SON DAKİKA

BU VATAN KİMİN

Bu haber 08 Şubat 2022 - 21:19 'de eklendi ve kez görüntülendi.

<< Bu vatan toprağın kara bağrında,

Sıradağlar gibi duranlarındır.

Bir tarih boyunca onun uğrunda,

Kendini tarihe verenlerindir. >>

 Şairin ifade ettiği gibi bu vatan yardan, serden vazgeçen; canını “ileri atılıp sellercesine, bir gül bahçesine girercesine” bu kara toprağa girenlerindir.

 Vatan öyle kolay kazanılmamış, nice yiğitler bu mukaddes vatan toprağını hür ve bağımsız yaşayalım diye kanlarıyla sulamışlardır. Düşman acımasız iç düşmanlarla iş birliği içerisinde dört bir yandan ata yadigârı vatanımızı almak için aç çakallar gibi yurdumuza saldırdılar. İşgal ettikleri her bölgede zulüm ve katliamlar yaptılar. Köyleri basıp yaktılar. Yapılan mezalimleri yazsam yürek dayanmıyor. İstanbul hükûmeti teslim bayrağını çekmiş, Mondros’u imzalamış. Sonuçta ne ordu ne silah ne haberleşme kalmış. Düşman işgallere devam ederken bölgesel dağınık direnişlerden başka güç yok. Allah bu milleti işgal ve zulümden kurtaracak bir yiğit gönderiyor. O yiğit Mustafa Kemal Atatürk.

 “Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini,

   Yok mu kurtaracak bahtı kara maderini.”

 Elbette bulunacak, bulundu da. Mustafa Kemal Paşa’nın komutasında birleşen, bütünleşen kahraman asil Türk milleti; kadınıyla, erkeğiyle omuz omuza vererek düşmanı yurttan kovdu. Bu apayrı bir konu.

 “Bir yerin adına denince Türk ülkesi

   Gözüm bayrak arar, kulağım ezan sesi”

 Vatan savunmasında binlerce şehit ve yaralı verdik. Pişman değiliz, gururluyuz. Bugün de vatan için can vermeye her zamankinden daha çok hazırız. Düşman hata yapmasın, pişman olur.

 Biz birbirimizle dövüşür, küser barışırız ama mevzu vatan olunca gerisi teferruattır. Aynı safta birleşiriz.

 Çeşitli gailelerle vatanını terk eden vatan hainidir. En acı şekilde bedelini öder.

 Herhangi bir kalkışmada bu asil millet bir olur, beraber olur kadın erkek ay yıldızlı bayrağımızın altında sela sesleriyle çağrıya Allahuekber sesleriyle koşar. İşte 15 Temmuz FETÖ kalkışması; tankların ve acımasızca açılan ateşlerin önüne bağrını açarak, hem de silahsız, yürüyen bir millet gördünüz mü? Bunu her dönemde sadece Türk milletinde görebilirsiniz.

 Demek ki vatan kurmak kadar onu korumak da o kadar önemli.

 Türk milleti olarak tarihte mazlum milletlere örnek olmuş, yol göstermişiz. Vatan için canımızın kıymeti yoktur. Sıkışınca başka bir ülkeye iltica eden veya göçen korkaklardan değiliz.

 Aynı zamanda misafirperveriz; geleni kapımızdan kovmayız, aç da koymayız, ekmeğimizi paylaşmayı da biliriz. Ama gelenin niçin geldiği önemli. Bugün ülkesindeki gerek hükûmetinin baskısından dolayı, gerek terör belasında canları çok kıymetli olduğu için ülkesini terk ederek Türkiye’ye sığınan milyonlarca Suriyeli, Iraklı veya başka ülke insanları var. Şimdi onlara muhacir deniliyor. Biz de ensar olacakmışız. Kardeşim eyvallah yaşlıları ve çocukları kalsın, kendileri  onları ülkelerinden çıkaranlarla ait olduğu topraklarda savaşsın. Bugün ülkemizde eli silah tutacak tosun gibi nereden baksan bir milyona yakın tosuncuk var. Gitsinler ülkeleri için gerekirse ölsünler. Eğer ölmeyi göze alamıyorlarsa ülkelerinin yönetimini benimseyip içeride mücadele versinler.

 Mekke’den müşriklerin zulüm ve baskısı sonucu Peygamberimiz (sav) ile beraber müslümanlar Medine’ye hicret etti ama orası da kendi ülkeleri. Orada kısa zamanda teşkilatlanarak Mekkeli müşrikleri yendiler ve Mekke’yi fethettiler. İşte ensar işte muhacir. Böyle muhacire can kurban.

 Bunlar ne yapıyor? Hâl ve hareketleriyle, yaşayışlarıyla sırtımıza kambur oldular. Bayramlaşmaya güle oynaya ülkene git, hasret gider geri dön.

 Dün doğan Suriyeli bir çocuk bugün neredeyse 15 yaşına geldi. Ben kişisel olarak sonucu görüyor, yetkililerin acil bir çözüm bulmasını arzu ediyorum. Çünkü bu, ülkemizin sırtında maddi manevi büyük bir yük ve sıkıntı.

 Vatan için şehadete yürüyen bütün şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor ve “Bu vatan sizin!” diyorum. Çünkü vatan sizsiniz.

Köşe Yazısı: Abdullah Kaplan

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.