SON DAKİKA

İÇİŞLERİ BAKANLIK SÖZCÜSÜ ÇATAKLI, EMNİYET TEŞKİLATINA KARŞI YAPILAN ‘PROVAKATİF KAMPANYA’YA DAİR AÇIKLAMA YAPTI

Bu haber 25 Mayıs 2020 - 22:50 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İçişleri Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı maksadı bilinen bazı çevrelerin Emniyet Teşkilatına karşı yaptıkları “Provakatif Kampanya”ya dair açıklama gerçekleştirdi.

İsmail Çataklı şu ifadelere yer verdi:

“Son günlerde sosyal medya hesaplarından çoğunlukla içeriği ve arkasındaki hadiseler teyit edilmeden, Emniyet Teşkilatımızı yıpratmaya yönelik bir takım video ve görseller paylaşılmakta, bu teyitsiz görüntüler bazı basın yayın kuruluşlarıca da kamuoyuna servis edilmektedir. Söz konusu bu paylaşımların artması ve giderek “provokatif bir kampanya” halini alması  üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur:

Emniyet Teşkilatımız, dünyadaki emsalleri içinde gerek kapasitesi ve gerekse kurum kültürü itibarıyla öne çıkan; terör, uyuşturucu, asayiş suçları başta olmak üzere,

vatandaşlarımızın huzur ve güveni sağlamak için  7/24 görev yapan tam 175 yıllık bir kurumdur.

Üstlendiği pek çok görevde olduğu gibi  Emniyet Teşkilatımız, dünyayı ve ülkemizi  etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgını sürecinde de fedakarca görev yapmış, 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın ihtiyaçlarının giderilmesi için oluşturulan  Vefa Sosyal Destek Grupları’nda görev alarak, vatandaşlarımızın ihtiyaçlarının temin edilmesi noktasında canla başla çalışmışlardır.

Ancak; son dönemlerde doğruluğu ve yanlışlığı araştırılmadan gündeme getirilen bazı münferit olaylara ait birtakım video ve görseller sosyal medya hesaplarından paylaşılmakta, buradan oluşturulan olumsuz ve yanlış algı teşkilatımızın tüm çalışmaları genellenmekte, bu sayede polisimiz ve Emniyet Teşkilatımız, toplum nezdinde yıpratılmaya çalışılmaktadır. Sıklıkla şahit olduğumuz bu tavır, bugün de bir başka olay üzerinden özellikle malum “Tele 1” adlı televizyon kanalı tarafından “polis zorbalığı” gibi çirkin ve yakışıksız ifadelerle tekrarlanmış, Polis Teşkilatımız haksız yere itham edilmiştir.

Açıkça ifade etmek isteriz ki, 175 yıllık gurur abidesi bir teşkilat için bu ucuz ve yakışıksız nitelendirme asla kabul edilemez!

Bütün bunların yanı sıra İçişleri Bakanlığı, bünyesindeki tüm kolluk birimlerinin faaliyetlerinin insan hak ve hürriyetleri noktasından etkin şekilde denetlenebilmesi amacıyla, “6713 sayılı Kolluk Gözetim Komisyonu Kurulması Hakkında Kanun” uyarınca Bakanlığımız  bünyesinde “Kolluk Gözetim Komisyonu” kurulmuş ve 2019 yılında faaliyetine başlamıştır.

Söz konusu sistem, Avrupa Birliği standartlarına uygun olarak, kolluk şikâyet sisteminin daha etkili ve hızlı işlemesi ile saydamlık ve güvenilirliği geliştirmek üzere; Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı teşkilâtında görevli kolluk personelinin işlediği iddia edilen suçlarla veya disiplin cezasını gerektiren eylem, tutum veya davranışlarıyla ilgili olarak, idarî merciler tarafından yapılan ya da yapılması gereken iş ve işlemlerin merkezî bir ortamda kayıt altına alınması ve izlenmesi sağlanmaktadır.

Bu kapsamda; Kolluk Gözetim Komisyonu’na 15.05.2020 tarihi itibariyle ulaşan toplam 10.914 ihbar ve şikâyet başvurusu hakkında işlem yapılmıştır. Sosyal medyada paylaşılan bu tür münferit olaylar da komisyonumuzca değerlendirilmekte olup, sorumluları hakkında gerekli işlemler yapılmaktadır.

Ayrıca Emniyet personelimiz ile ilgili olarak;

2018 yılında 36.828,

2019 yılında 41.307,

2020 yılında 12.978  muhakkik-müfettiş görevlendirilmesi yapılmıştır.

Muhakkik-müfettişlerce yapılan incelemeler ve değerlendirmeler neticesinde;

2018 yılında 14.575,

2019 yılında 15.949,

2020 yılında 4.058 disiplin işlemi kararı alınmıştır.

Bu verilerden de anlaşıldığı üzere görevle ilgili her türlü ihbar ve şikayet değerlendirilmekte, varsa olumsuzluklar başta valilikler olmak üzere ilgili birimlerimizce kamuoyuyla da paylaşılmaktadır.

Emniyet ve Jandarma teşkilatlarımızın her ikisi de, iki asra yakın mazisi olan köklü kurumlardır. Bu teşkilatların temeli disiplindir ve başarılarının altında da bu vardır.

330.450 personeli bulunan Emniyet Teşkilatımızın, henüz doğruluğu bile tespit edilmemiş bazı görseller üzerinden, kim oldukları ve maksadı tarafımızca bilinen bazı çevrelerce yıpratılıp linç edilmesine hukuk çerçevesinde mani olmak, bu köklü kurumlarımızın itibarlarını korumak ve millete hizmet etmelerinin önündeki art niyetli her türlü engeli kaldırmak, elbette ki önceliklerimiz arasındadır.

Vatandaşlarımızın huzur ve güveninin teminatı olan Polis Teşkilatımız, 175 yıldır olduğu gibi bundan soraki süreçte de, kanunlara ve kurallara uygun şekilde görevine devam edeceği gibi bu tarz maksatlı yıpratmalara karşı hukuk çerçevesinde gerekli tüm adımlar kararlılıkla atılacaktır.”

HABER: Sümer TAŞKIRAN

www.polisbasin.com

www.polismedya.com.tr

www.polismedya.tv

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.