İÇİŞLERİ BAKAN YARDIMCISI İNCE, “TÜRKİYE, BULUNDUĞU KONUM İTİBARIYLA TERÖR, GÖÇ VE UYUŞTURUCUNUN HEM HEDEF, HEM DE GEÇİŞ ÜLKESİ”

İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce ve Emniyet Genel Müdürümüz Celal Uzunkaya’nın katılımıyla bugün Türkiye’nin Adli Bilim Laboratuvarlarının Yasa Dışı Uyuşturucu Kaçakçılığı ile Mücadele Alanındaki Kapasitesinin Güçlendirilmesi Projesi Açılış Töreni gerçekleştirildi.

Birleşik Krallık ve Türkiye ortaklığında yürütülen projenin açılış töreninde yaptığı konuşmada İçişleri Bakan Yardımcısı İnce, Türkiye’nin bulunduğu konum itibarıyla terör, göç ve uyuşturucunun hem hedef hem de geçiş ülkesi olduğunu söyledi.

İçişleri Bakan Yardımcısı İnce, “Uyuşturucu hem dünya gençliğinin geleceğini karartıyor hem de terör ve göçle finansman ve lojistik anlamında bağı var. Dolayısıyla Türkiye’de uzun zamandır faaliyet gösteren PKK terör örgütünün bu ticaretten elde ettiği gelir yılda 1,5 milyar dolardır. Avrupa’daki uyuşturucu ticaretinin de yüzde 80’ini yine PKK terör örgütü elinde tutuyor.” dedi.

2000 yılında dünyada doğrudan uyuşturucu madde kullanımına bağlı ölümlerin sayısının 118 bin olduğunu, bu rakamın 2016 itibarıyla 318 bine çıktığını kaydeden İnce şunları söyledi, “Türkiye’de doğrudan uyuşturucu madde kullanımına bağlı ölümlerin sayısı 2013’te 232 iken 2017’de 941’e çıkmış, başta Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları ve Sayın Bakanımızın konuya hassasiyetle eğilmesiyle aldığımız tedbirler neticesinde bu yıl itibarıyla bu rakam 228’dir.”

Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya törende yaptığı konuşmada İçişleri Bakanlığı ve Avrupa Birliği Başkanlığı tarafından büyük destek verilen projenin Birleşik Krallık ile birlikte yürütüleceğini, proje ile Polis ve Jandarma Kriminal Laboratuvarları personelinin Birleşik Krallıkta ve ülkemizde yapılacak olan eğitim faaliyetleri ile tecrübelerinin artırılmasının hedeflendiğini dile getirdi.

Uyuşturucu ile mücadele kapsamında; 1 Ocak 2018 tarihinden günümüze kadar polis sorumluluk bölgesinde toplam 120.770 uyuşturucu operasyonu yapıldığını ve bu operasyonlarda yakalanan 169.783 şüpheli şahıstan 19.316’sının tutuklandığını belirten Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya, 2018 yılı aynı dönem içerisinde bu operasyonlarda 28 ton esrar, 13.6 ton eroin, 330 kg kokain, 20.863.004 adet captagon, 7.269.031 adet ecstasy, 3.451.211 kök kenevir ele geçirildiğini söyledi.

Konuşmasının devamında Kriminal Polis Laboratuvarlarının 10 bölge laboratuvarı ile tüm illerimizi kapsayacak şekilde hizmet verdiğini ve bu birimlerde toplam 819 personel çalıştığına vurgu yapan Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya Kriminal Polis Laboratuvarları tarafından “Balistik, Belge, İz, Kimya, Biyoloji, Ses-Görüntü-Data ve Antropolojik” inceleme alanlarına ilişkin 2017 yılında; toplam 263 bin 706 uzmanlık raporu düzenlenmiş, 2018 yılında ise gün itibariyle toplam 252 bin 286 uzmanlık raporu düzenlenerek olayların aydınlatılmasına önemli katkılar sağlanmıştır.” dedi.

Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya uyuşturucu madde kullanımına ve kaçakçılığına karşı etkili mücadeleler veren Emniyet Teşkilatının bugüne kadar elde ettiği bilgi birikimini ve tecrübelerini paylaşmaya hazır olduğunu da söyledi.

Konuşmaların ardından İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce ve Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya, Kriminal Daire Başkanlığı laboratuvarlarında uyuşturucu madde analizlerinde kullanılan ekipmanlardan oluşan sergiyi gezdi.

Törene, İngiltere Büyükelçiliği Müsteşarı Jennifer Anderson, AB Türkiye Delegasyonu Maslahatgüzarı Gabriel Munuera Vılans, Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Selami Hüner, Yararlanıcı Ülke Proje Lideri ve Kriminal Daire Başkanı Cengiz Batı, Jandarma Genel Komutanlığı Asayiş Başkanı Tümgeneral Fuat Güney, Üye Ülkeler Proje Lideri Richard Hooker, Üye Ülkeler Yerleşik Eleştirme Danışmanı Steven Periton ile birçok emniyet personeli katıldı.

Haber; Sümer TAŞKIRAN

YORUM ALANI

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.