SON DAKİKA

Eski Dördüncü Sınıf Emniyet Müdürü Zafer Kuloğluna ağırlaştırılmış müebbet

Bu haber 12 Ekim 2017 - 20:57 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İSTANBUL – 15 Temmuz darbe girişiminde Vatan Caddesinde bir tankın içinden çıkan eski Emniyet Müdürü Mithat Aynacı ile irtibatlı olduğu belirtilen eski Dördüncü Sınıf Emniyet Müdürü Zafer Kuloğlu, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.
Fetullahçı Terör Örgütü tarafından organize edilen 15 Temmuz darbe girişiminde, Emniyet Genel Müdürlüğünün “herkes görev yerine geçsin, kalkışmaya karşı dirensin” şeklindeki talimatlarına uymadıkları ve silahlı kalkışmanın yaşandığı gece FETÖ adına hizmet ettikleri iddia edilen 3 sanığın yargılandığı davada karar açıklandı.
İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen karar duruşmasına, tutuklu sanıklar eski Başakşehir İlçe Dördüncü Sınıf Emniyet Müdürü Zafer Kuloğlu, eski Başkomiser Halil İbrahim Alan ile tutuksuz sanık eski polis Erdoğan İkiz ve taraf avukatları katıldı. Davanın biteceği hatırlatılarak son sözleri sorulan sanıklar beraat talebinde bulundu.
Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, tutuklu sanık Zafer Kuloğlunu \Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme\ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Sanık Halil İbrahim Alanı da aynı suçtan önce ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum eden mahkeme, sanığın hal ve tavırlarını dikkate alarak cezasını müebbete indirdi.
Mahkeme heyeti, sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verirken, tutuksuz sanık Erdoğan İkizin suç işlediğinin sabit olmadığı gerekçesiyle beraatine hükmetti.

Olayın geçmişi
Darbe girişimine ilişkin İstanbul 22inci Ağır Ceza Mahkemesinde 29 polis hakkında 3er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle dava açılmıştı. Bu davada sanıklar eski dördüncü sınıf emniyet müdürü Zafer Kuloğlu, eski başkomiser Halil İbrahim Alan ve tutuksuz sanık eski polis Erdoğan İkizin dava dosyası ayrılmıştı.
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, sanıklar Zafer Kuloğlu ve Halil İbrahim Alanın Bahçeşehir Polis Merkezi Amirliğinde görev yapan Polis Memurlarını toplayarak darbeci askerlere karşı direnmemeleri ve karakoldan çıkmamaları yönünde talimat verdikleri belirtilmişti.
Zafer Kuloğlunun, silahlı kalkışma-darbe teşebbüsü sırasında kamuflaj elbiseyle tankın içerisine girecek kadar azılı örgüt militanı olduğuna değinilen Mithat Aynacıyla irtibat kuran, darbe gecesi onun bulunduğu mahale giden kişi olduğu ifade edilmişti. Sanıklardan Zafer Kuloğlunun darbe girişimi sırasında emrindeki polislere darbeci askerlerle çatışmama emri verdiği ve üstlerinden gelen emirleri altlarına iletmediği belirtilmişti.
Sanık Kuloğlunun ayrıca darbe girişimi sırasında tankın içinden çıkan eski Emniyet Müdürü Mithat Aynacı ile birlikte hareket ettiği ve o gece 3 kez telefon ile görüştüğü belirtilerek, sanığın özel aracıyla Bahçeşehirden Fatihe kadar geldiği ancak Aynacının yakalanmasından sonra geri döndüğü ileri sürülmüştü. İddianamede, diğer sanıkların da darbeciler karşı direnmediği ve görev yerlerine gitmediği kaydedilmişti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.