SON DAKİKA

EMNİYET TEŞKİLATINDA GÖREVDE YÜKSELME VE UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ SINAVI SONUÇLARI AÇIKLANDI

ASAYİŞEĞİTİMGenelPOLİS GÜNDEMPOLİS GÜNDEMİPOLİSİN SESİSONDAKİKA

8 BİN POLİS ALIMI İÇİN BAŞVURU KILAVUZU YAYIMLANDI

ASAYİŞEĞİTİMGÜNDEMPOLİS GÜNDEMPOLİS GÜNDEMİPOLİSİN SESİSONDAKİKA

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: İLME SEVDALIYSANIZ, İLİM ADAMLARININ ÖNÜNÜ AÇACAKSINIZ. BİZ BUNU YAPTIK!

Bu haber 23 Mayıs 2019 - 21:13 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde düzenlenen ve 2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı olarak ilan edilen 2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Toplantısı, 23 Mayıs 2019’da Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.

Toplantıya katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan bir konuşma yaptı. Sözlerine Prof. Dr. Fuat Sezgin’i bir kez daha rahmet ve saygıyla yâd ettiğini dile getirerek başladı.

“Medeniyet inşa etmek, her topluma nasip olan bir haslet değildir. Biz, bu konuda şanslı bir milletiz. Her şeyden önce dinimiz olan İslam’ın kadim ve çok zengin bir medeniyet birikimi var. İslam ilim adamlarının; tıptan astronomiye, matematikten kimyaya, fizikten siyaset bilimine kadar dünyaya kazandırdıkları birikim, bugün dahi insanlığın yolunu aydınlatmayı sürdürüyor” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilmin önemine de vurgu yaptığı şu sözleri sarfetti: “İLME sevdalıysanız ilim adamlarının önünü açacaksınız. Biz bunu yaptık. Bilim insanlarımıza birikimlerini ülkemizde değerlendirecekleri zemini hazırlamaya başladığımızı gösteriyoruz. Önümüzdeki dönemde ülkemizi tüm bilim insanları için çok daha önemli bir cazibe haline getireceğiz.”

“BİZ KIYMETİNİ BİLEMEDİK, ALMANYA SAHİP ÇIKTI”

Dünya çapında böyle bir bilim adamının, 1960 darbesinin ardından İstanbul Üniversitesinden uzaklaştırılması, tarihimizin en büyük ayıplarından biri olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizim kıymetini bilemediğimiz hocamıza Almanya’nın sahip çıkması, boşuna değildir. Hocamız, İslam bilim ve teknoloji tarihi bakımından eşi bulanmaz eserlerinin önemli bir bölümünü, tabii olarak çalışmalarını yürüttüğü ülkenin diliyle, yani Almanca olarak yayınlamıştır. Bunun anlamı, bu eserlerin bilim tarihine Alman patentli olarak geçmiş olmasıdır. Açık konuşmak gerekirse, hocamızın ülkemizde barındırılmamasının sebebi, yürüttüğü çalışmaların başındaki ‘İslam’ ifadesidir. Şayet Fuat Hoca, İslam değil de mesela Roma veya Bizans tarihi çalışmış olsaydı, emin olun hayatının sonuna kadar İstanbul Üniversitesinde kalmaya devam ederdi” ifadelerini kullandı.

İslam dininin kadim ve çok zengin bir medeniyet birimine sahip olduğunu, müslüman bilim adamlarının ortaya koydukları eserleri ve başarılarını iftiharla takip ettiklerini belirten ve “Medeniyet inşa etmek, her topluma nasip olan bir haslet değildir” ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, üniversiteleri 81 vilayetin tamlamasına yayarak yükseköğrenimde erişimi kolaylaştırdıklarının altını çizdi.

ERDOĞAN: “GENÇLER, GÜLHANE PARKI’NA GİDİN, MÜZEYİ MUTLAKA ZİYARET EDİN”

Toplantıda gençlere de seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gülhane Parkı içerisindeki İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi’ni ziyaret etmelerini istedi. Özellikle müze ve Prof. Dr. Fuat Sezgin’in Kütüphanesi’nin gençlere yeni ufuklar oluşturacağı inancıyla gençlerin geleceğe bakışlarını değiştirmeye vesile olacağını aktardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı’nın Türkiye, İslam dünyası ve tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını dileyerek Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı programlarının düzenlenmesinde emeği geçenleri tebrik etti. Ödül töreninin ardından hatıra fotoğrafı çekilerek toplantı son buldu.

HABER: Sümer TAŞKIRAN

www.polisbasin.com
www.polismedya.tv
www.polismedya.com.tr

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.