BÜYÜKELÇİ BERGE, “MÜLTECİLERİ KÜLFET DEĞİL, FIRSAT OLARAK GÖRMEK GEREKİR”

BÜYÜKELÇİ BERGE, “MÜLTECİLERİ KÜLFET DEĞİL, FIRSAT OLARAK GÖRMEK GEREKİR”

Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD) ve Mülteci Destek Derneği (MUDEM) tarafından organize edilen MEDYA ve MÜLTECİLER BASIN BULUŞMALARI 12-13 Ekim 2018 tarihinde Ankara Büyükhanlı Park Otelde gerçekleşti. Toplantıya ASAM Genel Koordinatörü İbrahim Vurgun Kavlak, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Mehmet Akarca, Avrupa Birliği Delegasyonu Uluslararası İşbirliği Sorumlusu Pierre Yves Bellot, MUDEM Genel Koordinatörü Sefa Karataş, BMMYK İletişim Müdürü Yardımcısı İpek Aksever, HABERTÜRK Gazetesi Yazarı Muharrem Sarıkaya, UNICEF Türkiye İletişim Bölümü Başkanı Sema Hosta, GLOBAL HABER Ankara Temsilcisi Faruk Demirel, KANAL D Ankara Temsilcisi Ercan Gürses ve UNFPA Türkiye İletişim Uzmanı Çelik Özüduru ve Türkiye’nin bir çok ilinden gelen yerel gazetecilerin yanı sıra ve Suriyeli gazeteciler de katıldı.
Açılış konuşmalarını İbrahim Vurgun Kavlak, Christian Berger ve Mehmet Akarca yaptı. İbrahim Kavlak konuşmasında, Mültecilerin ülkemizde kalış sürelerinin uzamalarına bağlı olarak görünürlüklerinin de artması ve görünürlüğe bağlı olarak da toplum içerisindeki etkilerinin her geçen gün çeşitli aşamalarda ortaya çıkmış olmasına dikkat çekti.
Kavlak, bu etkilerin etraflıca kamu yararı esasına dayalı olarak değerlendirilmesinin önemine işaret ederken, basın buluşmalarının da aynı ölçüde önem kazandığını belirtti. Kavlak, “Toplumun nabzını en iyi bilen ve hem toplumu, hem karar vericileri yönlendirme gücüne sahip olan basın mensuplarının göç konusuna dahil edilmesi Türkiye için önemli bir kazanç olacaktır. Bu bağlamda yaptığımız çalışmaları basın ile buluşturmayı hedefledik” dedi.

“KÜLFET DEĞİL, FIRSAT OLARAK GÖRELİM”

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger konuşmasında, Mülteci ve Göçmen kavramlarının arasındaki anlam farklılığına değindi. Suriye’de iç savaşı sebebiyle büyük ölçüde göçe maruz bırakılan insanların olduğunu belirten Berger, “Suriyeliler savaştan kaçıp Ürdün’e sığındıklarında Ürdün yetkilileri mültecileri sadece külfet olarak değil, aynı zamanda bir fırsat olarak da değerlendirmeliyiz demişlerdi” diyerek hatırlatmada bulundu. Türkiye’nin mülteci konusunu çok olumlu bir şekilde ele aldığını diğer ülkelerin Türkiye kadar konuyla ilgili olmadıklarını sözlerine ekledi.

“SORUMLULUKLARINIZ ÇOK BÜYÜK”

T.C. Cumhurbaşkanlığı Başdanışman Mehmet Akarca konuşmasında gazetecilere mülteciler ile ilgili gerek yazılan haberler, gerekse çekilen fotoğraflar ile doğru bilgiye dayalı olarak kamuoyuna yansıtmalarının son derece önemli olduğunu, bu bağlamda tüm basın mensuplarının üzerine düşen sorumluluklarının çok değerli ve önemli olduğunu vurguladı. “Bizim insanımız yüzyıllardan beridir kendisine sığınan herkesi kucaklayıp en iyi şekilde muamele göstermiştir. Bilindiği üzere devletimiz sığınmacı hususunu hassasiyetle ele almaktadır. Bizler de bunu en iyi biçimde hayata geçirmek ve üzerimize düşen görevi en iyi biçimde yerine getirmekle yükümlüyüz. Özellikle sığınmacı nedir, mülteci nedir? kavramlarını detaylandırıp öğrenirsek her açıdan hepimize fayda sağlayacağına inanıyorum” diyen Akarca, insan sevgisi konusunun da altını çizdi.

RAKAMLARLA TÜRKİYE’DEKİ MÜLTECİ KRİZİ
SGDD ve MUDEM İstatistiklerine göre Türkiye’deki mülteci nüfusu neredeyse 60 Birleşmiş Milletler üyesi devleti nüfusundan daha fazladır.
Türkiye’deki Suriyeli mülteci nüfusunun cinsiyete göre dağılımı erkekler %54, bayanlar %46’dır. Ülkemizdeki Suriyeli mülteci nüfus yoğunluğunun en fazla olduğu on il, İstanbul, Bursa, İzmir, Konya, Mersin, Adana, Hatay, Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa’dır.
Diğer yandan, 18 yaş altı ve 18 yaşında olan 1,6 milyon Suriyeli mülteci bulunmaktadır.
Ülkemizde 2011’den beri 311 bin Suriyeli bebek dünyaya geldi. Türkiye’de yaklaşık 1 milyon okul çağı gelmiş Suriyeli çocuk var ve 20.000’den fazla Suriyeli genç, Türk üniversitelerinde eğitim alıyor.
2017 Küresel İnsani Yardım Raporu’na göre Türkiye, en fazla insani yardım yapan ikinci ülke ve ‘dünyanın en cömert ülkesi’
AB’nin Türkiye’deki mülteciler için mali yardım programı kapsamında 2016-2017 yılları arasında yapılan toplam yardım fonunu 3 milyar Euro olarak bildirdi. 3,5 milyon Suriyeli ve Suriyeli mültecilerin yanı sıra Türkiye, çoğu Afgan ve Iraklı olmak üzere 85 farklı milletten yaklaşık 500 bin mülteciye ev sahipliği yapıyor.

Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD) ve Mülteci Destek Derneği (MUDEM) ortak çalışmalarıyla organize edilen Medya ve Mülteciler Basın buluşmaları 600’den fazla gazetecinin katılımı hedeflenen toplantı, Aralık ayına kadar devam edecek.
Haber: SÜMER TAŞKIRAN

YORUM ALANI

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.