SON DAKİKA

BAKAN SOYLU: “KOLLUK KUVVETLERİ, RÜZGARDAN NEM KAPIN”

Bu haber 09 Nisan 2021 - 13:09 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İçişleri Bakanlığınca Kadına Yönelik Şiddetle Müdadele, Koordinasyon izleme ve değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi. Video konferans yöntemi ile valiliklerle bağlanılarak, katılım sağlandı. 

Toplantıda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk açıklamalarda bulundu. 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: Türkiye’nin trafik, terör, kaçakçılık, narkotik, asayiş, hırsızlık, kadına yönelik şiddet, pandemi vb. her meseleden olumlu sonuç aldığını dile getirdi. 

2010’da trafikte can kaybının %50’den daha az olcağı sözünün yerine getirildiğini, Türkiye’nin teröre yıllık katılım 5 binden bugün 300’lerin altına indiği, uyuşturucuda ciddi azalışın sağlandığı bilgilerini aktardı. 

Aile içi kadına şiddetle mücadelenin önemine dikkat çeken İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kolluk birimlerine seslenerek: “RÜZGARDAN NEM KAPIN” Kadına şiddet bizim en temel sorunumuzdur. Alam durumunda ve önleyici olmayız. Mağdurlar! Sizler de uzaklaşma kararı sonrası kişiyle tekrar görüşmek istiyorsanız mutlaka kolluk kuvvetlerine bilgi verin” şeklinde konuştu. 

SOYLU: “Kadına şiddet hususunda …MIŞ gibi yapmıyoruz. Kararlı bir şekilde şiddetti yok etmek için üstün çaba sarfediyoruz. Elbette kolay bir mücadele değil. Afet  ve diğer konularda olduğu gibi 

İstisnasız her vatandaşın desteğini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

BAKAN SEÇLUK: KADINA DESTEK, GELECEĞE DESTEKTİR

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk; kadına yönelik şiddetle mücadelenin önemine vurgu yaparak, ağırlıklı olarak kadın ve çocukların mağdur edildiğine dikkat çekti. Kadına verdilen her desteğin aynı zamanda geleceğe verilen destek olduğunun altını çizdi. Şiddetin kök nedenlerine inmenin ve bu bağlamda akademik çalışmalar gerektiğini söyleyen Bakan Selçuk, 2007’de kurulan ve 4. faaliyetlerinin hazırlandığı Ulusal Eylem Planına da değindi. Belirlenen hedefin ise 81 ilde yerli eylem planı oluşturularak risk haritalarının belirlenmesi ve şiddetin sıfıra inmesi şeklinde açıkladı.

ALO 183 Hattı, KADES ve GAMER’in ( Elektronik izleme merkezi )önemine vurgu yapan Bakan Selçuk, kadına yönelik şiddetle mücadelede özellikle MEDYA’ya çağrıda bulundu: “ Bu hususta Medya’nın bizim yanımızda yer alması çok önemli. Medyanın desteğini bekliyoruz. Medya; toplum üzerinde önemli bir dil ve eğitimdir. Bu mücadelede bizimle birlikte olun” ifadelerine yer verdi. 

HABER: SÜMER TAŞKIRAN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.