SON DAKİKA

SALGIN TEDBİRLERİ İLE İLGİLİ MERAK EDİLENLER

ASAYİŞEKONOMİGenelGÜNDEMPOLİS GÜNDEMPOLİS GÜNDEMİSAĞLIKSİYASETSONDAKİKA

BAKAN SOYLU: “DÜZENSİZ GÖÇ MESELESİNİ ELE ALACAĞIZ”

Bu haber 17 Aralık 2018 - 18:58 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, resmî temaslarda bulunmak üzere Pakistan’ın  Başkenti İslamabad’a gitti. Resmî ziyaretin ardından AA muhabirine açıklamalarda bulunan Bakan Soylu, önümüzdeki günlerde İran, Pakistan Afganistan ve Türkiye olarak bu bölgedeki göç hareketleri için bir araya geleceklerini, düzensiz göç meselesini ele alacaklarını söyledi. 

Pakistan ile olan yakınlığın ve ilişkinin unutulmaz tarihin büyük bir emaneti olduğunu aktaran Soylu, Kurtuluş Savaşı’ndan beri Türkiye’ye verdiği desteklerinden dolayı Pakistan ve halkına teşekkür ettiği belirtildi.

GÜVELİK İŞBİRLİĞİ MUTABAKATI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Pakistan ile iş birliklerinin üst düzey noktada yol aldığını aktararak şöyle konuştu:

“Güvenlik iş birliği konusunda iyi bir mutabakat sağlandı. Değerlendirme yapıldı. Biz, gerek Pencap eyaleti olsun, gerekse Pakistan’da şu ana kadar toplamda 6 binin üzerinde polise eğitim verdik. Bunu devam ettireceğiz. Özellikle siber suçlar konusunda bir iş birliği mutabakatına vardık. Çok önemli bir şey daha yaptık. Pakistan’da çok önemli sınırları var, bizim de sınırlarımız var. Bizim tecrübelerimizle onların tecrübelerini bir araya getirme durumunda yine bir değerlendirme ve bir görüş birliğine vardık.” 

GÖÇ HUSUSU BÜYÜK ÖNEM ARZ EDİYOR 

Bakan Soylu, önem arz eden meselelerden birisinin de düzensiz göç olduğunu vurgulayarak, bu konuda özellikle İçişleri Bakanı Şehriyar Afridi ile ilk göreve geldiği andan itibaren görüşme içerisinde olduklarını aktardı. 

Bakan Soylu, Pakistan hükümetinin düzensiz göçle ilgili iki yasa çıkardığını belirten Bakan Soylu, “Bu iki önemli yasa da düzensiz göçü kontrol etmeyi, düzensiz göç kaçakçılarını bir şekilde daha iyi kontrol altına almayı sağlayabilecek adımlar atıyor. Yine bunun yanı sıra önümüzdeki günlerde iyi bir mekanizma da oluşturacaklarını ifade ettiler. Bir de kendi aramızda özellikle göç konusunda bilgi alışverişi konusunda ciddi bir mekanizma oluşturacağız” şeklinde konuştu.

DÜZENSİZ GÖÇ VE BÖLGESEL İŞBİRLİĞİ

İlerleyen günlerde düzensiz göç meselesi için önemli bir adım atacaklarını anlatan Soylu, bir metin başlığı altında bir araya geleceklerini aktardı. Soylu, 

“Önümüzdeki günlerde İran, Pakistan Afganistan ve Türkiye olarak bu bölgedeki göç hareketleri için belli bir metin başlığı altında bir araya geleceğiz. Bu konuda da bir değerlendirme yaptık. Diğer iki ülkeyle de bunları konuşup, bir masanın etrafında düzensiz göç meselesini ve aynı zamanda bölgesel iş birliği meselesini de ele alacağız” açıklamalarında bulundu.

Pakistan’daki temasları kapsamında sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle de bir araya geldiklerini belirten Bakan Soylu, Sivil Toplum Kuruluşlarını ‘akıncılar’a benzeterek, temsilcilerine çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.