SON DAKİKA

BAKAN SOYLU: ESKİ KÖYE YENİ ADET GETİRİYORUZ!

Bu haber 07 Şubat 2019 - 2:01 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Türkiye’de bir ilk daha yaşandı…

‘ÖNCELİK HAYATIN, ÖNCELİK YAYANIN’ Sloganıyla İçişler Bakanı Süleyman Soylu öncülüğünde Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren İçişleri Bakanlığı, 81 ilde eş zamanlı bir eylem gerçekleştirildi. Ülke genelinde yaklaşık 200 bin kolluk görevlileri okul ve yaya geçitlerinde görev aldı. Genellikle makam araçlarında görmeye alışık olduğumuz devlet büyüklerimiz bu kez de bu anlamlı eylemde vatandaşlarla birlikte meydanlarda yürüdü.

Trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması ve yaya geçitlerinin kullanımını yaygınlaştırılması amacı ile eş zamanlı eylemde Başkent Ankara’da Kızılay meydanında saat 12:00 – 13:30 arasında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Ankara Valisi Vasip Şahin, Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya, Ankara İl Emniyet Müdürü Servet Yılmaz, Kaymakamlar, Milletvekilleri, Jandarma Genel Komutanı, Sahil Güvenlik Komutanı, Emniyet teşkilatı, Sivil Toplum Örgütleri temsilcileri, Öğretmenler, öğrenciler, ve çok sayıda vatandaş hazırda bulundu. 

Trafik akışının sürdüğü dakikalarda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 15 Temmuz Kızılay meydanında kurulan platformda ‘yaya öncelikli trafik‘ hususunda vatandaşları ve kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla açıklamalarda bulundu. Bakan Soylu açıklama öncesi Hakan adında bir okul öğrencisini yanına çağırarak ilk sözü öğrenciye verdi. Okul geçişlerinde yaşadıkları sıkıntıları dile getiren Hakan isimli öğrenci yeni kanun değişikliğinden duyduğu mutluluğu ifade etti. Ardından Bakan Soylu açıklamalarda bulundu. Konuşmasına tüm katılımcılara ve özellikle yeni bir kanunun yanı sıra bir zihniyet dönüşümü olan bu eylemi tüm Türkiye’de paylaşan bütün basın yayın kuruluşlarına, internet yayıncılarına, radyo ve televizyonlara teşekkürlerini ileterek başladı. Aynı zamanda artık Avrupa’nın yaptığı ve gelişmiş ülkelerin de yapması gerektiğini söyleyen, bizim insanımız buna yakışır, insanımızın güvenliği ve hayatı bizim için her şeyden önemlidir diyen ve bu kanunu Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) yasalaşması için çaba gösteren başta milletvekiller olmak üzere TBMM’ye, direktifini vererek takip eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a minnettarlığını dile getirdi. 

ESKİ KÖYE YENİ ADET GETİRİYORUZ

İçİşleri Bakanı Süleyman Soylu “ Atalarımızın söylediği gibi eski köye yeni adet getirerek yeni bir duruma geçmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı. 2017’de 7 bin 427 vatandaşın trafik kazalarında yaşamlarını yaşamını yitirdiğini ve bunun bin 681’ini yayaların karşı karşıya kaldığı trafik kazalarını oluşturduğunu belirtti. Ancak trafikte yaptıkları uygulamalarla son üç ayda trafik kazasında ölüm oranı % 36,5 azalma yaşandığını ifade eden Soylu,  dünya da ve gelişmiş ülkelerde oldukça büyük bir rakam olduğuna dikkat çekti. Politikalarından bir diğerinin de yaya öncelikli trafik olduğunu sözlerine ekleyen Bakan Soylu, normal şartlarda trafik kazalarında oluş anında ve hastaneye giden oranın bire bir olduğunu fakat yayanın korumasız olduğundan ötürü bu oranın 1’e 2’i olduğunu belirtti. Bu yeni kanun ile tüm ülke fertleri olarak ele ele vererek hayata geçirildiği takdirde ise Avrupa Birliği ölçütlerinin çok daha altına trafikteki kazara oranlarını, yaralanmalı kaza oranlarını çok alt seviyelere çekmiş olacağının altını çizdi.

DEVLET EYLEM YAPAR MI?

Kırmızı düdük, frene değil kurala güven, biz bu yolda hep birlikteyiz, kampanyaları ile karayollarının da desteği ve uygulamarıyla bu kapsamda çok iyi adımlar atıldığını söyleyen Bakan Soylu sözlerine şöyle devam etti: “Bu kampanyaları ilk açıklarken dedik ki devlet eylem yapar mı? Evet devlet eylem yapar. Devlet trafik kazalarının önlenmesi için hem eylem yapar hem de gereğini yapar. “ Bu adıma TBMM tarafından karayolları trafik kanunun 74.maddesinde bir değişiklik yapılarak başladıklarını söyleyen Bakan Soylu şöyle devam etti. “Eskiden bize öğretilen önce sağa sonra sola sonra tekrar sağa bakmaktı ve bunun anlamı şuydu; trafikte sorumluluk yayaya aittir. Fakat yeni kanunda kavşaklarda, trafik lambası olmayan yaya geçitlerinde trafik polisinin olmadığı yerlerde araçlar yaya geçidini ve yayayı gördüklerinde yavaşlamak zorunda ve en temel değişiklik budur.”

Ülkemizin geliştikçe kurallarımızın da geliştiğini ve adımların atıldığını dile getirdi dile getiren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, şu anda 81 vilayette 81 Vali, 922 kaymakam, 81 il Emniyet Müdürü, Jandarma komutanı ve tüm sivil toplum örgütlerinin devlet eylemine mütevazı ancak bir o kadar da seslerini duyuracak şekilde katılım gerçekleştirdiklerini açıkladı. 

Bakan Soylu sözlerine son verirken bu yeni kanun uygulamasında farkındalık yaratmak adına herkese büyük görev düştüğünü ve kurallara uyarak rahat edileceğinin altını çizdi.

Kampanya sonrasında devlet büyükleri vatandaşlar ile birlikte kırmızı düdük çalarak karşıdan karşıya geçti. 

HABER: Sümer TAŞKIRAN 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.