SON DAKİKA

İÇİŞLERİ BAKANI SOYLU, “PKK’DA TERÖRİST SAYISI TARİHİNİN EN DÜŞÜK SEVİYESİNDE”

Bu haber 19 Aralık 2018 - 17:52 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kızılcahamam’da bugün gerçekleştirilen “Terörle Mücadele Şube Müdürleri Değerlendirme ve Analiz Çalıştayı”na katılarak, bir konuşma yaptı.
Çalıştayda yaptığı konuşmada, Bakan Soylu, nünyanın, küresel terör kavramıyla 11 Eylül saldırıyla tanıştığını hatırlatarak, ABD’nin, bu saldırıyı küresel bir terör saldırısı olarak tanımladığını, mücadeleyi de küresel olarak yapmak gerektiğini öne sürerek, Irak ve Afganistan’ı işgal ettiğini kaydetti.
Soylu, bu müdahale sonucu “Afganistan’daki haşhaş ekili alanların 17 bin hektardan 328 bin hektara çıktığı bir vaka olarak önümüzde duruyor. Bu finansman kaynağından terör örgütlerinin beslendiğini en iyi bu salon biliyor. DEAŞ doğdu, PKK palazlandı, Türkiye, İspanya ve İngiltere’de tepkisel terör eylemleri yaşandı.” dedi. 2002-2007’de terörist saldırılarda artış yaşandığına da dikkati çeken Soylu şöyle söyledi, “2007-2011’de yüzde 35’lik bir düşüş ve ardından 2011-2014’te ‘Arap Baharı’ ile IŞİD, Boko Haram, PKK/PYD eylemleriyle beraber tam yüzde 350’lik bir artış gözlendi.”
Global terörizm endeksine göre, 2001’de 50 ülkede ölümle sonuçlanan terör saldırısı gerçekleştiriliyorken, 2016 yılında bu rakamın 79 olduğunu kaydederek,”İlginç çelişki şu ki Amerika güya küresel terörle mücadele etmek için Orta Doğu’ya çullanıyor, diğer batılı ülkeler, İngiltere ve Fransa savunma bütçelerinin önemli bir kısmını Orta Doğu’ya harcıyorlar ancak terör saldırılarının en fazla olduğu ve en fazla can kaybına yol açtığı yer, ‘Mena Bölgesi’ olarak adlandırılan Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgeleri. Bu bölgede 2002-2017 arasında terör saldırısı sonucu meydana gelen ölümlerin toplamı 91 bin 311 kişidir. “değerlendirmesinde bulundu.
PKK, AVRUPA’NIN EN ÖLÜMCÜL TERÖR ÖRGÜTÜ
İçişleri Bakanı Soylu, 2018 Global Terörizm Raporu’na göre, PKK’nın, Avrupa’nın en ölümcül terör örgütü olarak belirlendiğini, 2016’da Avrupa’da 268, 2017’de de 71 kişi, PKK kaynaklı olaylarla hayatını kaybettiğini ifade ederek, “Avrupa’da en tehlikeli ikinci örgüt DEAŞ’tır. Onun da 2016’daki eylemlerinden dolayı Avrupa’da 284 kişi hayatını kaybetmiştir. 2017’de ise bu rakam 64’e düşmüştür”dedi.
PKK/PYD ve DEAŞ’a katılmak için Avrupa’dan gelerek Türkiye’nin sınırlarından Orta Doğu’ya geçmeye çalışan yabancı terörist savaşçıların önemli çoğunluğunun yakalandığını ifade eden İçişleri Bakanı Soylu, “Çatışma bölgelerine geçeceği ve PKK/PYD, DEAŞ gibi örgütlere katılacağı bildirilen 28 AB üyesi ülkenin vatandaşı, yaklaşık 9 bin 500 kişi hakkında daimi giriş yasağı konulmuştur ve listenin ilk iki sırasında Fransa ve Belçika yer almaktadır. Toplamda ise şu ana kadar 151 ülkeden 69 bin 967 kişiye ülkeye giriş yasağı konulmuş, 100 farklı uyruktan 7 bin 31 kişi de yabancı terörist savaşçı olduğu için sınır dışı edilmiştir.” diye konuştu.
Bakanı Soylu, batılı ülkelere terörle mücadele konusunda bir şey anlatmanın, deveye hendek atlatmaktan çok daha zor olduğunu belirterek, “Hala o teröristlerle iş birliği aşklarından vazgeçebilmiş değiller. Hala aşırı sol terör örgütlerine, PKK’ya oturum hakkı veriyorlar, hala lojistik ve finans desteği sağlıyorlar. PKK, 80’lerin ortalarından itibaren Avrupa’nın en büyük suç örgütü, ama hala biz iade taleplerimizin çoğundan maalesef yanıt alamıyoruz. FETÖ ile ilgili onlarca, belki yüzlerce görüşme yaptık, her düzeyde görüşme yaptık ama hala amiyane tabirle ‘gak guk’ ediyorlar.”dedi.
SÜREKLİ VE KESİNTİSİZ BİÇİMDE TERÖRLE MÜCADELE
Sürekli ve kesintisiz operasyon halinde olduklarına belirten İçişleri Bakanı Soylu, şu ana kadar 99 bin 492 operasyon gerçekleştirdiklerini, yaklaşık 55 bin çocuğu da “Biz Anadoluyuz” projesiyle Türkiye’nin diğer illerinde 3 günlük geziye götürdüklerini söyledi.
Bakan Soylu, terör örgütü PKK’ya ilişkin olarak da “Örgüte katılım, tarihinin en düşük seviyesinde. PKK’da terörist sayısı tarihinin en düşük seviyesinde. DHKP-C ve MKP kırsaldan tamamen silindi. FETÖ’nün bütün haberleşme ağları, ByLock’tan ankesörlü telefon sistemlerine kadar hepsi çözüldü ve çökertildi. Geçen yıl toplam 697 terör eylemini oluşmadan engellemiştik, bu yıl 347. Kimsenin görmezden gelemeyeceği büyük bir mücadele ve elde edilen ciddi bir başarı vardır.”

Haber; Sümer TAŞKIRAN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.