SON DAKİKA

GÖÇMENLERİ VE FETÖ’CÜLERİ YURTDIŞINA KAÇIRAN ÇETE ELE GEÇİRİLDİ

Bu haber 06 Aralık 2018 - 15:47 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İstanbul Göçmen Kaçakçılığı ve İnsan Ticareti ile Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri Avrupa ülkelerine gitmek için ülkemize gelen düzensiz göçmenleri yurtdışına kaçıran çeteyi ele geçirdi.

İstanbul, Van, Antalya, Mardin ve Kocaeli’nde 6 aydır takip ettikleri düzenlenen eş zamanlı operasyonda çete elemanları ele geçirildi. Ekipler, diğer yandan yurtdışına gitmeye çalışan 87 göçmeni tespit ederek, gözaltına aldı.

Çetenin iki işyerinde yapılan aramalarda 128’i çalıntı farklı ülkelere ait 415 pasaport, 218 çipli kimlik kartı ve sürücü belgesi, 330 adet farklı ülkelere ait vize yaprağı, bin adet sahte pasaport yapımında kullanılan malzeme, çeşitli ülke ve kurumlara ait 120 adet mühür, suçtan elde edilen 12 bin 100 dolar, 50 gram altın, 2 bin lira, 2 bin 900 Euro ve 200 pound, 35 adet teçhizat, 1 adet ruhsatsız tabanca, 1 adet tüfek ve 590 adet fişek ele geçirildi.

Haklarında yakalama kararı bulunan FETÖ ve DHKP/C terör örgütü zanlılarını da para karşılığında yurt dışına kaçırdıkları tespit edilen çete üyeleri, Konya’dan FETÖ üyesi oldukları için Yunanistan’a kaçan FETÖ üyesi akademisyenler Ayşe ve Ensar Çiftçi’nin Atina’dan Brüksel’e kaçmak için yine çete ile irtibat kurduğu belirlendi.

VIP müşterilerine çalıntı pasaport ve vize temin eden çetenin, kaçak göçmeni pasaporttaki resmi olan kişiye benzetmek için özel makyaj tekniği kullandıkları ifade edildi.

Emniyetteki sorguları tamamlanan 43 kişi adliyeye sevk edildi. Çete liderinin de aralarında bulunduğu 26 kişi tutuklandı.

Haber; Sümer TAŞKIRAN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.