SON DAKİKA

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI 81 İL VALİLİĞİNE “ÇAY ÜRETİCİLERİ/MÜSTAHSİLLERİNİN SEYAHAT İZİN BELGESİ” KONULU GENELGE GÖNDERDİ

Bu haber 12 Mayıs 2020 - 22:42 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Genelge ile seyahat kısıtlaması bulunan 15 il ile seyahat güzergahlarında bu illerden biri veya bir kaçı bulunan yerleşim yerlerinde ikamet eden, Çaykur’a kayıtlı bulunan çay üreticileri, ilk kesim YAŞ ÇAY HASATI için 19 Mayıs salı günü saat 24:00’den itibaren çay bahçelerinin bulundukları illere ‘SEYAHAT İZİN BELGESİ’ almak şartı ile seyahat edebilecek.

SEYAHAT İZİN BELGESİ’ başvuruları, elektronik ortamda E-Devlet İçişleri Bakanlığı E-Başvuru Sistemi ve Alo 199 Vefa Destek Sistemi üzerinden 14 Mayıs Perşembe günü saat 09:’dan itibaren başlayacak.

Çay üreticisi/müstahsilleri, 14 gün boyunca ikametleri, Çay bahçesi ve Çay teslim alanı dışında bulunmayacaklarına; işlerini yürütürken Sosyal İzolasyon kurallarına uyacaklarına, çay alım merkezlerinde maske yakacaklarına ilişkin taahhütte bulunacak.

Başvuru sırasında başvuranın ve beraberindekilerin; Covid-19 evde izolasyon sorgusu, Çaykur’a kayıtlı çay üreticisi olup olmadığı ve beraberindekilerin zorunlu refakatindeki kişiler arasında olup olmadığı sistem üzerinden otomatik olarak sorgulanabilecek.

Düzenlenen ‘SEYAHAT İZİN BELGESİ’ tek yön geçerli olacak, seyahat izin belgesi olan çay üreticilerinin 30 gün boyunca gittikleri illerde kalmaları esas olacak.

İzin başvurusu kabul edilenlere SMS ile bilgilendirme yapılacak.

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine “Çay Üreticileri/Müstahsillerinin Seyahat Belgesi” konulu bir genelge gönderdi.

Genelge ile şehir giriş/çıkış kısıtlaması uygulanan Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun, Van ve Zonguldak ilimiz ile seyahat güzergahlarında bu illerden biri veya birkaçı bulunan illerimizde ikamet eden ve ÇAYKUR’a kayıtlı bulunan çay üreticisi olan vatandaşlar, başlayacak olan 2020 yılı ilk kesim yaş çay hasatı için 19.05.2020 SALI GÜNÜ SAAT 24.00’DAN İTİBAREN çay bahçelerinin bulundukları illere Seyahat İzin Belgesi almak şartı ile seyahat edebilecek.

Çay üreticisi; çay hasatı için “Seyahat İzin Belgesi” başvuuları, elektronik ortamda E-Devlet İçişleri Bakanlığı E-BAŞVURU sistemi ve ALO 199 Vefa Destek Sistemi üzerinden 14 Mayıs Perşembe günü SAAT 09.00’DANitibaren başlayacak. Seyahat İzin Belgesi almak için sadece ÇAYKUR’a kayıtlı çay üreticileri başvuruda bulunabilecek.  Çay üreticileri/müstahsillerinin zorunlu refakatindekiler ve çay üreticilerinin ulaşımını sağlayacaklar ile ilgili de Seyahat İzin Belgesi düzenlenmesi için talepte bulunabilecek.

BAŞVURULAR E-DEVLET İÇİŞLERİ BAKANLIĞI E-BAŞVURU VE ALO 199 VEFA DESTEK SİSTEMİ ÜZERİNDE YAPILABİLECEK

E-Devlet İçişleri Bakanlığı E-BAŞVURU sistemi ve ALO 199 Vefa Destek Sistemi üzerinden yapılacak başvuru sırasında başvuranın ve beraberindekilerin; Covid-19 evde izolasyon sorgusu, kendisinin ÇAYKUR’a kayıtlı çay üreticisi olup olmadığı ve beraberindekilerin zorunlu refakatinde olan kişiler arasında olup olmadığı sorgusu, sistem üzerinden otomatik olarak yapılacak.  Covit-19 sorgusunda problem olmayan ve gerekli şartları taşıyanlar için Seyahat İzin Belgesi ayrıca bir onay sürecine tabi olmaksızın sistem üzerinden doğrudan düzenlenecek.

Çay üreticisi/müstahsilleri başvuru esnasında çay hasatı için gittikleri illerde 14 gün boyunca ikametleri, çay bahçesi ile çay teslim alanı dışında bulunmayacaklarına; işlerini yürütürken sosyal izolasyon kurallarına uyacaklarına, çay alım merkezlerinde maske takacaklarına ilişkin ve benzer hususlara dair taahhütte bulunacak. Seyahat İzin Belgesi talebinde bulunanlar bu şartları kabul etmiş sayılacak.

SEYAHAT İZİN BELGESİ TEK YÖN GEÇERLİ OLACAK

Talepleri uygun görülenlere tek yön geçerli olacak Seyahat İzin Belgesi düzenlenecek. Seyahat İzin Belgesi düzenlenenler 30 gün boyunca gittikleri illerde kalmaları esas olacak. Çay müstahsillerinin ulaşımını sağlayacaklar 72 saat içinde geri dönebilecek.

İZİN BAŞVURUSU KABUL EDİLENLERE SMS İLE BİLGİLENDİRME YAPILACAK

İzin başvuruları kabul edilenlerin herhangi bir belgeye gerek kalmaksızın kısa mesaj servisi (SMS) ile bilgilendirme yapılacak. Onaylanan Seyahat İzin Belgeleri yapılacak denetimlerde gerekli kontrollerin sağlanabilmesi ve gerekli koordinasyonun sağlaması amacıyla eş zamanlı olarak gidecekleri illerin valiliklerine ve genel kolluk birimlerinin veri tabanlarına da iletilecek.

Seyahat İzin Belgesi düzenlenen çay üreticiler, 19 Mayıs Salı günü saat 24.00’dan itibaren çay hasatı yapacağı ile seyahat edebilecek.

HABER: Sümer TAŞKIRAN

www.polisbasin.com

www.polismedya.com.tr

www.polismedya.tv

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.