SON DAKİKA

İÇİŞLERİ BAKANI SOYLU, “SADECE BU YIL 251 BİN 794 DÜZENSİZ GÖÇMEN YAKALADIK”

Bu haber 10 Aralık 2018 - 16:39 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, resmi ziyaret için bulunduğu Fas’ın Marakeş kentindeki Bab Ighli Konferans Merkezi’nde düzenlenen “Küresel Göç Mutabakatı Hükümetlerarası Konferansı”na katıldı.

Konuşmasında, ülkemizde geçici koruma statüsüyle 3 milyon 611 bin 834 Suriyeliyi barındırdığımızı belirten İçişleri Bakanı Süleyman Soylu,   612 bin 846’sı çocuk, 303 bin 228 yetişkin toplam 916 bin 74 kişi okullarımızda her yıl eğitim alıyor.” dedi.

ZORLA YERLERİNDEN EDİLEN İNSAN SAYISI 71,4 MİLYONA YÜKSELDİ

İçişleri Bakanı Soylu, İçinde bulunduğumuz asırda zorla yerlerinden edilen insan sayısının 21,1 milyondan 71,4 milyona yükseldiğini, küresel savaşların yerine “vekâletler savaşını” koymanın bir başarı hikâyesi olmadığını söyledi. “Terör örgütlerine silah hibe etmek bir uluslararası yardım, teröristlere silah eğitimi vermek bir eğitim seferberliği, ‘drone’larla terör eylemleri yapmak teknoloji devrimi, ‘Benden silah sistemleri alırsanız cinayetinize göz yumarım’ demek de diplomasi değildir.” Diye konuştu.

IRKÇILIK ÖNLENEMEZ BİR ŞEKİLDE YÜKSELİYOR

Irkçılığın, göç üzerinden daha fazla radikalleştiği, kendi medeniyet değerleriyle sert bir çatışma yaşayan, hükümetlerin daha kırılganlaştığı, ırkçılığın önlenemez bir şekilde yükseldiği, göç tartışmalarının hükümetleri zayıflattığı bir Avrupa tablosu da büyük fotoğrafta yerini aldığını anlatan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu,  “Bu fotoğraftan kaçış ucuz değil. Afganistan’dan çıkmak bin 500, Suriye’den çıkmak 750, Yunan adalarına geçmek bin dolar. Bu paranın bir kısmını DEAŞ’a veriyorsunuz, o sizi getirip PYD’ye emanet ediyor. Araları sizin düşündüğünüz kadar da kötü değil. PYD, sizi patronu PKK’ya teslim ediyor “ dedi.

GEÇİCİ KORUMA STATÜSÜYLE 3 MİLYON 611 BİN 834 SURİYELİYİ BARINDIRIYORUZ

Türk Sahil Güvenlik ekiplerinin 24 saat görev yaptığına dikkat çeken İçişleri Bakanı Süleyman Soylu şöyle söyledi, “Şanslıysanız Türk Sahil Güvenlik Ekipleri yetişir ve Ege Denizi’nde çocuğunuza sarılıp boğulmadan sizi kurtarır. Tüm kapasitesinin 4’te 3’ünü kaçak göçle mücadelede kullanıyorlar. Göç sebebiyle karada 2 bin 327, denizde ise 8 bin 484 kilometrelik bir uzunluğu kontrol ediyoruz. Ülkemizde şu an geçici koruma statüsüyle 3 milyon 611 bin 834 Suriyeliyi barındırıyoruz. 612 bin 846 çocuk, 303 bin 228 yetişkin toplam 916 bin 74 kişi okullarımızda her yıl eğitim alıyor. Bunları, geçici koruma yasasıyla çalışma hayatına dâhil ettik. Hastanelerimizde 385 bin Suriyeli bebek doğdu. 14 sınır kapısından 332 bin ton gıda yardımı yaptık, milyonlarca gıda kolisi ulaştırdık.

Sadece bu yıl 251 bin 794 düzensiz göçmen yakaladık. Geçen yılın ilk 11 ayına göre yüzde 56 artış var. Bu yıl 53 bin 860 kişiyi sınır dışı ettik, ,11 ayda 5 bin 522 insan kaçakçısı yakaladık. Karşıya geçişler ise 2015’te 857 bin, 2016’da 178 bin, 2017’de 36 bin, bu yıl ise 45 bin. Türkiye dünyanın en zengin ülkesi değil ama dünyanın en çok dış yardım yapan ülkesi. 2016’da 6,4 milyar dolar, 2017’de ise 9,1 milyar dolar yardım yaptı. Bu rakama, göç krizine harcadığımız 33 milyar ve güvenlik maliyetleri dahil değil.”

DÜNYANIN KÖKLÜ MEDENİYETLERİNİN BİR ARAYA GELEREK, BU SORUNLARI ÇÖZEBİLİR

Dünyanın köklü medeniyetlerinin bir araya gelerek, bu sorunları çözebileceklerini belirten İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sözlerini şu satırlarla tamamladı, “İş birliği yapar, güçlü bir veri ve iş birliği ağı kurarsak, ayrıca bu başarılı ve umut verici metinden yola çıkarak, orta ve uzun vadeli stratejik bir bakış ortaya koyarsak, düzensiz göçü sadece kaynağında engellemek yerine buna kaynaklık eden sorunları, yoksulluğu, eğitim ve sağlığa erişimdeki kısıtlamayı aşmak için kaynak tahsis edersek, ‘para verelim yerlerinde kalsınlar’ politikalarından vazgeçip, gerçek ve insancıl politikalar üretirsek, düzensiz göçün yerine makul ve tüm ülkelerin paylaştığı düzenli göç politikalarını hayata geçirirsek, bu meseleyi yönetebilecek en iyi insan kaynaklarını ayırırsak, 21. yüzyıl kendi başarı hikâyesini yazabilir.”

HABER; Sümer TAŞKIRAN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.