ÇARŞI VE MAHALLE BEKÇİLERİ SÜREKLİ OLARAK HİZMET İÇİ EĞİTİME TABİ OLACAK

Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanun Teklifi’nin TBMM İçişleri Komisyonunda kabul edilmesi sonrasında, kamuoyunda çeşitli konularda yaşanan tartışmaların ardından Emniyet Genel Müdürlüğü konuya ilişkin bir açıklama yaptı.

Açıklamada, bekçilerin ehliyet, liyakat ve eğitim düzeyleri hakkında bazı basın yayın organlarınca kamuoyuna yanlış bilgiler verildiğine dikkat çekilerek, şu satırlara yer verildi;

“Çarşı ve Mahalle Bekçisi olarak görev yapacak olanlar, Emniyet Genel Müdürlüğü Polis Akademi Başkanlığınca 3 ay süreyle üst düzey eğitime tabi tutulur ve bu eğitimi başarıyla sonlandıranlar görev yapacakları illere gönderilirler. Gönderildikleri illerde de göreve başlamadan önce 2 ay süreyle uygulamalı eğitimden geçirilirler. Ayrıca göreve başladıktan sonra da belli periyotlarla hizmet içi eğitime tabi tutulmaya devam edilirler.

Teşkilatımız bünyesinde halen 21.292 Çarşı ve Mahalle Bekçisi görev yapmaktadır. Bunlardan 2016 yılından bugüne kadar alımı yapılan 19.706’sının; 12.001’i (%60,90) lise, 3.137’si (%15,91) yüksekokul, 3.943’ü (%20) lisans ve 29’u (%0,15) ise yüksek lisans mezunlarından oluşmaktadır.”

YORUM ALANI

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.