BAKAN SOYLU’DAN 10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ MESAJI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Bakan Soylu’nun mesajı şöyle;

“Küçük bir oda..

Bir tarafta kollu veya pedallı iptidai bir baskı makinesi, öte tarafta “hurufat” çekmecelerinden oluşan, bir dizgi masası..

Bir başka köşede bir yazı masası, daktilo, kalemler vesaire..

Bu odada koşturan bir veya birkaç heyecanlı kişi. Gazetenin hem muhabirleridir hem matbaacısıdır, hem dağıtıcısıdır..

Bu bizim ülkemizde de böyledir, dünyanın diğer yerlerindeki nispeten küçük yerleşim yerlerinde de böyledir. Elbette zamanla bu odanın şekli şemalı değişti. Hurufat çekmecelerinin olduğu dizgi masasının yerini bilgisayarlar, kollu makinenin yerini dijital baskı makineleri aldı ama o heyecanlı adamların telaşı, koşturması, aynen devam etmektedir.

Hem bilgi hem de bilgi kirliği çağı olarak nitelendirebileceğimiz 21. yüzyılda özgür, tarafsız ve ilkeli basına ve gazetecilere her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var. Özellikle dünyada yükselen güvenlikçi anlayış, ırkçılık, göç dalgaları ve Ortadoğu’da yaşanan baş döndürücü gelişmeler bu ihtiyacı hem ülkemiz hem de dünya demokrasisinin gelişimi açısından şiddetlendirmektedir.​

Toplumun hem gözü kulağı, hem de sesi olan; özellikle Türkiye gibi zorlu coğrafyalara komşu, yoğun gündemli bir ülkede zor şartlar altında özveriyle görev yapan Türk Basını, 15 Temmuz’da millet iradesi yanında sergilediği tutumla, darbe girişiminin akamete uğratılmasında hayati bir görev üstlenmiştir.​

 Bu vesileyle, tüm basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor ve başarılar diliyor, görevi başında hayatını kaybedenler gazetecilerimizi rahmet ve şükranla anıyorum.”

HABER: Sümer TAŞKIRAN 

YORUM ALANI

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.