SON DAKİKA

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI, BESNİ BELEDİYE İLE İLGİLİ ASILSIZ HABERLERE İLİŞKİN AÇIKLIK GETİRDİ

Bu haber 05 Temmuz 2019 - 15:52 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İçişleri Bakanlığınca yapılan açıklamaya göre; bazı basın yayın kuruluşları ve internet sitelerinde Mahalli İdareler Kontrolörü tarafından düzenlenen Besni Belediye Teftiş Raporu kaynak gösterilerek, bazı milletvekillerinin de ismi belirtilerek, mesnetsiz bilgilere yer verildiği görülmüştür.

Bakanlık söz konusu haberlere ilişkin aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duymuştur:

Belediyelere rehberlik edilmesi, yanlış ve hatalı uygulamaların düzeltilmesi ve kamu kaynaklarının kötüye kullanılmasının engellenmesi amacıyla mutat aralıklarla önceden belirlenen teftiş programları kapsamında İçişleri Bakanlığınca belediyeler teftiş edilmektedir. Besni Belediyesine de 2019 yılı yaz teftiş programı uyarınca yukarıda belirtilen amaç doğrultusunda Mahalli İdareler Kontrolörü görevlendirilmesi yapılmıştır.

Belediyeleri teftiş etmek için görevlendirilen denetim elemanlarının temel görevi yapılan iş ve işlemler ile bunlara dayanak teşkil eden belgelerin mevzuata uygun olup olmadığını kontrol etmektir.

Bu kapsamda, Besni Belediyesinin denetimi sonucunda düzenlenen Teftiş Raporunda yapılan tespitler bahse konu haberlerde iddia edilen aksine; bazı temsil ağırlama ödemelerinde, Mahalli İdareler Harcama Belgeleri Yönetmeliğinde belirlenen belgelerin bir kısmının eksik olmasından kaynaklanmaktadır. Bu tespitin muhatabı belediye yöneticileri ve personelidir.

Dolayısıyla Besni Belediye Teftiş Raporunda söz konusu haberlerde isimlerine yer verilen milletvekillerinin herhangi bir eylemi, isteği ya da uygulaması ile ilgili herhangi bir tespit bulunmayıp denetim için görevlendirilen kontrolörün böyle bir yetkisi de bulunmamaktadır.

Söz konusu haberlerin yukarıda belirtilen açıklamalar doğrultusunda gerçeği yansıtmaktan uzak, taraflı ve mesnetsiz olduğu; ayrıca belediye iş ve işlemlerine ilişkin tespit, değerlendirme ve çeşitli işlem tekliflerinin yer aldığı ve işlem süreci ilgilileri açısından henüz sonuçlanmayan Belediye Teftiş Raporunun; haberde ismi geçen milletvekilleri hakkında olumsuz algı oluşturacak şekilde belli bir bölümünün paylaşılmasında sorumlulukları olanlar hakkında İçişleri Bakanlığınca gerekli hukuki işlemler başlatılmıştır.

HABER: Sümer TAŞKIRAN

www.polisbasin.com

www.polismedya.com.tr

www.polismedya.tv

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.