FIRTINA’NIN GÜCÜ

Ülkemizin gurur kaynağı “Topçu Sınıfı”nın envanterinde olan, terörle mücadele ile ülkemizin güney sınırında ve sınır ötesinde icra edilen tüm operasyonların ateş desteğini sağlayan Fırtına Obüsleri, “IDEF2019 14. Uluslararası Sanayi Savunma Fuarı”nda görkemli bir şekilde vitrindeki yerini alarak ziyaretçilerin gözlerini kamaştırdı.

Polis Medya ekibi olarak FIRTINA standını ziyaret ederek yerinde inceledik ve siz okuyucularımızın aklına gelebilecek tüm sorularımızı yetkililere sorduk. Topçu Albay Atilla Dinç ile yaptığımız söyleşide prototip olarak yeni bir FIRTINA’nın geliştirildiğini ve fuarda sergilendiği bilgisini aldık. Yeni FIRTINA’nın yerli üretim olduğunu ve ihtiyaçlar doğrultusunda geliştirilmeye devam edildiğini öğrendik. Yerli ve yabancı ziyaretçilerin yoğun ilgisini çeken FIRTINA sergi yerinde dosta güven, düşmana korku veren “Çılgın Türklerin” başardığı yerli ve milli ürünümüz olan ‘Fırtına’mızı gelin hep birlikte kendisinden tanıyalım:

Albay Atilla Dinç: “ Yaklaşık 10 yıldır gerek barış şartlarında ve gerekse muharebe sahasında etkin bir şekilde kullandığımız FIRTINA Obüslerimizi öncelikle ihtiyaçlarımız ve aynı zamanda dünyadaki emsalleri ile mukayese ederek geliştiriyoruz. Standımızdaki bu görmüş olduğunuz Fırtına Obüsü mevcut envanterde bulunan FIRTINA Obüslerinden farklı olup, elde edilmiş tecrübeler ile geliştirilmiş ve emsalleriyle yarışacak bir prototip olarak İDEF2019’da yerini almıştır. Çalışmalarımız devam etmektedir. Topçu sınıfı olarak isteklerimizi tasarlayarak bu silah sistemini kullanımımıza sunan kahraman Türk Mühendislerimizi kutluyoruz. Yeni FIRTINA, sahip olduğu yeni donanımları ile yine gurur kaynağımız olacak. Hedefimiz ilerde insansız otonom FIRTINA’ların yerini almasıdır. Burada gördüğünüzü yeni FIRTINA hayallerimizin bir göstergesi ve gelecekte neler yapacağımızın bir teminatıdır.

ORDUMUZ İKİNCİ NESİL FIRTINA’YA KAVUŞACAK

Albay Atilla Dinç: “Önümüzdeki süreçte üretimi yapılacak olan FIRTINA Obüsü ile Türk Silahlı Kuvvetleri ikinci nesil FIRTINA’ya kavuşmuş olacak. Yerli ve milli üretim olan FIRTINA Obüsü uygun mühimmat ile 40 km’lik bir atış menziline sahiptir. Burada özellikle belirtmek isterim ki Topçu’nun atış yapacağı mesafe önemli olsa da , menzilden ziyade düşmanı en kısa zamanda ve en isabetli şekilde baskı altına alarak etkisiz hale getirecek şekilde kullanacağı silah sistemlerine sahip olmasıdır diyerek FIRTINA hakkında bilgi aktardı.

SURİYE’DE DE ‘FIRTINAMIZ’ FIRTINA GİBİ ESTİ

Albay Dinç: “Özellikle kayda değer bir hususu belirtmek isterim ki; Suriye’de icra edilen harekatlarda Hava Kuvvetlerine ait uçaklarımıza uçuş yasağı konduğu dönemlerde dahi, bizim gurur kaynağımız olan FIRTINA Obüslerimiz fırtına gibi eserek birliklerimizi ateş desteğinden yoksun bırakmadı. Ülkemize dost görünüp düşmanlık besleyenlerin tüm çabalarına rağmen topçu mermilerimiz planlandığı şekilde hedeflerine uçtu ve milletimizin gücünü gösterdi” diyerek teşekkürlerini ve memnuniyetini dile getirdi.

ÖZEL HABER: Sümer TAŞKIRAN
FOTO: Ferhat PİŞKİN
KAMERA: Hakan TAŞKIRAN
www.polismedya.com.tr

YORUM ALANI

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.