İÇİŞLERİ BAKANLIĞINDAN SİLAH RUHSATI SORU ÖNERGESİ HUSUSU İLE İLGİLİ ÖNEMLİ AÇIKLAMA

İçişleri Bakanlığınca yapılan açıklamada;

İçişleri Bakanlığı ile ilgili konularda yanıtlanmak üzere milletvekillerince Türkiye Büyük Millet Meclis’i Başkanlığına sunulan yazılı soru önergelerine Bakanlık cevaplar verildiğini, birçok milletvekilince  bu cevaplar basına doğru servis edilirken, bazı milletvekillerince ise kimi zaman çarpıtılarak, kimi zaman anlamından kopartılarak kimi zaman da tahrif edilerek kamuoyunda yanlış anlaşılmalara mahal verecek şekilde  basın ile paylaşılmakta olduğunu belirtti.

Bakanlık, geçtiğimiz günlerde İçişleri Süleyman Soylu’nun, CHP Niğde Milletvekili Sn. Ömer Fethi Gürer’in Silah Ruhsatlarıyla ilgili Soru Önergesi’ne verdiği cevaba istinaden, 13.05.2019 tarihinde bazı basın yayın organlarında,”2018 yılında 273.447 silah ruhsatı düzenlediğine” dair gerçek dışı bilgilere yer verildiğini, oysa ki Bakanlığın soru önergesine verdiği cevabın çok açık ve net olduğunu verilen cevapta “Güvenlik görevlileri dışındaki kişilere 2018 Kasım itibariyle 273.447 silah ruhsatı düzenlenmiştir.” ifadesinin  yer aldığı aktarıldı. Bu ifadeden de anlaşılacağı üzere 273.447 silah ruhsatı rakamı sadece geçen yılın rakamı olmayıp, daha önceki yılları da kapsayan toplam (kümülatif) silah ruhsatlarını içermekte olduğuna dikkat çekti. 

Bakanlık, yine bugün bazı basın yayın kuruluşlarında İçişleri Bakanlığının CHP İstanbul Milletvekili Sn. Mustafa Sezgin Tanrıkulu’nun ‘2015- 2018 döneminde Emniyet Genel Müdürlüğü’nün silah alımına ilişkin hangi firmaya ne kadar ödeme yapıldığına ilişkin soru önergesine’ verdiği cevap da kamuoyuna çarptırılarak servis edildiğini bildirdi.

Ayrıca basına verilen bilgilerde “Değişik firmalardan alınan silahların toplam maliyetinin 3 milyar 469 milyon 320 bin TL ödendiğine” dair gerçekle alakası olmayan, tamamen abartılı maliyet rakamının yer aldığının, oysa ki söz konusu soru önergesine verilen cevap incelendiğinde “Üç farklı firmadan alınan silahların toplam maliyetinin 34 milyon 693 bin 200 TL” olduğunun açıkça görülmekte olduğu bilgisini aktarıldı. Gerçek maliyetin 100 katı olan 3 milyar 469 milyon 320 bin TL  rakamını basın ile paylaşmak,  bilginin nasıl çarpıtılarak manipüle edildiğinin açık bir kanıtı olduğuna vurgu yaptı.

 Bakanlık, yürüttüğü çalışmalar ile ilgili her zaman şeffaflıktan yana olup, hiçbir zaman kamuoyundan bu tür bilgileri gizlemediğini, ancak kasıtlı bir şekilde son zamanlarda sıkça tekrarlanan, sorumluluk ve ciddiyetten uzak bu davranış biçimlerini kamuoyuyla paylaşmayı bir görev bildiklerinin altını çizdi.

HABER: Sümer TAŞKIRAN

www.polismedya.com

YORUM ALANI

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.