CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, KONTORLLÜ NORMALLEŞME SÜRECİNİ AÇIKLADI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısı sonrası açıklama yaptı. Açıklamada, kademeli normalleşme adımlarını sıraladı. 

KONTORLLÜ NORMALLEŞME SÜRECİNİN ADIMLARI ŞÖYLE:

Sağlık Bakanı ve onun bünyesinde faaliyet gösteren Bilim Kurulu 100 bin nüfusa düşen vaka sayısı başta olmak üzere çeşitli kriterlere göre illeri sınıflandırdı. Bu değerlendirmeye göre de 81 vilayet düşük riskli mavi, orta riskli sarı, yüksek riskli turuncu ve çok yüksek riskli kırmızı olarak renlere ayrıldı. Her hafta risk durumuna göre illerin renkleri yeniden tespit edilecek. Ayrıca, her iki haftada bir de normalleşme uygulaması güncellenecek. Valilikler başkanlığındaki il hıfzıssıhha kurulları bu güncellemeye göre uygulamayı gözden geçirecek ve yeni düzenlemelere gidecektir. Tedbirlerin sıkılaştırılması veya gevşetilmesi kararı, salgının her bir ilimizdeki iyileşme veya kötüleşme durumuna göre verilecektir. 

Vatandaşların günlük hayatlarının her anında temizlik, maske ve mesafe diye özetlenen salgın tedbirlerine ne kadar riayet ederlerse, illerinin normalleşmeye o kadar hızlı geçebilmesini sağlayacağı vurgusu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, aksi bir durumda, yani salgın artış eğilimine girdiği yerlerde kısıtlamaların tekrar genişletileceğini belirtti. 

Bir başka ifadeyle her il salgın tedbirlerinin orada ne düzeyde uygulanacağını vatandaş belirleyecek. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugünkü kabine toplantısında normalleşme adımlarının prensipte nasıl atılacağı hususunu kapsamlı şekilde görüşüldüğünü söyleyerek normalleşme sürecini açıkladı:

Buna göre, hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması düşük ve orta riskli illerde tamamen kalkarken, yüksek ve çok yüksek riskli illerde bir müddet daha Pazar günü devam edecek.

Ülkenin tamamında süren akşam 21 ile sabah 5 arasındaki sokağa çıkma sınırlaması ise sürecek.

Okullar, Türkiye genelindeki tüm okul öncesi eğitim kurumlarında, ilkokullarda, 8’inci ve 12’nci sınıflarda eğitim öğretime açılacaktır. Düşük ve orta riskli illerde ilaveten ortaokullar ve liseler dahil diğer kademelerde de eğitim-öğretime başlanacaktır. Yüksek ve çok yüksek riskli illerimizde ise genel uygulamanın dışında sadece liselerdeki yüz yüze sınavlar yapılacak. 

Restoran, lokanta, kafeterya, tatlıcı, pastane, kıraathane, çay bahçesi gibi yerler çok yüksek riskli iller dışında Türkiye genelinde faaliyetlerini sabah 7 ile akşam 19 saatleri arasında yüzde 50 kapasiteyle sürdürebilecekler.

Halı saha, yüzme havuzu ve benzeri tesisler, düşük ve orta riskli illerimizde sabah 9 ila akşam 19 arasında faaliyet gösterebilecekler.

Kamunun çalışma saatleri tüm Türkiye’de normale döndürülecek, ihtiyaç halinde valilikler farklı düzenlemeler yapabilecek.

Sokağa çıkma saatleri sınırlı olan 65 yaş üstü ve 20 yaş altı grubundaki vatandaşlarla ilgili düzenleme düşük ve orta riskli illerde kaldırılırken, yüksek ve çok yüksek riskli sınıftaki illerde ise sokağa çıkma süresi artırılacak.

Nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünler düşük ve orta riskli illerimizde 100 kişiyi, yüksek ve çok riskli bölgelerde 50 kişiyi geçmemek ve 1 saati aşmamak kaydıyla yapılabilecek.

Sivil toplum kuruluşları, meslek odaları, kooperatifler ve benzeri kuruluşların genel kurulları düşük, orta ve yüksek riskli illerde katılımı 300 kişiyi geçmeyecek şekilde yapılabilecek.

Diğer hususlardaki uygulamaların nasıl olacağı daha önce de belirttiğim gibi valiliklerin başkanlığındaki il hıfzıssıhha kurulları tarafından belirlenecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerine şu ifadelerle son verdi: “Hedefimiz, mümkün olan en kısa sürede ülkemizin tamamında kontrollü normalleşme sürecini tamamlamak Tedbirlerin uygulanmasıyla ilgili denetimler de bu çerçevede daha sıkı ve kararlı şekilde yürütülecektir.”

HABER: SÜMER TAŞKIRAN 

YORUM ALANI

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.