SON DAKİKA

HOCALI SOYKIRIMI KEÇİÖREN’DE ANILDI

Bu haber 27 Şubat 2019 - 19:26 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Ankara’nın Keçiören ilçesinde Azerbaycan Meydanı’nda Hocalı Soykırımının 27. Yılı münasebetiyle Anma töreni gerçekleşti.

Keçiören Belediyesi ve Azerbaycan Ankara Büyükelçiliği bünyesinde ‘Hocalı Soykırımını Anma Programı’ düzenlendi. Törene Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Keçiören Kaymakamı Uğur Bulut, Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Hazar İbrahim, Milletvekilleri, İç Anadolu Birliği Genel Başkanı İsmet Taş, Hocalı Gazileri, Azerbaycan’dan gelen konuklar ve çok sayıda vatandaş katıldı. 

Tören, 1 dakikalık saygı duruşunun ardından Azerbaycan ve Türkiye Cumhuriyeti’nin İstiklal Marşlarının okunmasıyla başlandı. 

Açılış konuşmasını Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak gerçekleştirdi. Konuşmasında insanlığa, İslam Dünyasına karşı 20. yüzyılda pek çok soykırımın yapıldığını, yapılmaya da devam ettiğini belirterek sözlerine başladı. Mustafa Ak; “Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında 1992’de Ermeniler tarafından katledilen şehitlerimizin acısı 27 yıldır içimizi yakıyor. Onlara bir kez daha Allahtan rahmet diliyorum. Biz Hocalı’da olduğu gibi aynı zamanda Doğu Türkistan, Arakan, Filistin, Suriye, Bosna’da yapılan soykırım ve katliamlara sessiz kalmadık ve kalmayacağız” dedi. AK sözlerine, Azeri dostlarımızın bağımsızlıklarını ilk tanıyan Türk Devleti olan Türkiye’mizi her zaman el üstünde tutup ilişkilerin güçlenmesi yönünde çaba sarfettiklerini vurgulayarak devam etti. 

Ardından Hocalı Katliamı canlı tanığı ve gazisi olan Dr. Mehmet Nagiv söz alarak katliamında yaşadığı vahşeti paylaştı. 1992 yılı 25 Şubat gecesinde yaşanan dehşetin canlı tanığı olmakla birlikte esir düştüğünü ifade eden Nagiv, “ Hocalı Katliamında kesinlen kafaları, yakılan cesetleri, hamile bir bayanın vahşice kesilerek bebeğinin alınmasını, yaşanan her anın ağırlığını taşıyor olsak dahi  yaşadığımız vahşeti unutmak ve unutturmak mümkün değildir” şeklinde konuştu.

Keçiören Kaymakamı Uğur Bulut bir konuşma gerçekleştirdi. Hocalı katliamını detaylarıyla dinlediğini fakat Ermeni katliamının ilk örneği olmadığı, tarihte de buna benzer bir çok katliam yaptıklarını dile getirdi. Kaymakam Bulut sözlerine şöyle devam etti: “ Keçiören halkı Azerbaycanlı kardeşlerimizle birlik ve beraberlikle onların acılarını bizim acımız olarak hissediyoruz. Allah sabır versin ve en loşa zamanda işgal altındaki toprakları hep beraber kurtarmayı nasip etsin”

Kaymakam Bulut, son zamanlardaki Ermeni-Azerbaycan sınırındaki çatışmalarda Ermenilerin anladığı dilden cevap verilmesinin yüreklere su serptiğini söyleyerek konuşmasını tamamladı.

Ardından Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Hazar İbrahim açıklamalarda bulundu. Hocalı Katliamının canlı tanığı olan Dr. Mehmet Nazif’in anlatımlarından sonra konuşmanın çok güç olduğunu, diğer konuşmacıların da belirttiği gibi Ermenilerin Azerbaycan’a karşı yaptıkları soykırımı unutmayacaklarını, katliama rağmen güçlü olacaklarını vurgulayarak sözlerine başladı. Kardeş ülke Türkiye’nin desteklerinden ve dünyanın güçlü devletleri arasında yer almasından büyük onur ve mutluluk duyduğunu dile getirdi. Büyükelçi İbrahim, Keçiören Belediye Başkanı’na Azerbaycan meydanı ve anıtı yaptıkları için teşekkürlerini sundu. Büyükelçi İbrahim: “ Azerbaycan ve Türkiye kardeşliği her zaman devam edecektir. Ermeniler geçmişte Türk kardeşlerimize de soykırım yapmıştır. Tarih özünü tekrarlıyor. Elbette iki ülkeye karşı yapılan bu katliamları unutmak olamaz fakat bu soykırıma en güzel cevap ise Türkiye ve Azerbaycan gücü ve iki ülke arasındaki ebedi kardeşlikten geçer” dedi. Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Hazar İbrahim, Türkiye ve Azerbaycan şehitlerini anarak sözlerine son verdi.

Protokol konuşmalarının ardından Devlet Büyükleri, Azerbaycan askerleri ve çok sayıda vatandaş, Keçiören Azerbaycan Meydanındaki Anıt’a karanfil bıraktı. İç Anadolu Birliği de anıta çelenk bıraktı.

HABER: Sümer TAŞKIRAN 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.