SON DAKİKA

BAKAN SOYLU: “ENGELLEYEMEYECEĞİMİZ TEK ŞEY DEPREMDİR”

Bu haber 25 Kasım 2019 - 13:04 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Asya Afet Azaltma Konferansı 25 Kasım’da Ankara Sheraton otelde gerçekleştirildi. 36 ülkenin katıldığı konferansın açılış konuşmasını, AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu katılımcılara teşekkürlerini ileterek ve konferansın önemine vurgu yaparak gerçekleştirdi.

DOST KARA GÜNDE BELLİ OLUR

Ardından Japonya Hükumeti Türkiye Büyükelçisi Akio Miyajima bir konuşma yaptı. Konuşmasında bu önemli konferansın Ankara’nın ev sahipliği yapmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. 1995 Japonya ve  1999’da Türkiye’de gerçekleşen büyük depremi hatırlatarak iki ülke arasındaki afet azaltma işbirliğinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. İki ülkenin de deprem sürecinde dayanışma ve desteklerinin önemini belirmenin yanı sıra Türkiye ve Japonya’daki öğrencilerin eğitimlerinde deprem konusunda daha fazla bilinçlenmesini hedeflediklerinin altını çizdi. Büyükelçi Miyajima: “ ‘Dost kara günde belli olur’ derler. Türkiye ve Japonya arasındaki dostluk bir kez daha pekişmiş oldu. Bu güzel harmoni içerisindeki ahenk ve uyumun devamlılığını diliyorum. İki devlet tek yürektir” şekilden konuştu.

Japonya Hükümeti Devlet Bakanı Taira Masaaki, Türk hükumetine bu önemli konferansa ev sahipliği yaptığı için teşekkürlerini sundu. İki ülke arasında Afet riski azaltma konusundaki işbirliği yapmanın önemli bir fırsat olduğunu söyledi ve üye ülkelere iki öneri sundu; ilk olarak resmi ziyarette bulunan, desteklenen araştırmacıların ziyaret edilmesi. İkinci öneri olarak da Kamu ve özel kurumların işbirliğinin güçlendirilmesi önerisi.

Bakan Masaaki: “Japonya uluslararası kamu- özel işbirliği oluşturduk ve buna Jaika adını verdik. Bir çok tecrübeli şirket Jaika’ya katıldı. Bizlerin sorumluluğu sadece afet değil aynı zamanda telekomünikasyonu da sağlamaktır. Dolayısıyla bu konuya eğilmemizin yararlı olacağını düşüyorum” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Asya Afet Azaltma Konferansına katılarak, bir konuşma gerçekleştirdi. Konuşmasında, bir çok zorlukların engin bilgilerle aşılabileceğini ve engellenebileceğini fakat engellenemeyecek tek şeyin deprem ve doğal afetler olduğunu ifade etti.

Japonya ve diğer Asya ülkelerinde doğal afet konusunda yoğun tecrübeleri, aynı zamanda yüksek bir teknolojik seviyesi ve afetle mücadele kurumlarının olduğunu, dolayısıyla bunları bir araya getirmenin, doğa olayı seviyesini aşağı çekmenin, şehirlerin ve gelişmenin devamlılığını sağlamanın Asya için zor olmayacağı inancını taşıdığını belirtti. Bu çerçevede konferansın öneminin altının kalın harflerle çizilmesi gerektiğini vurguladı.

Bakan Soylu, afetlerin neden olduğu ekonomik kaybın 131. 7 milyar dolar olduğuna ve asıl tehlikelinin ise afetlerdeki artış olduğuna dikkat çekti.

TÜRKİYE’DE TOPLAM 16 BİN 427 TOPLANMA ALANIMIZ VAR

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: “Türkiye deprem ve heyelan başlıkları başta olmak üzere afet riski yüksek bir ülkedir. Bununla ilgili malesef acı tecrübeler ve büyük kayıplar yaşamış bir ülkedir. Bir siyasetçi olarak 1999 depreminden önemli dersler çıkarıp pek çoğunun hayata geçirildiğini söylemeliyim. Türkiye’de afet yönetimi AFAD Başkanlığının eliyle gerçekleştirilmektedir. AFAD Başkanlığı reform sayılabilecek çok önemli değişimler, gelişmeler ve devimler ortaya koydu. Dünyanın bir çok yerinde çok olaya müdahale eden çok kıymetli bir kuruluşumuzdur. Ayrıca Avrupa’nın ikinci büyük deprem gözlem alanına sahibiz.

Geçen yıl bin 788 olaya müdahale etmiştik bu yok olay sayımız 2 bin 456’dır. Hem olaya müdahale etme kabiliyetimiz artmıştır, başka bir gelişme de vatandaşlarımız hem de olaylar konusundaki farkındalığı ve AFAD’dan yardım talebinde bulunma isteği çok fazla arttı. Tüm Türkiye’de toplam 16 bin 427 adet toplanma alanımız var” şeklinde konuştu.

AFAD tarafından oluşturulan 6 stratejik ilkeye de tek tek değinen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, toplumun her kesimine afet bilinci oluşturmayı hedeflediklerinin altını çizdi.

Konuşmanın ardından tüm katılımcılarla hatıra fotoğrafı çekildi.

HABER & FOTO: Sümer TAŞKIRAN

www.polisbasin.com

www.polismedya.com.tr

www.polismedya.tv

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.