SON DAKİKA

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN GÜNCEL SEÇİM GÜVENLİĞİ AÇIKLAMASI

Bu haber 31 Mart 2019 - 16:43 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İçişleri Bakanlığınca yapılan açıklamaya göre, 2019 Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde tüm vatandaşların özgürce, herhangi bir baskıya maruz kalmadan oylarını kullanmaları için gerekli tedbirlerin planlanmış ve sahada meydana gelen olaylara göre tedbirlerimiz güncellenmiş olduğu bildirildi.

Bakanlık, bu sabah itibarıyla Bakanlık merkezindeki Seçim Güvenliği Koordinasyon Merkezi, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu başkanlığında, illerdeki seçim koordinasyon merkezleri ise ilgili valilerin nezaretinde 24 saat esasına dayanan çalışma planına geçmiş olduğu bilgisi verildi. Sahada meydana gelen olayların anlık olarak izlemekte olduğu ve 

bu sürecin oy sandıkları İl Seçim Kurulları’na teslim edilip, sayımlar tamamlana kadar kesintisiz bir şekilde devam edeceği aktarıldı.

İçişleri Bakanlığı: “Saat 15.00 itibarıyla Bakanlığımıza illerimizden 310 seçim olayı bilgisi ulaşmıştır. Bu olayların 62’si 298 Sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’a Muhalefet, 51’i oy pusulaların fotoğraflarını çekme, 35’i tehdit ve hakaret, 62’si kasten yaralama ve darp, 15’i oy verme düzenini bozma, 11’i seçim evrak ve malzemeleri üzerindeki suçlar, 20’si izinsiz silah taşıma ve 54’ü diğer suçlar olmak üzere toplam 310 olay meydana gelmiştir.

Aldığımız tüm önlemlere rağmen 2019 Mahalli İdareler Genel Seçimleri kapsamında şu ana kadar 2 vatandaşımız seçim öncesi, 2 vatandaşımız seçim günü saat 15.00 itibarıyla olmak üzere toplamda 4 vatandaşımız yaşanan olaylar sonucunda hayatını kaybetmiştir. 2014 Mahalli İdare Genel Seçimlerinde 5 kişi seçim öncesi, 12 kişi seçim günü olmak üzere toplam 17 vatandaşımız hayatını kaybetmişti. Hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyoruz.”

HABER: Sümer TAŞKIRAN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.