SON DAKİKA

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, “ARAMIZDAKİ TİCARETTE MİLLÎ PARA BİRİMLERİ KULLANMAMIZ, KOLLARIMIZA VURULAN EMPERYALİST PRANGALARI PARÇALAMAMIZ BAKIMINDAN SON DERECE ÖNEMLİDİR”

Bu haber 28 Kasım 2018 - 13:05 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi’nin (İSEDAK) 34. Bakanlar Toplantısı’na katıldı.

İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıda yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Erdoğan, İSEDAK’a üye ülkeleri olarak, kendi aralarında yatırım ve ticaret yapmaya çağırarak, “Kendi meselelerimizi kendimiz çözebilmemiz için elimizdeki platformları, araçları en iyi şekilde kullanmamız gerekiyor. Aramızdaki ticarette millî para birimleri kullanmamız, kollarımıza vurulan emperyalist prangaları parçalamamız bakımından son derece önemlidir” dedi.

Yıllarca batı toplumlarını esir alan, Avrupa’da çok büyük yıkım ve katliamlara sebep olan, Birinci Dünya Savaşı’yla İslam coğrafyasına zerk edilen hastalıkların başında ırkçılık ve mezhepçiliğin geldiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, mezhep taassubunun, İslam toplumlarını içeriden zayıflatan, dış müdahalelere açık hâle getiren en ciddi sorun olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: “Kişinin meşrebini dininin önüne koyması, hatta mezhebini ‘dinleştirmesi’ şeklinde tezahür eden bu fitnenin, İslam’da asla yeri yoktur. Bizim inancımıza göre aynı kıbleye yönelen, aynı ilaha, aynı peygambere, aynı mukaddes kitaba inanan herkes din kardeşimizdir. Rabbimizin ve Peygamber Efendimizin çizdiği İslam kardeşliğinin sınırlarını daraltmak, kimsenin haddi de hakkı da değildir. Bir müminin yüreğinde sadece 1,7 milyarlık İslam ümmetinin fertlerine değil, tüm insanlığa yer vardır ve olmalıdır.”

“Kendi meselelerimizi kendimiz çözebilmemiz için elimizdeki platformları, araçları en iyi şekilde kullanmamız gerekiyor. Aramızdaki ticarette millî para birimleri kullanmamız, kollarımıza vurulan emperyalist prangaları parçalamamız bakımından son derece önemlidir” diye konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İSEDAK’a üye ülkeleri, kendi aralarında yatırım ve ticaret yapmaya, İslam Ülkeleri Tercihli Ticaret Sistemi’nin yürürlüğe girebilmesi için ilgili ülkeleri taviz listelerini güncellemeye çağırdı.

Haber; Sümer TAŞKIRAN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.