SON DAKİKA

Kısmi Kapanma Neyi İçeriyor?

ASAYİŞGÜNDEMPOLİS GÜNDEM

BAKAN SOYLU’DAN ‘TÜRKİYE’DE GÖÇ YÖNETİMİ’ SUNUMU

Bu haber 07 Kasım 2019 - 20:25 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İçişleri Bakanlığınca yapılan açıklamada:

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, TBMM İçişleri Komisyonunda “Türkiye’de Göç Yönetimi” sunumu yaptı.

Soylu, Türkiye’de 5 milyon 74 bin 908 yabancı olduğunu söyledi

Soylu, Türkiye’nin göçmenler için geçiş ülkesi (transit) konumunun yanı sıra bir hedef ülke haline de geldiğini ifade etti

Bakan Soylu,  sunumda güncel rakamları da kamuoyuyla paylaştı

Buna göre;

2019 yılında 373 bin 468 düzensiz göçmen yakalandı, son 3 yılda toplam 171 bin 967 kişi ülkelerine gönderildi

12 Temmuzdan bu yana İstanbul’da 46 binden fazla kaçak göçmen yakalandı

“Uyum Strateji Belgesi ve Ulusal Eylem Planı gizli bir belge değildir”

 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, TBMM İçişleri Komisyonunda “Türkiye’de Göç Yönetimi” sunumu yaptı. Bakan Soylu, sunumda Türkiye’nin  coğrafi ve stratejik konumu nedeniyle önemli göç ve iltica akınlarıyla karşı karşıya kaldığını belirterek,  Türkiye’nin, göçmenler için geçiş ülkesi (transit) konumunun yanı sıra bir hedef ülke haline de geldiğini söyledi.

Bakan Soylu,  sunumda güncel rakamları da kamuoyuyla paylaştı.

Türkiye’de  5 milyon 74 bin 908 yabancı bulunuyor

Buna göre, geçici koruma altındaki Suriyeli sayısı 3 milyon 680 bin 603’tür. İkamet izniyle kalanların sayısı 1 milyon 70 bin 144’tür. Uluslararası koruma kapsamındakilerin sayısı ise 324 bin 161 olup ülkemizde toplam 5 milyon 74 bin 908 yabancı bulunuyor.

 373 bin 468 düzensiz göçmen yakalandı, son 3 yılda toplam 171 bin 967 kişi ülkelerine geri gönderildi

2014 yılına kadar ortalama 50 bin civarlarında seyreden düzensiz göçmen sayısında son 5 yılda gözle görülür bir artış yaşandı.  2019 yılında 373 bin 468 düzensiz göçmen yakalandı. Son 3 yılda 93 bin 123 Afganistan vatandaşı, 13 bin 549 Pakistan vatandaşı ve diğer ülke vatandaşlarından 65.295 kişi olmak üzere toplam 171.967 kişi ülkelerine geri gönderildi.

2019 itibarıyla ülkemizde uluslararası koruma kapsamında bulunan kişi sayısı 324 bin 161 olurken,  2019’da 43 bin 670 kişi ülkemizde uluslararası koruma başvurusu yaptı.

 İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, düzensiz göç ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında da bilgi verdi:  “2015’te  bin 740 olan geri gönderme merkezi kapasitesi 20 bine çıkarıldı. 2015 ve 2019 yıllarında iki farklı ‘Düzensiz Göç Strateji Belgesi ve Ulusal Eylem Planı’ hazırlandı. Kaynak ülkelerle işbirliği geliştirildi. Düzensiz Göç Ortak Veritabanı kuruldu. Ulusal Gönüllü Geri Dönüş Mekanizması oluşturuldu. Hedeflerimiz, bölgesel ve küresel gelişmeler ışığında güncellenmektedir. 12 Temmuz’dan bu yana 46 binden fazla kaçak göçmen yakalandı. 30 Ekim’e kadar tanınan sürenin dolmasının ardından başka illerde kayıtlı Suriyeli göçmenlerin ve çeşitli uyruklardan kaçak göçmenlerin İstanbul’dan gönderilmiştir, bu sayı 190 bindir. Ayrıca İstanbul’da 2018 yılında çeşitli uyruklardan 28 bin 364 düzensiz göçmen yakalanırken, bu rakam 94 bin 531 yükselmiştir”

 Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler

Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler kamp içi 62 bin 673, kamp dışı 3 milyon 617 bin 930 olup toplam 3.680.603’tür. Geçici koruma kapsamına alınan kişinin hak ve hizmetlerden faydalanabilmesi için kayıtlı olduğu ilde ikamet etmesi gerekmektedir.

Düzensiz Göç Strateji Eylem Belgesi Planı hazırlandı

Bakan Soylu sunumda, Düzensiz Göç Strateji Belgesi Ve Ulusal Eylem Planı hakkında da bilgi verdi.

Soylu: “ Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün Düzensiz Göç Strateji Belgesi ve Ulusal Eylem Planı hazırlandı.  Bu plan ile sınır güvenliğinin artırılması ve düzensiz göçle mücadele alanında tedbirler geliştirilmesi, düzensiz iş gücü göçünün etkin ve kapsamlı politikalarla yönetilmesi, düzensiz göçmenlere ilişkin ülke içerisindeki işlemlerin insan hakları odaklı yürütülmesi, hassas durumdaki düzensiz göçmenlerin korunmasına yönelik çalışmaların artırılması ve düzensiz göçle mücadelede kanıta dayalı politikalar üretilmesi planlanıyor. Ayrıca plan ile düzensiz göçmenlerin insan hakları standartları çerçevesinde geri gönderilmesi sisteminin güçlendirilmesi ve yeniden uyumlarının sağlanması hedefleniyor.

 Hedef, Göçü Kaynağında Önlemek

Soylu, düzensiz göçü kaynağında önlemeye yönelik ulusal ve uluslararası mekanizmalar ve iş birliklerinin güçlendirilmesi gerektiğini söyledi. Bu kapsamda hazırlanan Göç Strateji Belgesi ile sınır güvenliğinin artırılması ve düzensiz göçle mücadele alanında tedbirler geliştirilmesi, düzensiz iş gücü göçünün etkin ve kapsamlı politikalarla yönetilmesi, Düzensiz göçmenlere ilişkin ülke içerisindeki işlemlerin insan hakları odaklı yürütülmesi, hassas durumdaki düzensiz göçmenlerin korunmasına yönelik çalışmaların artırılması ve düzensiz göçle mücadelede kanıta dayalı politikalar üretilmesi, Düzensiz göçmenlerin insan hakları standartları çerçevesinde geri gönderilmesi sisteminin güçlendirilmesi ve yeniden uyumlarının sağlanması amaçlandığını belirtti.

 “Bu belge sadece Suriyeliler için hazırlanmamıştır”

Bakan Soylu ayrıca, son günlerde kamuoyunda yer alan Uyum Strateji Belgesi ve Ulusal Eylem Planı’nda da gizli bir belge olmadığını da ifade etti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “İlgili kamu kurum ve kuruluşları ve göç alanında çalışan akademisyenlerin katkılarıyla hazırlanmış, Göç Kurulu toplantılarında defalarca tartışılarak kabul edilmiş ve ilgili kurum ve kuruluşlarla paylaşılmıştır. Ülkemizde, 180 binin üzerinde yabancı öğrenci, çok sayıda uluslararası şirket çalışanı yabancı, Irak Türkmenlerinden Uygur Türklerine kadar gönül coğrafyamızdan gelmiş çok sayıda sığınmacı bulunmaktadır. Belge, bu yabancıların ülkemizde bulundukları süre içerisinde hak ve yükümlülükleri konusunda bilgilendirilmeleri, kamu kuruluşlarımız arasında koordinasyonun sağlanması, kamu hizmetlerinin planlanması amacıyla bütüncül bir göç politikasının parçası olarak hazırlanmıştır.” dedi.

HABER: Sümer TAŞKIRAN

www.polisbasin.com

www.polismedya.com.tr

www.polismedya.tv

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.