SON DAKİKA

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Her arayan bulamaz ama bulanlar arayanlardır

Bu haber 21 Ağustos 2020 - 22:39 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde Karadeniz’de bulunan doğal gaz rezervi hakkında basın açıklaması yaptı. Açıklamada: Türkiye, tarihinin en büyük doğal gaz keşfini Karadeniz’de gerçekleştirdi. Fatih Sondaj Gemimiz, 20 Temmuz 2020 tarihinde başladığı Tuna-1 Kuyusu’ndaki sondajında 320 milyar metreküp doğal gaz rezervi keşfetmiş durumda diyerek beklenen müjdeli haberi verdi.

Enerjinin, kalkınmanın temel unsuru olmanın yanında millî bağımsızlığın gerçek anlamda tesisinde de çok büyük öneme sahip olduğunu söyleyen  Cumhurbaşkanı Erdoğan, aynı zamanda ülkelerin ortaya koydukları vizyonların hayata geçebilmesinin enerji sektöründeki istikrarla orantılı oldunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Dünyada son bir asırdır yaşanan hiçbir karmaşa, savaş, kaos, çatışma, çekişme yoktur ki gerisinde öyle veya böyle enerji hesabı yatmasın. Petrol ve doğal gaz sahalarının kontrolü ve güvenliği için yeri geldiğinde milyonlarca insanın canının hiçe sayıldığı vahşi bir düzen kurulmuştur. Bir damla petrolü, oluk oluk akan insan kanından daha değerli gören bu gayri insani düzen hâlâ hükümranlığını sürdürmektedir” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Doğu Akdeniz’de oynanan onca oyunun gerisinde de enerji kaynaklarının paylaşımı kavgası olduğunu söyleyerek konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Hamdolsun biz önceliğimizi asla değiştirmedik, hep önce insan dedik. Hep önce insan, dostluk kardeşlik dedik. Hep önce mazlumlar ve mağdurlar dedik. Hep önce hak, hukuk, adalet dedik. İnsanlık bizde, petrol onlarda kalmış olabilir. İşte Rabbim bize bambaşka bir yerde hem de görülmedik zenginlikte bir kapı açtı. Yarın benzer kapılar başka yerlerde de önümüze açılacaktır.”

Yerli ve Millî imkânlarla hareket edildiği için  başarıya ulaşıldığının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasını: “Mülkiyetleri ülkemize ait olan üç sondaj ve iki sismik araştırma gemimizi tamamen kendi ekipmanlarımız ve kendi personelimiz ile çalışmalarını yürütüyor. Dünya fiyatlarının hayli altında maliyetle ülkemize kazandırdığımız gemilerimizle yaptığımız sondajların birim maliyeti de oldukça düşüktür. Fatih sondaj gemimiz ismine layık bir başarıyla hepimizi gururlandırdı. Hedefimiz, 2023 yılında Karadeniz Gazını milletimizin kullanımına sunmak” şeklinde sürdürdü.

“Benzer bir müjdeli haberi Akdeniz’de de bekliyoruz. Her arayan bulamaz ama bulanlar arayanlardır” sözlerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Evet, biz de arayacağız ve inşallah bulacağız. Sakarya Gaz Sahası’yla ‘Bismillah.’ dedik. Allah’ın izniyle devamı da gelecek. Çünkü ‘Sakarya, saf çocuğu masum Anadolu’nun. Divanesi ikimiz kaldık Allah yolunun.’ Biz bu yolun divanesiyiz. İnşallah burada da neticeye ulaşacağız” dedi.

Sadece denizlerde değil Türkiye topraklarındaki aramaları da daha sıkı ve bilinçli şekilde yürüttüklerine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, diğer ülkelerdeki arama ruhsatlarını da çoğalttıklarını belirtti.

Ülkenin enerji meselesini kökten çözmekte kararlı olduklarının altını çizen Erdoğan: “Türkiye artık hiçbir alanda birilerinin gölgesine sığınma ihtiyacı duymadan kendi ayakları üzerinde durabilecek güce, iradeye ve kaynağa sahiptir. Kimsenin hakkına gözümüzü dikmeden ama kimseye de hakkımızı yedirmeden hedeflerimize doğru yürümeyi sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

Haber: Sümer TAŞKIRAN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.