulduğu takdirde bunlara açıklama getirilebileceği, fakat kadına yönelik şiddeti irdelerken anlamakta, esasen anlatmakta güçlük çektiğini ifade etti.
Bakan Soylu, dinimizin kadına verdiği önemini vurgulayarak, “Cennet, annelerin ayakları altındadır” dedi ve İslamın ilk şehidinin bir kadın olduğunu hatırlattı. Bunun yanı sıra tarihte milli mücadele esnasında şehit düşen Nene Hatun, Şerife Bacı ve nice kahraman kadın şehitlerimizi de andı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, kadına yönelik şiddetin sadece Türkiye’de değil dünyanın her yerinde kendini gösterdiğini belirtirken, ülkemizde bu konuda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’nın eşi Emine Erdoğan’ın gösterdiği hassasiyeti ve kadına yönelik şiddet hususunda ciddi adımlar atıldığını belirtti. Bu adımların göz ardı edilmeyeceğini yapılan çalışmalarla sonuca götüreceklerini sözlerine ekledi.

DEVRİM NİTELİĞİNDE KANUN

Bakan Soylu: “Hükümetin çalışmaları bağlamında 2012’de çıkarılan 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun bana göre devrim niteliğindedir. Şiddet uygulayan veya uygulama ihtimali olan kişilerin şiddet mağdurlarına yaklaşmalarının önlenmesi amacıyla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı arasında 2015-2017 yıllarında bu hususta bir protokol imzalandı” dedi.

Kadına ve çocuklara yönelik şiddet ile ilgili bir dizi etkinlik düzenleyen fakat asla gerçek amaç gütmeyen bir çok istismarcı grupların mevcut olduğunu belirten Bakan Süleyman Soylu, en yakın zaman dilimi olarak dün tünelde HDP ve PKK sempatizanının bir takım bileşenlerin organize olduklarını ve ne yazık ki kadın ve çocuk istismarlarının altında yatan bir çok iğrenç sebebin olduğunu ifade etti.

Bakan Soylu salondaki milletvekillerine dönerek, “Siz milletvekili arkadaşlarım, Meclis’te kadına şiddet ve çocuk istismarı konusunda bir tek HDP’li milletvekilinin bir kez bile bu hususu gündeme getirdiğini gördünüz mü? Göremezsiniz çünkü patronları izin vermez. Kadını özgürleştireceğiz adı altında kadını bir tecavüz metası olarak Kandil’de kullananlara bunları yüzlerine vurmalıyız. Bu kadar açık ve net.. İstismarcılar, PKK, DAEŞ, FETO vb bütün terör örgütler dahil olmak üzere hepsi ile mücadele edip bunları açık açık yüzlerine vurmak gerekiyor. Kadın unsuru üzerinden kendilerine bir alan açamayacaklar. Din, mezhep, etnik köken, kadın, çocuk istismarı ile hep birlikte mücadele edeceğiz, bu istismarcıların hiç biri bizim medeniyetimizi, anlayışımızı, örf, adet, gelenek ve göreneklerimizi bozmalarına izin vermeyeceğiz. Tedbirlerimizi buna göre alacağız. Diğer tüm meselelerde olduğu gibi kadına şiddet konusunda da samimi bir gayret içerisindeyiz” ifadelerini kullandı.

“Benim vicdanım bir kadına, bir çocuğa, bir insana şiddet gösterilmesini kabul etmiyor” diyen Bakan Soylu, dünyanın neresinde ve kim olursa olsun bu konuda gayret gösterdikleri ve buralı olmayıp, fakat burada çalışan insanları yan yana görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

HABER: Sümer TAŞKIRAN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.