SON DAKİKA

BEŞTEPE CUMHURBAŞKANLIĞI KONGRE VE KÜLTÜR MERKEZİ’NDE ‘YUNUS DİLİNDEN’ KONSER

Bu haber 20 Ekim 2018 - 17:46 'de eklendi ve kez görüntülendi.

BEŞTEPE CUMHURBAŞKANLIĞI KONGRE VE KÜLTÜR MERKEZİ’NDE ‘YUNUS DİLİNDEN’ KONSER

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde Beştepe Kongre ve Kültür Merkezi’nde “Yunus Dilinden” adlı konser ve sahne etkinliği gerçekleştirildi.
Bu çalışma, 35 kişilik orkestra tarafından, 18 Ekim 2018 tarihinde izleyicilerin beğenisine sunuldu. Konser ve sahne etkinliği müzikal eserlerin icra edildiği bir CD çalışma olması yanı sıra Ebru gösterisi, yöresel, özgün formatlı danslar, ışık ve sahne teknikleri ile birleştirilmiş bütünlüklü bir görsel şölen şeklinde sahne alarak, seyirci ile buluştu.
Çalışma, Anadolu ruhu irfanı, kültürel derinliği ve kadim dervişlik yoluna dair öğretinin ses sanatı ile ifade edilmesi temelinde Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Erol Parlak tarafından tasarlandı. Eser yaklaşık üç yıllık bir çalışma süreci geçirerek, Yunus’ta can buldu. Sahnede sunulan danslar, çalışmanın müzikal ve ritmik yapısına uygun olarak göz doldurdu.
Solistlerden, Erol Parlak, Çiğdem Gürdal, Erhan Uslu, Neşe Demir, İhsan Güvenç, Elif Buse Doğan, Salih Gündoğdu, Fındık Buse Katılmış, Uğurcan Sekendur, Yunus’un yaşadığı döneme uygun şekilde folklorik ve aynı zamanda günümüze de uyarlanmış biçimde tasarlanıp dikilen kostümlerle eseri seslendirdi. Orkestrada yer alan 12 yaylı çalgı, dört nefesli çalgı eşliğinde seslendirdikleri 14 eser ile izleyicilerin kulakların pası silindi adeta.
Katılımın oldukça yüksek olduğu konserde şiirler ise İbrahim Sadri tarafından seslendirildi.
Haber: SÜMER TAŞKIRAN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.