SON DAKİKA

EKONOMİ KULÜBÜ EGE BÖLGE BAŞKANI CENGİZ ERTAŞ’IN BAŞLATTIĞI PROJE İLE TÜRKİYE-TANZANYA TİCARET HACMİNE, 50 MİLYAR DOLARLIK KATKI HEDEFLENİYOR

Bu haber 10 Eylül 2018 - 21:05 'de eklendi ve kez görüntülendi.

EKONOMİ KULÜBÜ EGE BÖLGE BAŞKANI CENGİZ ERTAŞ’IN BAŞLATTIĞI PROJE İLE TÜRKİYE-TANZANYA TİCARET HACMİNE, 50 MİLYAR DOLARLIK KATKI HEDEFLENİYOR

Ekonomi Kulübü Ege Bölge Başkanı Cengiz Ertaş, Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik sorunların bir an önce aşılmasına katkıda bulunmak amacıyla bölge başkanlığı olarak bir proje başlattıklarını belirtti. Projenin ilk adımı olarak, Doğu Afrika ülkesi olan Tanzanya ile ticaret, kültür ve eğitim alanlarında işbirliği geliştirmek üzere bir heyetin ülkemizi ziyaret edeceğini söyledi.
Geliştirdikleri projeyi yaygınlaştırarak, 2019 yılında Ürdün, Kuveyt ve Afrika ülkeleri ile ticaret, eğitim ve kültürel alanda işbirliği yapılacağını da sözlerine ekleyen Ertaş,”2019 yılının ilk aylarından itibaren söz konusu ülkelerden heyetleri ülkemizde ağırlayarak, ülkemizin potansiyelini tanıtacağız. Ardından da bu ülkeleri ziyaret ederek, iş insanlarımız ile ticaret, eğitim ve kültürel alanında çıkarma yapacağız ”dedi.

Ekonomi Kulübü Ege Bölge Başkanlığı olarak amaçlanan esas hedefin ise, Türk iş insanlarını yurt dışına taşıyıp, tüm sektörlerde iş insanlarımızın önemli aktörler olması ve ülke ekonomisine katkı sağlamak olduğunu vurgulayan Ertaş, uygulamaya geçen proje çerçevesinde ilk olarak, Tanzanya Finans Bakanı Dr. Philip Mpango, Endüstri, Ticaret ve Yatırım Bakanı Charles Mwıjage ve Endüstri, Ticaret ve Yatırım Bakanlığı Daimi Sekreter Prof. Buchweishaije’nin da yer aldığı heyetin, Ankara, İstanbul ve İzmir’de çeşitli temas ve incelemelerde bulunacağını söyledi.
Öncelikle Tanzanya heyetine Türk iş insanlarını tanıtmayı hedeflediklerini belirten Ertaş, bu tanışma için de 19-20 Eylül’de gerçekleşecek İstanbul Finans Zirvesi’ni seçtiklerini kaydetti.

İNŞAAT SEKTÖRÜNDE 25 MİLYAR DOLARLIK ÖN ANLAŞMA HEDEFİ

Ertaş, Tanzanya ile başta inşaat, tekstil, tarım, doğalgaz ve petrol olmak üzere, her alanda işbirliği imkânlarını değerlendireceklerini söyledi. Bu çerçevede Tanzanya Finans Bakanı Mpango’nun Türk iş insanlarına hitaben İstanbul Finans Zirvesi’nde bir konuşma yapacağını, ardından konuk heyetinin Ekonomi Kulübü üyesi Türk iş insanları ile biraya geleceklerini sözlerine ekledi. Ertaş; “Özellikle Tanzanya’da hangi alanlarda geniş işbirliği imkânları var, bunları ele alacağız. Bu çerçevede Tanzanya ile inşaat alanında yaklaşık 20-25 milyar dolarlık ön anlaşma hedeflendi.“ dedi.

TİCARETTE BARTER SİSTEMİ

Tanzanya ile iki ülkenin ihtiyaçları kapsamında barter sistemi oluşturacaklarını ayrıca, iş insanlarımıza yurt dışından finansal destek sağladıklarına da işaret eden Ertaş şunları belirtti, “İki ülkenin ihtiyaçları kapsamında barter sistemi oluşturuyoruz. Bunların ötesinde de Tanzanya’da proje gerçekleştirecek iş insanlarına yurtdışındaki finans kuruluşlarından destek programı da temin ettik.”

HEDEF, 50 MİLYAR DOLARLIK BİR ANLAŞMA YAPARAK, ÜLKEMİZE ÖNEMLİ BİR DÖVİZ GETİRİSİ SAĞLAMAK

Bu program çerçevesinde Tanzanya heyetinin pilot şehir olarak İzmir’de ağırlanmasının ardından, Ekim ya da Kasım ayında Türk işadamları olarak Tanzanya’ya ekonomik bir çıkarma yapmayı hedeflediklerini ifade eden Cengiz Ertaş; “Ekonomi Kulübü Ege Bölge Başkanlığı olarak gayemiz, 50 milyar dolarlık bir anlaşma yaparak, ülkemize önemli bir döviz getirisi sağlayarak, yaşadığımız ekonomik sorunların bir an evvel aşılmasına katkı sağlamaktır.” dedi.
Tanzanya’nın Ankara Büyükelçisi Prof. Elizabeth Kiango Kiondo’nun Ankara Rixos otelde Tanzanya heyetine vereceği yemek ile program başlayacak, ardından 19-20 Eylül İstanbul Finans Zirve toplantısına katılımla devam edecek, Aydın ve İzmir’de gerçekleştirilecek ziyaretler ve incelemelerle programın ilk kısmı son bulacak.
Haber : Sümer TAŞKIRAN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.