SON DAKİKA

Deniz polisi, teröristlere göz açtırmıyor

Bu haber 04 Kasım 2017 - 10:14 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Muğlada daha aktif hale getirilen deniz polisi, terör örgütü PKKnın Suriyenin Lazkiye kenti üzerinden sızma girişimlerinde bulunmasının ardından deniz polisi Bodrum, Marmaris ve Fethiye kıyılarında 7 gün 24 saat gerçekleştirdiği denetimlerini sıklaştırdı.
Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından deniz birimlerinin standardizasyon ve uyumunun sağlanması amacıyla Muğla İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı olarak Fethiye, Marmaris ve Bodrumda Deniz Liman Şube Müdürlükleri kuruldu. Daha önce büro amirliği statüsünde görev yapan deniz polisi, daha etkin bir hale getirilerek 6 ay önce denize indi. Her üç ilçede 2şer bot ve 15er personelle 7 gün 24 saat deniz üzerinde denetim yapan deniz polisi, Muğlanın Seydikemer ve Köyceğiz ilçesinde 6sı ölü 10 PKKlı teröristin etkisiz hale getirilmesinin ardından denetimlerini sıklaştırdı.
Muğlanın tüm kıyı şeridinde 6 bot ve 45 personelle gerçekleştirilen uygulamalarla FETÖ/PYD, PKK/KCK ve DHKP/C terör örgütleri ile Türkiye üzerinden başka ülkelere geçmek isteyen terör örgütlerinin yapılanmasını önlemek başta olmak üzere insan ticareti, göçmen kaçakçılığını engellemek ve Türkiyeye deniz yolu ile giriş-çıkış yapanların seyahat belgeleri incelenip usulsüz geçişlerin önüne geçilmesi amaçlanıyor.
Ayrıca; Göcek Limanında Türkiyeye giriş- çıkış yapmak isteyenlere ait eşyalarının denetiminin daha kolay yapılması ve iş gücü kayıplarının önüne geçilmesi ile yat turizminin gelişmesine katkı sağlanması hedefiyle Göcek Liman Deniz Hudut Kapısı işlevini yürütecek olan Fethiye Deniz Liman Şube Müdürlüğüne bağlı Göcek Grup Amirliği fiziki alt yapı çalışmalarında sona gelindi.
Deniz ve sahil şeridinde yapılan denetimler hakkında bilgi veren Deniz Liman Şube Müdürlüğü birinci bot kaptanı Polis Memuru Mehmet Yılmaz; “Deniz Liman Şube Müdürlüğü 6 ay önce kurudu. İl Emniyet Müdürümüz Hakan Çetinkayanın talimatlarıyla hizmetlerin daha hızlı ve verimli hale getirilebilmesi için deniz polisi daha aktif hale getirildi. Denizde her türlü olaya müdahale etmek için Fethiyede şu anda 2 tane botumuz var. Denizdeki asayiş olayları, özellikle terör örgütlerinin denizden ülkemizi hedef almalarına yönelik saldırıları, kaçakçılık olaylarına deniz üzerinden müdahale edebilecek ekipmana sahip durumdayız. Yetkilerimiz Sahil Güvenlik ile aynı. Sahil Güvenlik ile koordineli çalışıyoruz. Deniz üzerinde tekne ve kaçak balıkçılık denetimleriyle denizde meydana gelebilecek her türlü olaylara müdahale ediyoruz” şeklinde konuştu.

Muğlaya sızan 10 terörist etkisiz hale getirilmişti
Ekim ayı başında Suriyenin Lazkiye kentinden Muğlanın Seydikemer ilçesine Akdeniz üzerinden tekneyle gelen 4 PKKlı terörist ile onlara yardım eden 3 şüpheli buluşma noktasında düzenlenen operasyonla yakalanmış, olaydan 1 gün sonra Köyceğiz ilçesi Toplarlar bölgesinde çıkan çatışmada ise 5 terörist ölü ele geçirilmişti. Kaçan 2 teröristten biri ise EYP hazırladığı sırada meydana gelen patlamada ölü olarak ele geçirilmişti.
Muğlada geçen hafta 6sı ölü, 4ü sağ olarak yakalanan PKKlı teröristlerin, 2 kardeşi dağda olan Suriye uyruklu ‘Fuat kod adlı Ebu Reşit yönetiminde Lazkiyeden Türkiyeye getirildiği ortaya çıkmış ve terör örgütünü sızma girişiminde kullanılan “Santo” adlı teknenin Lazkiyeden Türkiyeye 1,5 ayda 6 sefer yaptığı belirlenmişti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.