İÇİŞLERİ BAKANLIK SÖZCÜSÜ ÇATAKLI: 358 MAFYA TİPİ ORGANİZE SUÇ ÖRGÜTÜ ÇÖKERTİLDİ

İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı, Bakanlıkta 2021 Mayıs Ayı basın açıklaması gerçekleştirdi. 

Her ay düzenli olarak gerçekleştirilen aylık basın bilgilendirme toplantısında iç güvenlik ve asayiş hususunda açıklamalarda bulundu. 

Mayıs ayı içerisinde 15 terör eyleminin engellendiği ve 358 mafya tipi organize suç örgütünün çökertildiği bilgisini aktardı. 

Salgınla mücadele kapsamında valilikler ve kaymakamlıklar tarafından 6 milyon 132 bin 761 adet denetim gerçekleştirildiğini, ayrıca vatandaşlardan  gelen ihbar ve şikayetler doğrultusunda ise 71 bin 78 kontrol yapıldığını duyurdu. 

İçişleri Bakanlığı koordinesinde yürütülen iç güvenlik operasyonları Terörle mücadele kapsamında 81 teröristin etkisiz hale getirildiğini aktaran İsmail Çataklı, mayıs ayında toplam 15 terör eyleminin engellendiğini belirtti. Bunun yanı sıra 

15 Temmuz 2016’dan bugüne kadar 30’u ulusal düzeyde, 13’ü bölgesel düzeyde, 315’i de yerel olmak üzere toplam 358 mafya tipi organize suç örgütü çökertildiği, 17 bin 893 operasyon gerçekleştirildiği bilgisini aktardı.

Aile içi ve kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda ciddi bir çaba ve teyakkuz halinde olduklarını belirten Bakanlık Sözcüsü Çataklı şu ifadelere yer verdi: “Aile içi ve kadına karşı şiddet olaylarında mayıs ayında ne yazık ki 19 kadın yaşamını yitirmiştir. Bu konuda pek çok tedbir alıyoruz, hemen her gün yeni önlemlerin peşinde koşuyoruz, kurumlar arası istişarelerimizi sürekli arttırıyoruz. Bu adımlardan en önemlilerinden birisi olan ve bir panik butonu olarak işlev gören, sadece kadınlarımızın kullanabildiği Kadın Destek Uygulaması (KADES) şu ana kadar 2 milyon 308 bin 296 kişi indirmiş olup, uygulama ile bugüne kadar 142 bin 961 ihbar alınmıştır. 1000 kelepçe izleme kapasiteli elektronik kelepçe izleme merkezimiz tarafından bugüne kadar 230 vakanın takibi yapılmış olup halen 201 vakanın takibi devam etmektedir. Bugüne kadar elektronik kelepçe tedbir kararı verilerek takibi yapılan vakalarda kadın cinayeti meydana gelmemiştir.”

Türkiye’deki Suriyeli sayısına da değinen Çataklı, Mayıs ayında 862’si denizlerde olmak üzere toplam 9 bin 866 düzensiz göçmen ve 404 organizatörün yakalandığı ve ülkesine geri dönen Suriyeli sayısının 441 bin 571 ve bugün itibariyle ülkemizde kayıt altına alınan Suriyeli sayısının ise 3 milyon 675 bin 485 kişi olduğunu belirtti.

Bugüne kadar kazanılan en yüksek ivmenin ise Trafik Kazalarındaki azalış oluğunun altını çizdi.

HABER: SÜMER TAŞKIRAN 

YORUM ALANI

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.