SON DAKİKA

Emeklinin Maaşı Haczedilmez

Bu haber 24 Kasım 2019 - 14:28 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Ülkemizde milyonlarca emekli vatandaşımız bulunmaktadır. Sosyal Sigortalar Kurumu, Emekli Sandığı ve BAĞ-KUR’dan emekli olan ve borcundan dolayı icra yoluyla maaşlarına haciz gelen çoğu emekli vatandaşlarımız bu haczi ödeyemez durumdadır. Keza emeklinin tek geçim kaynağı emekli maaşlarıdır.

Çok sayıda emekli mevzuatı bilmediğinden emeklilik maaşına haciz geldiğinde sessiz kalmaktadır. Oysaki emeklilerin maaşlarının haczi diğer haciz çeşitlerine göre daha zordur. Haciz edilmesi için birtakım şartlar vardır.

EMEKLİNİN RIZASI OLMADAN MAAŞI HACZEDİLEMEZ

SGK (5510 sayılı) Kanununa göre sigortalılar ve hak sahiplerinin gelir, aylık ve ödenekleri, sağlık hizmeti sunucularının genel sağlık sigortası hükümlerinin uygulanması sonucu SGK nezdinde doğan alacakları, devir ve temlik edilemez. Gelir, aylık ve ödenekler bu Kanuna göre takip ve tahsili gereken alacaklar ile nafaka borçları dışında haczedilmesi mümkün bulunmamaktadır.

Anılan Kanunda ayrıca haczi yasaklanan gelir, aylık ve ödeneklerin haczedilmesine ilişkin talepler, borçlunun muvafakatı bulunmaması hâlinde, icra müdürü tarafından reddedileceği hükme bağlanmıştır.

Söz konusu düzenlemelerle birlikte SGK alacakları ve nafaka borçları dışında emekli borçlunun muvafakatı olmadan açılan haciz taleplerinin SGK’ya intikal ettirilmeden icra müdürleri tarafından reddedilmesi amaçlanmıştır.

Bu bağlamda SGK’dan gelir/aylık alan sigortalı ve hak sahiplerinin gelir ve aylıklarına nafaka borçları dışında ilgililerin muvafakatı bulunmadan haciz uygulanması mümkün değildir. Bu nedenle icra müdürlüklerince açılacak haciz talepleri muvafakatın bulunmaması hâlinde derhal itiraz edilmelidir. İtiraz sonucunda emeklinin veya hak sahiplerinin maaşları haczedilmeyecektir.

Köşe Yazısı: Mehmet Talayoğlu

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.