SON DAKİKA

İÇİŞLERİ BAKANI SOYLU; AİLE İÇİ ŞİDDETE KARŞI ELEKTRONİK KELEPÇE İZLEME MERKEZLERİ KURULACAK

ASAYİŞEĞİTİMGenelGÜNDEMPOLİS GÜNDEMPOLİS GÜNDEMİPOLİSİN SESİ

SALGIN TEDBİRLERİ İLE İLGİLİ MERAK EDİLENLER

ASAYİŞEKONOMİGenelGÜNDEMPOLİS GÜNDEMPOLİS GÜNDEMİSAĞLIKSİYASETSONDAKİKA

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, “SAĞLIK ALANINDA DA HIZLI BİR MİLLİLEŞMEYE, YERLİLEŞMEYE İHTİYAÇ VAR”

Bu haber 08 Kasım 2018 - 1:35 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Gülhane Kapalı Spor Salonu’nda Sağlık Bilimleri Üniversitesi akademik yıl açılış törenine katılarak, bir konuşma yaptı.
Sağılık Bilimleri Üniversitesi’nin ülkemizin, sadece sağlık alanında faaliyet gösteren ilk yükseköğretim kuruluşu olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, sağlığın 16 yıldır üzerinde hassasiyetle durdukları en çok yatırım yapılan ve en güzel neticeleri de aldıkları alanların başında geldiğini söyledi.
ŞEHİR HASTANELERİ SAĞLIK HİZMETLERİNDEKİ REFORMLARIMIZIN ZİRVESİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan şehir hastanelerini sağlık hizmetlerindeki reformlarımızın zirvesi olarak gördüğünü ifade ederek, “Şu ana kadar şehir hastanelerinden hangilerini açtık? Yozgat, Isparta, Mersin, Adana, Kayseri ve Elazığ’da 6 şehir hastanesini hizmete aldık. Eskişehir ve Manisa’daki hastanelerimiz hasta kabulüne başladı, yakında da inşallah resmi açılışlarını yapacağız. Bu arada, Bilkent’teki şehir hastanemiz de şu anda bitti, az önce Sağlık Bakanımdan da aldığım bilgiye göre Aralık ayı sonu itibarıyla Bilkent’teki şehir hastanemizi de açacağız, dev bir şehir hastanesine Ankara bu şekilde kavuşmuş olacak.” dedi.
Türkiye’nin sağlık alanında da hızlı bir millileşmeye, yerlileşmeye ihtiyacı bulunduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle söyledi, “Bugün hala hem ilaç, hem tıbbi cihaz sektörlerimiz büyük ölçüde dışa bağımlıdır, bundan kurtulmamız gerekiyor.”
ARTIK TOMOGRAFİ, ULTRASONOGRAFİ VE MR CİHAZIMIZI ÜRETMEMİZ GEREKİYOR
Artık tomografi, ultrasonografi ve MR cihazımızı üretmemiz gerektiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu beyin gücüne hamdolsun sahibiz. Şimdi biz uluslararası camiadan da ülkemizde ortak üretime girebilecek marka firmaları buraya davet ediyoruz ve olumlu yaklaşımlar var, bu adımları ülkemizde atacağız. Bunları kendimiz geliştirip ürettiğimizde hem sağlık ve sosyal güvenlik bütçemize binen yük azalacak, cari açık azalacak, hem de ihracat yoluyla ekonomimize ciddi katkılar sağlayacağız. Ancak ilaç ve tıbbi cihaz sektörü dünyada öylesine büyük, öylesine tekelleşmiş durumda ki bu zinciri kırıp gerçek anlamda milli bir altyapı kurmak kolay olmuyor. Bu alanlardaki çalışmaları uzun zamandır şahsen izliyor, ilgili tüm arkadaşlarımızı her fırsatta ikaz ediyor, bütün bunlara rağmen hala yerli ve milli çizgiyi derinleştirebilmiş değiliz.“ diye konuştu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan sağlıkta millileşme hamlemize, hiçbir bahaneye, hiçbir mazerete sığınılmaksızın, hiçbir komplekse düşmeksizin destek verilmesi gerektiğini, bu konuyu en az savunma sanayimiz kadar kritik ve önemli gördüğünü belirtti.
CUMHRUBAŞKANI ERDOĞAN, “ÜLKEMİZİN EĞİTİM VE SAĞLIK KURUMLARINDA GÖREV YAPANLARIN SAYISI, SİLAHLI KUVVETLERİMİZİN VE EMNİYET TEŞKİLATIMIZIN TOPLAM MEVCUDUNDAN BİLE FAZLA ”
Ortalama insan ömrünün birkaç asır önceki 40’lı yaşlardan bugün 80’li yaşlara dayandığı bir dünyada ülkemizin sağlık alanındaki çalışmaların gerisinde kalmamız kesinlikle düşünülemeyeceğini kaydeden Erdoğan, “Rabbimizin bize verdiği ömrün her anını mutlulukla, huzurla, rahat bir şekilde geçirmek için buna mecburuz. Eskiler sadece uzun değil aynı zamanda hayırlı bir ömür de isterlerdi, sağlıklı bir ömür isterlerdi. Hayırlı bir ömrün sağlık kısmında en büyük sorumluluk önce hocalarıma, sonra da siz öğrencilerime düşüyor. “
Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkemizin eğitim ve sağlık kurumlarında görev yapanların sayısının, Silahlı Kuvvetlerimizin ve Emniyet Teşkilatımızın toplam mevcudundan bile fazla olduğunu söyledi.
Yerli ve yabancı birinci olan öğrencilere diplomasını veren Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, SBÜ Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl tarafından tablo takdim edildi.
Haber: Sümer TAŞKIRAN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.