SON DAKİKA

İÇİŞLERİ BAKANI SOYLU; AİLE İÇİ ŞİDDETE KARŞI ELEKTRONİK KELEPÇE İZLEME MERKEZLERİ KURULACAK

Bu haber 23 Kasım 2020 - 14:35 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu, Ankara’da düzenlenen Aile İçi ve Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Değerlendirme Toplantısı’na katıldı.

Aile içi ve kadına karsı şiddetle mücadele kapsamında yapılan çalışmaların değerlendirilmesi ve yürütülecek çalışmalar hakkında fikir paylaşımı yapılması amacıyla Asayiş Daire Başkanlığı koordinesinde düzenlenen toplantıda, İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu, “2016’da 304, 2019’da 336, bu yıl 20 Kasım itibariyle 234 kadın hayatını kaybetmiştir. Gecen yılın ilk 10 ayında sayı 308’di, bu yıl 234. Yüzde 24 azalma var ama bizim için 1 bile fazla. 2020’nin ilk 6 ayında cinayete kurban giden kadınların yüzde 90’ı daha öncesinde kolluk birimlerimize başvurusunun olmadığı ortaya çıkmıştır.” diye konuştu.

Bakan Soylu, elektronik kelepçe uygulamasını İçişleri Bakanlığı bünyesine aldıklarını, elektronik kelepçe izleme merkezlerinin kurulacağını belirterek, “Yeni yerleşkede yaklaşık bin kapasiteli, 400’ü Ocak ayında devreye girecek elektronik kelepçe izleme merkezinden bu süreç takip edilecektir.” dedi.

Konuşmasının sonunda erkeklere seslenen Süleyman Soylu, “Kendinize gelin yahu. Fiziksel olarak güçlü̈ olabilirsiniz. Böyle bir ayıp olur mu? Hangi duygunu yüceltiyorsun? Ayıptır. İsin kanuni boyutu ayrıdır ama bizim toplumumuzda çocukluğumuzdan beri analarımızın söylediği söz ‘ayıptır bir daha yapma.’” ifadelerini kullandı.

Toplantıya katılan Emniyet Genel Müdürü̈ Sayın Mehmet Aktaş, polis sorumluluk bölgesinde il düzeyinde kurulan Aile İçi Ve Kadına Karsı Şiddetle Mücadele Büro Amirliklerini ilçe düzeyinde de yaygınlaştırdıklarını vurgulayarak, tüm iş ve işlemlerin, yeni kurulan 1005 büro amirliğinde görevlendirilen özel eğitimli personel tarafından yapılmasının sağlandığını dile getirdi.

Koruyucu tedbir sayılarında % 46, önleyici tedbir sayılarında ise % 70 artış sağlayarak, daha nitelikli tedbirlerin alınması, uygulanması ve takibinde önemli mesafe kat edildiğine dikkati çeken Emniyet Genel Müdürü̈ Sayın Mehmet Aktaş, “Şiddet mağdurlarının ve sivil toplum kuruluşlarının sosyal medya üzerinden yaptığı ihbarlara hızlı bir şekilde müdahale edilmesi ve alınan tedbirler sayesinde ülke genelinde hayatını kaybeden kadın sayısında; ciddi oranda bir düşüş sağladık.” diye konuştu.

Emniyet Genel Müdürü̈ Sayın Mehmet Aktaş, Kadın Acil Destek Uygulaması’nı (KADES) 24 Mart 2018’den bu yana 620 bin 829 kişinin indirdiğini ve 48 bin 686 kadının ihbarda bulunduğunu belirtti ve “Bu yazılım sayesinde şiddet mağduru kadınlar, 112 ve 155 acil çağrı merkezine ulaşarak ekiplerimizden yardım isteyebiliyorlar. Böyle bir çağrı alındığında bütün ekiplerimizin çok büyük bir hassasiyetle konuyu takip ettiklerini rahatlıkla ifade edebilirim.” dedi.

Aile ve kadına şiddetle mücadelede sayıların her geçen gün artan kadın personelimizle birlik kararlı bir şekilde sürdürüleceğini kaydeden Emniyet Genel Müdürü Sayın Mehmet Aktaş “Toplantının aile içi ve kadına yönelik şiddetle mücadelemize olumlu katkılar sunacağına, sucun oluşmadan önlenmesi için yeni tedbir ve yaklaşımların değerlendirilmesine imkan sağlayacağına inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Emniyet Genel Müdürü, “Şiddeti tuş etmek için, bir tuş mesafesindeyiz” dedi.

Toplantıya, İçişleri Bakan Yardımcı Sayın Muhterem İnce, Emniyet Genel Müdürü Sayın Mehmet Aktaş, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Sayın Arif Çetin, Sahil Güvenlik Komutanı Tuğamiral Ahmet Kendir, İller İdaresi Genel Müdürü Sayın Hüseyin Kırbıyık, Emniyet Genel Müdür Yardımcıları, Başkanlar, Daire Başkanları ve 81 İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Büro Amirleri katıldı.

HABER: SÜMER TAŞKIRAN / ANKARA

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.