SON DAKİKA

İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU: AİLE İÇİ ŞİDDETİ BİTİRECEĞİZ

Bu haber 19 Haziran 2020 - 10:59 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kanal D’de yayınlanan “Neler Oluyor Hayatta” Programında önemli açıklamalarda bulundu.

Göç filmleri festivalinin uluslararası göçle ilgili tüm filmlerin izlendiğini ve  bir kaç ülkede bakanlık yapmış bakanların da değerlendirmelerini yapılarak hangi alanda hangi ödüller verilecek, kimler tarafından  verilecek değerlendirmelerinin yapıldığını açıkladı.Filmde göçün olumsuzluklarından ziyade kattıkları ve zenginliklerin konuşulduğunu belirten Bakan Soylu, Türkiye’nin salgın döneminini yaşadığı sürecin  dezavantaj gibi görünen durumunu avantaja çevirdiğini söyledi. Seneye uluslararası anlamda çok kişi festivale katılmak istediğini sözlerine ekleyen Bakan Soylu festivalde emeği geçen ve katkı sağlayan herkese teşekkür etti.

Bakan Soylu, Sahil Güvenlik biriminin özellikle 2019 yalında 5 bin civarında Ege denizinde düzensiz göçmenin kurtarıldığı bilgisini aktardı.

Bakan Soylu: “Terör hususunda Cumhurbaşkanı önderliğindeki yönetim anlayışıyla suçlularla mücadelemiz devam etmekte. Bu konuda teknolojimiz çok güçlü. Şunu belirtmek isterim ki aradığımız hangi suçlu varsa ve milletimizin huzurunu bozmaya çalışıyorsa biz onları yakalama kabiliyetine sahibiz. Mağaralarda saklanan terörleri yakalamak için kahraman mehmetçiklerimiz mücadele ediyor.

Doğu Anadolu’da lisanslı sporcu sayısını 1 milyon 200 bine çıkardık.

Sosyal medya denetleme hususuna da değinen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu sözlerine şöyle devam etti: “Siber suçlarla mücadele birimlerimizle gurur duyuyoruz. Suç işleyenleri Türkiye’de olup da bizim arkadaşlarımızın bulamama ihtimali yok. Dünyaya örnek ve bir çok ülkeye ders verdiğimiz bir siber birimimiz var ve müthiş bir performans sergiliyorlar.

Yeni bir yenilik ise şimdi Siber Suçlar Daire Başkanlığı içerisinde ‘SİBER AY’ adıyla yeni bir program kurduk. Bu programda özellikle çocuklara ve gençlere musallat olan ve onları rahatsız edici içeriklerde bulunan suçlulara yönelik güçlü bir çalışma.

Milletimizin ihbarları bizim için emirdir

Vatandaşım şundan emin olsun. Eğer bir iftira, hakaret, dolandırıcılık ve benzeri durumlara maruz kaldıklarında Türkiye’nin neresinde olursa olsun o suçluları yakalarız hatta yurt dışında olsalar bile yakalarız. Vatandaşım tedirgin olmasın. Devletin tüm kurumları ayaktadır ve milletimizin ihbarları bizim için emirdir. Sadece koronavirüs salgınıyla ilgili olarak 12 binin üzerinde hesap belirledik. Maalesef önemli bir bölümü de yurt dışında. Sanal bir terörle de karşı karşıyayız fakat sahada nasıl mücadele ediyorsak, sanal alemde de ders verecek nitelikte tüm birimlerimizle ortak mücadeleye devam ediyoruz, edeceğiz…

Aile İçi Şiddeti Bitireceğiz

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kadına Yönelik Şiddet hususunu da şu sözlerle ifade etti: “Adalet Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Diyanet ve  sağlık bakanı 75 maddelik eylem planı düzenlendi. Her karakolda her polis merkezinde aile şiddet birimleri kuruldu ve eğitim veriliyor.
Adalet bakanı sadece aile içi şiddet hususuna bakan hakim ve savcıları görevlendirdi ve sonuç olarak Kadın cinayetinde Hayatını kaybedenlerin sayısı 155’ten 106’ya düştü. Özellikle elektronik kelepçeleri çoğalttığımızda daha çok izleme imkanımız olacak.

Meseleyi erkek – kadın, cinsiyet kavgasına getirirsek işin içinden çıkamayız. Aile içi şiddeti bitirmek için elimizden geleni yapıyoruz ama biz bu aile içi şiddeti bitireceğiz ve bunu nasıl başardığımızı dünyaya örnek olarak açıklayacağız.

KADES denen cep uygulama programı var. 458 bin kişi kadesi indirdi. 15 bin 516 civarında doğru ihbara gidildi ve 4 dakika içerisinde olay yerine intikal edildi. Bayanlarımız mutlaka KADES İhbar uygulama programını indirsin.”

HABER: Sümer TAŞKIRAN

www.polisbasin.com

www.polismedya.com.tr

www.polismedya.tv

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.