SON DAKİKA

İÇİŞLERİ BAKANLIĞININ YAPISI VE MÜLKİ İDARE ÇALIŞTAYI AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİ

Bu haber 11 Ocak 2019 - 3:20 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İçişleri Bakanlığının Yapısı ve Mülki İdare Çalıştayı’nın açılışı 10 Ocak’ta The Green Park Otel Ankara’da gerçekleşti.

Çalıştay’a İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya, jandarma Genel Komutanı Valiler, Kaymakamlar, Genel Müdürler, Daire Başkanları, Mülkiye Baş Müfettişler, Kamu Kurum Yöneticileri, Üniversite Akademisyenleri, Taşra ve Merkez Teşkilatlarında çalışan İdareciler ve Devlet büyükleri katıldı. 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çalıştay öncesi bir konuşma gerçekleştirdi. 10 Ocak İdareciler gününü kutlayarak söze başladı. Ön yüzünde cepheye mermi taşıyan kağnı arabası ve bir Türk kadını figürü, ( bir vefanın ve mücadelenin büyüklüğünü gösterir ) arka yüzünde Misak-ı Milli sınırlılarına göre çizilmiş bir Türkiye haritası olan İstiklal Madalyasından kendi adına çok dersler çıkardığını, temsil ettiği mücadelenin büyüklüğüne oranla kendi mütevazılığı, hem de verdiği mesajlarla kendisi için etkileyici olduğunu ve büyük coğrafyamızda Türkiye’nin neyi ifade ettiğini anlatıyor olduğuna dikkat çekti. Özümüzü çok iyi anlayıp köklerimize sarılmanın ve bu köklerden güç almanın önemini vurgulayan Bakan Soylu, güzel Cumhuriyetimizin kuruluşundan bu yana bizi köklerimizden uzaklaştırmaya ve yalnızlaştırmaya çalışanların olduğunu doğu ve güneydoğu sınırımızın ötesini hiç geçmemişiz, oralardaki kimseyi tanımıyormuşuz, orayla hiçbir bağımız yokmuş gibi bir hava oluşturmaya çalışıyor olduklarını ifade etti. Soylu, “Yüzünüzü Batı’ya çevirin dediler çevirdik ve sonda da bizi yarım asır Avrupa Birliğinin kapısında bellettiler. Amaçları bizi ortada ve yalnız bırakmaktı. Biz asla yalnız değiliz. Acemi bir millet köklü geçmişi olmayan bir devlet hiç değiliz. Büyük bir birikim tecrübe ve mirasımız var. Yeni anlayışla yeni hedeflerle güzel cumhuriyetimizi kurduk.”

TÜRKİYE 15 TEMMUZDAN BU YANA BÜYÜK BİR SINAV İÇİNDE

işçileri Bakanı Süleyman Soylu Türkiye’nin 15 Temmuz hain darbe girişiminden bu yana büyük bir sınav içerisinde olduğunu , bu sınavın esasen ‘Varoluş’ sınavı olduğunu belirtti. Bakanlık olarak bu sınavın ve değişim sürecinin en kritik alanlarında yer aldığını, seçimden terörle mücadeleye kadar bir çok alanda görev ve sorumluluk sahibi olduklarını sözlerine ekledi. Yaşanılan bu değişimin sadece sadece 15 Temmuz’un değil 21. Yüzyılın mecbur bıraktığı bir süreç olduğunu belirtti. Bakan soylu sözlerine şöyle devam etti. “ Cumhurbaşkanlığı Hükümet Modeline geçişimiz sadece siyasi bir keyfiyet değildir. İçinde bulunduğumuz yüzyılın ortaya koyduğu şartlar, yönetimde verimliliği, hızlı karar almayı ve aktif bir anlayışı zorunlu kılmaktadır. Yönetim noktasında da hiyerarşik piramidi ters çevirmek, hizmetkâr liderlik anlayışını sadece bir erdem tarifi olarak değil yeni bir yönetim anlayışı olarak ortaya koymak elzemdir, lazımdır.”

DOĞU VE GÜNEYDOĞU GÜZELLEŞİYOR

Bakan Soylu, bütün idareci ve görevli arkadaşların Doğu ve Güneydoğu’ya sanki 40 yıldan beri bu meseleye aşina, milletle iç içe, sokakların nasıl yapılacağını, alt yapı ve kanalizasyonların milletle nasıl buluşturulacağını, gençlik ve kadın merkezlerine hangi misyonların yükleneceğini, şehir içi ulaşıma nasıl katkı sağlanacağını, okulllarla eğitimle irtibat kurulacağını ve millet memnuniyetinin en üst derecede nasıl olacağını meydanların hangi güzellikte tarif edileceğini, sokak ışıklandırmalarını, cadde süslemelerinin muntazam bir şekilde adeta bir mimarın elinden çıkmış bir estetik şekilde Doğu ve Güneydoğu’ya yansıttıklarını açıkladı. Soylu “ Bugün Türkiye Doğusunda ve Güneydoğusunda üniversiteleri olan bir Türkiye’dir. Her hastanesinde doktoru, her okulunda öğretmeni, her köyünde yolu, her şehrinde asfaltı, çocuk parkından sosyal faaliyetlere kadar batısıyla arasında şehirlerin ve kasabaların kendi ölçeğine göre hiç bir farkı olmayan bir Türkiye’dir.”

BAKAN SOYLU: “İNANIN ÇOK İŞİMİZ VAR”

Bakan Soylu Mülki İdareci ve Yöneticilere seslenerek, sorunları tespit, çözüme yönelik yeni projeler üretecek olan bu coğrafyanın fırsatlarını ve potansiyelini sağlıklı bir şekilde insanların istifadesine sunacak olanın kendilerinin olduğun altını çizdi. Soylu, yöneticilerin kendilerini bu hizmete hazırlamalarını  ve Türkiye’nin her bir köşesinin bu vizyonlarından istifade edeceğini sözlerine ekledi. Ayrıca yöneticilerden Türkiye’nin kendi potansiyeline ait fırsatlarını yönetmelerini üretim, turizm, ihracat ve istihdama dönük şekilde kullanabilen projeler üretmelerini ve bunları hayata geçirmeleri gerektiğini vurguladı. Bakan Soylu, “ İnanın çok işimiz var. Trafikte çok işimiz var. Büyük bir zihniyet dönüşümünü özellikle yeni nesildeki çocuklarımız ve gençlerimizle paylaşmalıyız. İnsanların hayatlarına hep birlikte dokunmak zorundayız. İçinde bulunduğumuz yeni yönetim sisteminin fırsatlarını en iyi şekilde taşımak zorundayız” ifadelerini kullandı.

 

Protokol konuşmalarının ardından Türk İdareciler Derneği ödül töreni gerçekleşti.

Şehit Kaymakam MuhammedFatih Saftürk Üstün Hizmet Ödülü Diyarbakır / Yenişehir Kaymakamı Serdar Kartal’a, Şehit Kaymakam Ersin Ateş Üstün Hizmet Ödülü   Tunceli / Hozan Kaymakamı Hüseyin Çam’a, Vali Dr. M. Vecdi Gönül Güvenlik Hizmet Ödülü Elazığ / Kovacılar Kaymakamı Hasan Gündoğdu’ya, Merhum Vali Galip Demirel Sosyal Hizmet Ödülü Tekirdağ / Ergene Kaymakamı Fatih Kızıltoprak’a, Merhum Vali Celalettin Tüfekçi Meslek Ödülü Kahramanmaraş Vali Yardımcısı Bayram Öz’e, Özel Hizmet Ödülü Aydın / Karacasu Kaymakamı Güher Senem Büyüknalçacı’ya, Özel Hizmet Ödülü Gaziantep / Nizip Kaymakamı Kemal Şahin’e verildi.

 

10-12 Ocak tarihleri arasında gerçekleşecek olan İçişleri Bakanlığının Yapısı ve Mülki İdare Çalıştayı;

 1. Komisyon: İçişleri Bakanlığı Yapısına Bakış, 

2. Komisyon: Valilik ve Kaymakamlıkların yapısına bakış 

3.Komisyon: Mülki İdari Amirlerin Yapısına Bakış olmak üzere toplamda 3 komisyondan oluşacak. 

HABER: Sümer TAŞKIRAN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.