SON DAKİKA

İÇİŞLERİ BAKANI SOYLU: VAKA SAYILARINI DÜŞÜRMEK KADAR TUTMAK DA ÖNEMLİDİR

Bu haber 12 Mayıs 2021 - 18:07 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu,  Ramazan Bayramı Tedbirleri konulu basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya Bakan yardımcıları, Genel Komutan, Komuta yardımcıları, Emniyet Genel Müdürü, Genel Müdür yardımcıları, Daire Başkanları ve Gamer yetkilileri katıldı. Türkiye’nin bir çok ilinin Emniyet Müdürleri ve İl Jandarma komutanlarına video konferans yöntemiyle bağlanarak alınan tedbirlere yönelik detaylı bilgi edindi. 

İlk olarak Van ilinden başlayarak, sırasıyla Diyarbakır, İzmir, Antalya, İstanbul, Hatay, Zonguldak, Kars, Mersin’den yapılan denetimler ve yansıyan sonuçlarıyla ilgili bilgi edindikten sonra Emniyet ve Jandarma Teşkilatı adına tüm vatandaşların bayramını kutladı. 

Cumartesi günü şampiyonluk maçı münasebetiyle İstanbul’da denetimlerin arttırılması hususunda İstanbul İl Emniyet müdürü Zafer Aktaş’a çağrıda bulundu. 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu; tam kapanmayla ilgili alınan tedbirler doğrultusunda vaka sayılarında düşüş yaşandığını söyledi. Çalışma izin belgesiyle ilgili de bilgi aktaran Soylu, 

10 milyon 544 bin 980 kişiye e-devlet başvurusu üzerinden çalışma izin belgesi verildiğini belirtti. 

Bakan Soylu, Hem şehirler arası, hem de şehir içi kontrol noktaları oluşturulduğu, kolluk kuvvetleri, güvenlik denetim birimleri  ve ASAYİŞ güçlerinin ciddi bir denetimin ortaya koyduklarını, özellikle şehirler arası noktalarda seyahat belgelerinin denetlendiği bilgisini aktardı. 

Şehirlerarası toplu taşıma durum ve rakamlara da değinen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu şu bilgileri açıkladı: 

“20-30 nisan 2021 tarihinde 5 bin  471 sefer yapıldı. Yolcu sayısı da 159 bin 550 yani gerek toplu taşımada gerekse şehirlerarası taşımada mümkün olduğunca  denetimi sağlama imkanına kavuşturan bir anlayışı 30 nisandan bu yana becerebilen gayret edebilme ve sonuca ulaştırabilme hususundaki adımlarımızda bir aksaklık görmediğimizi Aziz milletimize ifade etmek isterim. 

BAKAN SOYLU: ALINACAK YENİ TEDBİRLERİ AÇIKLADI 

“Tabiki önümüzdeki günlerdeki tedbirler de bizim için önemli. Bin 167  şehirler arası kontrol noktasında toplamda 16 bin 669 kolluk personeli görev yapacak, şehir içi 6 bin 84 şehir içi kontrol noktasında ise 79 bin 279 personel görev yapacak. 7/24 esasına göre yaya ve motorize şeklinde 13 bin 938 ekip, 78 bin 230 kolluk personeliyle salgın denetimleri gerçekleştirilecek. 

17 mayıstan 24 mayısa kadar toplamda 174 bin 178 personel şehirler arası ve şehir içi denetimlerde görev yapacaklar.”

“VAKA SAYILARINI DÜŞÜRMEK ÖNEMLİ, TUTMAK DA ÖNEMLİ”

Vatandaşların sağlığı ve huzurunun önemine vurgu yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu sözlerine şöyle devam etti: “ Biz çalışacağız, vatandaşlarımız huzurlu ve rahat bir bayram yaşayacaklar. Tarihimizde çok zor olan bir kapanma dönemine girdik. Bu musibetten kurtulmak için yapılan fedakarlık milletimizin, esnafımızın fedakarlığıdır. Dolayısıyla Vaka sayılarını düşürmek önemli, tutmak da aynı şekilde önemli.”

Vatandaşlara da çağırda bulunan Bakan Soylu: “ Bayramınızı çekirdek ailelerinizle değerlendirin. Teknoloji çağında yaşıyoruz. Özlemlerinizi salgın dönemi süresince görüntülü video üzerinden giderin. Kabristanlarımız hususunda sizden bir fedakarlık daha istedik ve gereğini yaptınız kurallara uydunuz. Bayramda da yanı fedakarlığı bekliyoruz ve bu fedakarlığın karşılığında bayramdan sonra kontrollü normalleşmeye hep birlikte adım atabiliriz. Bunu tüm vatandaşlarımız çok haketti. 

16 Mayıs ile 23 Mayıs arasında trafikle ilgili bir genelge yayımladık. Trafik ekiplerimiz neler yapacağı bilgisi var. Tüm denetim noktalarını yükselttik. Trafik birimlerimiz görünür olacak, denetim, iletişim, bilgilendirme konusunda adım atmalarını istedik. Özellikle emniyet kemeri hususunun önemini vurgulayan bir denetlemenin trafik ekiplerince gerçekleşeceğini, özellikle otobüslerde koronavirüs tedbirlerinin sıkı bir şekilde denetleneceğini, havadan denetimlerin de devam edeceğini ve ticari taksilerde dezenfektan ve yolcu sayısının, tarım araçlarının da kontrol ve denetime tabi tutulacağı fakat hasat edilen ürünlerin engellenmeyeceği, pazara ulaşması hususunda tedbirler ışığında kolaylık sağlanacağı konularını belittik. Özetle 16-23 Mayıs arasında yoğun bir şekilde denetimler havadan, karadan, dron, helikopter ve tüm denetimlerle gerçekleştireceklerdir. Tüm vatandaşımızın bayramını kutluyorum” diyerek sözlerine son verdi. 

HABER: SÜMER TAŞKIRAN 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.