SON DAKİKA

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN “SAVUNMA SANAYİNDEKİ YERLİLİK ORANINI YÜZDE 20’DEN, YÜZDE 65’E ÇIKARTTIK”

Bu haber 08 Kasım 2018 - 1:33 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan TBMM’de partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, 16 yıl içerisinde ortaya çıkan manzaranın tarihi bir değişime işaret ettiğini söyledi.
Bu dönemin en önemli özelliğinin, milli iradenin, demokrasinin, milletin kararına saygının tam hâkimiyetinin tesis edilmiş olduğunu ve milletin her seçimde tercihini AK Partiden yana koyarak Türkiye’yi büyütme, güçlendirme, muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkarma hedefine destek verdiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, sadece seçim tarihlerine ve alınan oy oranlarına göz atıldığında dahi bu gerçeği görebildiklerini söyledi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti olarak 3 Kasım 2002 seçimlerinin ardından bismillah deyip kolları sıvarken, ülkeyi dört temel sütun üzerinde yükseltme sözü vermiş olduklarını hatırlatarak, dört temel sütun eğitim, sağlık, adalet, emniyet hizmetlerini anlatmaya bu sıralamayla başlamış olup, bugün de geleneği bozmayarak eğitim ve sağlıktan başlamak suretiyle icraatlarını özetledi.

“ EĞİTİM KAPISI AÇIK “

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eğitim davasının bu ülkenin ve milletin asırlardır tartıştığı, konuştuğu, üzerinde durduğu, ama bir türlü istediği neticeyi alamadığı bir mesele olduğunu belirtmekle birlikte, ilk etapta eğitimin altyapısıyla ilgili eksikleri, mazeretleri, talepleri ortadan kaldırmaya yönelik bir hamle başlattıklarını sözlerine ekledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Eğitime ayrılan kamu kaynağını üniversiteler dahil 10 milyar liradan bu yıl itibarıyla, lütfen bu rakama dikkat edelim, 10 milyardan 120,2 milyar liraya çıkartarak bütçede ilk sıraya yükselttik, demek ki 1’e 12, 12 kat artırdık. Derslik sayısı 288 bin ilaveyle 575 bine, öğretmen sayısını 607 bin ilaveyle 920 bine çıkartarak bu alandaki sorunları büyük ölçüde çözdük. Sadece bu yıl 166 milyon ders kitabını öğrencilerimize ücretsiz dağıttık. Üniversiteli öğrencilerimizin sayısını 1 milyon 650 binden, 7 milyon 600 bine ulaştırarak neredeyse her bir evladımız için bu eğitim kapısının açık kalmasını sağladık” diyerek yapılan hizmetleri anlattı.

“ÜLKEMİZDEKİ EN BÜYÜK REFORM SAĞLIK”

Ülkede en büyük reform gerçekleştirdikleri alanların başında sağlık sektörünün geldiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, eski Türkiye’nin hastanelerinde, sağlık ocaklarında, eczanelerinde yaşanan utanç verici görüntüleri orta yaş üzeri vatandaşların çok iyi bildiklerini ifade etti.
Ambulans sayısının 618’den 5 bine çıkardıklarını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ambulans uçak ve helikopterlerin yanı sıra Yozgat, Isparta, Mersin, Adana, Kayseri ve Elazığ’da 6 şehir hastanesini hizmete açmış olup, yakında da Ankara Bilkent, Eskişehir ve Manisa’yı da hizmete alarak şehir hastaneleri ile sağlık alanında yeni bir çığır açtıklarını belirttikten sonra Adalet konusuna da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Adalet Teşkilatının toplam personel sayısını 61 binden 139 bine çıkartarak sistemin insan kaynağını zenginleştirdiklerini, Yüksek yargının kapasitesini genişleterek, istinaf mahkemelerini hayata geçirerek, UYAP sistemini modernleştirerek davaların sonuçlanma sürecini hızlandırdıklarını belirtti.

“TERÖR ÖRGÜTLERİNE VURULAN DARBELER SAYESİNDE MİLLETİMİZ GÜVEN VE HUZUR İÇİNDE YAŞIYOR”

Emniyet konusunun önceliklerin başında yer almaya devam ettiğini, Türkiye, terör örgütleriyle, çetelerle, uyuşturucu tüccarlarıyla asayişi bozmaya yönelik her türlü eylemle mücadelede tarihinin en başarılı neticelerini Ak Parti döneminde aldığını belirterek konuşmasını sürdüren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Terör örgütlerine sınırlarımız dahilinde ve haricinde vurulan darbeler sayesinde milletimiz huzur içinde hayatını sürdürebilmektedir. PKK’dan DEAŞ’a, FETÖ’den DHKP-C’ye kadar karanlık güçlerin beslediği, büyüttüğü, üzerimize kaldırdığı ne kadar örgüt varsa hepsini tepeledik, tepeliyoruz, tepeleyeceğiz. Sadece 2016 Temmuz ayından bu yana yapılan operasyonlarda yurt içinde 761, Kuzey Irak’ta 1092, Fırat Kalkanı Harekatında 3000, Zeytin Dalı Harekatında 4500’ün üzerinde teröristi etkisiz hale getirdik. FETÖ ihanet çetesi mensuplarından 15 bine yakını tutuklu, 17 bine yakını hükümlü olarak demir parmaklıklar ardında şu anda cezalarını çekiyor. DEAŞ’la irtibatlı 2 bin kişi tutukluyken 7 bin kişi sınır dışı edilmiş, 70 bine yakın kişiye de ülkemize giriş yasağı konmuştur.
Suriye’den ülkemize gelen 3,5 milyon kişiye ev sahipliği yapıyoruz. Buna karşılık sadece bu yıl yasa dışı bir şekilde ülkemize giren 200 binin üzerinde kişiye sınır dışı ettik. Organize suç örgütlerine karşı yürüttüğümüz mücadelede 33 bine kişi yakalanmıştır. Uyuşturucu tüccarları ve satıcılarına göz açtırmayarak geçtiğimiz 16 yılda 87 bin şüpheliyi yakaladık ve 30 binini tutukladık. Şehirlerimizi daha güvenli hale getirmek için yaklaşık 76 bin kamerayı devreye aldık. Plaka tanıma sistemi, kiralık araç bildirimi, kayıp alarmı gibi ilave tedbirlerle suçlulara adeta göz açtırmıyoruz” dedi.
Savunma sanayi alanında da büyük ilerleme kat eden, Türkiye’nin bölgesinde ve dünyada büyük mücadeleler verdiği bir süreçte savunma sanayindeki yerlilik oranını yüzde 20’den, yüzde 65’e çıkartarak ne denli hayati katkılarını sağladığını gördüğünü vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasını, “Helikopterlerden zırhlı araçlara, insansız hava araçlarından uçaklara, gemiler ve denizaltılardan uydulara, füzelerden elektronik haberleşme sistemlerine kadar her alanda savunma sanayimizin atılımları kesintisiz devam ediyor” şeklinde sürdürdü.

“İTHALE GİDER, PİYASAYI BALANS EDERİZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, dünyada millî gelir sıralamasında 17’nci, satın alma paritesine göre ise 13’üncü sırada yer aldığımızı, İhracatın Ekim ayı itibarıyla yıllık 167 milyar dolara yaklaştığını belirterek, “Kısa zamanda hayvan ithaline ihtiyacımız olmayacak. Gerekirse cari açığı bile düşünmeden ithale gider ve piyasayı biz balans ederiz.” dedi.
HABER: SÜMER TAŞKIRAN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.