SON DAKİKA

GÖNLÜ ZENGİN ANADOLU İNSANI İDRİS YÜTMEZ, PARASI OLANI DA, OLMAYANI DA ARAB’IN SOFRASI’NA BEKLİYOR

Bu haber 11 Eylül 2019 - 22:10 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Gönlü zengin Anadolu insanı nam-ı değer, “Arap Amca”; Çankırı’nın Akçavakıf Köyü doğumlu ve 70 yaşında olan İdris Yütmez, 2004 yılında İstanbul’da yıllarca hizmet verdiği tuvalet işletmeciliğinden emekli olduktan sonra köyüne döner. Köyünde ilk olarak hayrına bir mescit yaptırır. Daha sonra boş duramayacağını anlayıp, 2010 yılında  ‘köyüme bir hizmetim olsun’ düşüncesinden yola çıkarak, köy merkezine küçük bir market açarak işletir. Bir yıl çalıştıktan sonra bu girişiminden mutlu olamaz ve vazgeçer. Konuşmayı ve insanları seven Yütmez, Ankara- Kastamonu yolu üzerinde Çankırı’yı 10 km geçtikten sonra ‘ARAB’IN SOFRASI’ adlı işletmeyi açar. Bu işletmenin ana felsefesini, gelip-giden yolcuların kendilerini evinde hissetmelerini sağlamak, parası olanın da, olmayanın da hizmetlerinden faydalanmasını sağlamak.

En büyük yardımcısı olan eşiyle birlikte işletmede hizmet veren “Arap Amca”  burada ziyaretinde bulunanlara, köy kahvaltısı köfte, çeşitli yemekler, tost, sandviç ve sınırsız çay ile zenginleştirdiği menüsünü sunarak, güler yüzü ve hoş sohbetiyle yolcuların uğrak yeri olmayı başarır.

İşini severek yaptığını söyleyen Arap Amca, kendisini ziyaret edenlerin, kendilerini müşteri değil, evlerinde hissetmeleri için elinden geldiğince çalıştığını kaydederek, 24 saat hizmet verdiğini, yeri geldiğinde gelenlerin mutfağa girerek, kendi yiyeceklerini kendilerinin de hazırladığını söyledi.

Arap Amca,  “Yolu düşen herkesin parası olsun veya olmasın önemli değil, yeter ki kendilerini evlerinde gibi hissetsinler” felsefesiyle yüreğindeki zenginliği sunma gayreti içerisinde.

Polis Medya Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Sümer Taşkıran’ın Ankara’dan Kastamonu’ya seyahati esnasında tesadüfen uğradığı ve bu gönül zenginliğini görerek, özel röportaj gerçekleştirdiği İdris amca, ‘parası olan da olmayan da buradan çay içebilir’ in felsefesini şöyle anlattı:  “Yokluğun ne demek olduğunu iyi biliyorum. 1980 yılında İstanbul’da bir caminin kiraladığım tuvaletini aralıksız, izin yapmadan, 30 yıl boyunca işlettim. Hayatın zorluklarıyla çok mücadele ettiğim için emekli olduktan sonra burayı açarken hep şu felsefeyi güttüm. Burası herkesin bu köydeki evi olsun. Amaç, para kazanmaktan ziyade, hizmet sunmak. Bu yüzden de yolda kalan, arabası bozulan ya da zorda olan yolculara “Allah rızası” için yardımcı oluyorum ve gerektiğinde burada da ağırlıyorum. Sadece çay değil, zor durumda kalanların karnını doyurmak benim için en büyük mutluluk kaynağı. Yaşadığım sürece insanlara, yolcularımıza bu hizmeti sunmaya devam edeceğim.”

‘Arab’ın Sofrası’ ismini, hac görevini yaptıktan sonra da beyaz hac kıyafetini giymeye devam ettiği için arkadaşlarının verdiğini söyleyen Arap Amca, işletmesine uğrayan tüm yolcuların memnuniyetlerini yazdığı bir anı defteri ile kayıt altında tuttuğunu ifade ederek, bundan duyduğu memnuniyeti ifade etti ve defterdeki övgü dolu yazılardan örnekler gösterdi.

CUMHURBAŞKANIMIZ İLE GÖRÜŞME DİLEĞİ

Polis Medya Gazetesi’ne teşekkürlerini ileten İdris Amca, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a olan sevgisini de dile getirerek şu sözleri sarf etti: “Allah Cumhurbaşkanımıza yardım etsin güç kuvvet versin, ben bir evi yönetemiyorum siz ülkeyi yönetiyorsunuz. Tüm devlet yöneticilerimize sonsuz teşekkür ediyorum İmkân olursa kendisi ile görüşmeyi ve hayranlığımı ifade etmeyi çok isterim.”

Yolunuz düşerse, Çankırı Akçavakıf Köyü’nde ARAB’IN SOFRASI’ sizi bekliyor.  Arap Amca’nın yeri size bahçesinde ürettiği sebzelerden oluşan organik kahvaltı, çeşitli yemekler, sınırsız çay ve hoş sohbet ile ikinci eviniz gibi hissedeceğiniz bir ortam sunmak üzere bekliyor.

ÖZEL HABER: Sümer TAŞKIRAN

www.polisbasin.com

www.polismedya.com.tr

www.polismedya.tv

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.