SON DAKİKA

EMNİYET’TE NELER OLUYOR?

Bu haber 31 Ocak 2019 - 23:24 'de eklendi ve kez görüntülendi.

 Ülkenin huzur ve güvenliğinin sağlanmasında görev alan Emniyet Genel Müdürü’nden gece bekçisine kadar emir komuta içerisinde; terör, uyuşturucu, hırsızlık, mafya gibi toplumun huzurunu bozan, ülkemizi tehdit eden unsurları etkisiz hâle getirerek büyük başarılara imza atmıştır. Vatandaş olarak şükranlarımızı sunuyoruz.

 Bütün bu başarıların yanı sıra, emniyette hiç tasvip edilmeyen olayların yanı sıra polise yakışmayan alçakça hadiselere de maalesef rastlamak mümkündür.

 Çok gerilere gitmeyeceğim. Sadece son üç ayı değerlendirecek olursak; amirinden memuruna 200 kişiden fazla silah arkadaşlarını (asker, polis), gazi, şehit ailesi ve daha nice masum insanları 20 milyon TL’denfazla dolandıran; alacağını isteyen Silahlı Kuvvetler mensubu astsubayı şehit eden bu katil güzide emniyet teşkilatının nasıl mensubu olabilir?

  Emniyet müdürüne ve silah arkadaşlarına kurşun yağdıran cani; eşini, çocuklarını vuran, komşusunu ve yakınlarını huzursuz eden, tehdit eden; uyuşturucu ve mafyaya katılan, bu tür canavar ruhlu, emniyetteşkilatına layık olmayanların sayısı maalesef az değildir.

  Hiç hoşumuza gitmese de öz eleştiri yapmak zorumdayım. Bir yerlerde arıza var ama nerede? Polis alımlarında mı, güvenlik soruşturmasında mı, eğitimin yetersiz olmasında mı, inanç zafiyetinde mi?..

  Yetkililer bunu bir kez daha gözden geçirmeli. Polis alımı ve eğitiminde yeni sistemler belirlenmeli, eksiklikler süratle giderilmeli.

  Devletin, vatandaşın güvenlik ve asayişini sağlaması için üniforma, kimlik, silah ve yetki verdiği o kişi bu silahla müdürünü, amirini, silah arkadaşını vuruyorsa bu suçun cezası çok ağır olmalı.

  15 Temmuz alçak fetö kalkışmasında ve öncesinde beyinleri satılık, akılları kiraya verilmiş sözde güvenlik güçleri mensuplarının ülkeye nasıl ihanet ettiklerini, silah arkadaşlarına ve vatandaşa nasıl kurşun yağdırdıklarını yaşamadık mı? Bunlar normal vatandaş gibi mi yargılanmalı? Hayır, idam edilmeli.

  Şuna inanıyorum “Can yakanın canı yanmalı, cana kıyanın canına kıyılmalı.” (tabii ki devlet eliyle) ceza yasaları da buna göre düzenlenmeli.

  Şehit Rize Emniyet Müdürü Altuğ Verdi (Allah rahmet eylesin) Polis Kolejinden öğrencim olur. Çok çalışkan, cevval, vatansever ve başarılı bir öğrenciydi. Başarıları, amirleri tarafından da takdir edilerek kademe kademe İl Emniyet Müdürlüğüne kadar yükselmiştir.

  Bu insanlar kolay yetişmiyor. Böyle bir değeri eline silah verdiğiniz (polis) katil gözünü kırpmadan şehit edebiliyor. Bu katil sorgusuz sualsiz idam edilmeli. Ben diğer müdürlerimizin de can güvenliğinden çok emin değilim.

  Elbette müdürün, amirin, idarecinin de sorumlulukları vardır. Bu da yasalar ve yönetmeliklerle belirlenmiştir. Talep uygunsa zaten yapar. Memurunun da huzur içinde görev yapmasını ister. Elbette memurun da sıkıntıları vardır. Bunu da dinlemek, çözüm bulmak idarecinin görevidir. Uygunsa zaten talep değerlendirilir; değilse müsait bir dil ile anlatır, ikna edilir, not alınır; imkân doğunca yardımcı olunur, problem çözülür. Böyle olduğuna da inanıyorum.

  2019 yılında bu tür sıkıntıların, cinayetlerin, yolsuzlukların, hırsızlıkların, hainliklerin olmaması dileğiyle tüm emniyet camiamıza, vatandaşlarımıza birlik, dirlik, sağlık, mutluluk ve başarılar dilerim.

Emk. Emniyet Mdr. / Protokol Müdürü Abdullah KAPLAN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.