SON DAKİKA

İNEBOLU KAYMAKAMI ATASOY’DAN TARİHİ ‘MİLLİ PARK MÜDÜRÜLÜĞÜ’ ÖNERİSİ

Bu haber 18 Haziran 2019 - 12:56 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Kurtuluş Savaşı sırasında İnebolu’ya deniz yoluyla gelen cephanenin, kadını-erkeği, büyüğü-küçüğüyle Anadolu insanı tarafından kağnılarla cepheye ulaştırılmasında kullanılmış olan yoldur, İstiklâl Yolu. Bu yolun başlangıç noktası ve önemli bir bölümü de İnebolu’dur. İşte bu yüzden; TEKTİR İNEBOLU, MÜCADELEDİR, YAZILMIŞ DESTANDIR, İSTİKLALDİR İNEBOLU!

Kurtuluş Savaşı tarihimiz açısından çok büyük öneme sahip, Milli Mücadele yıllarında Anadolu’nun dış dünyaya açılan en önemli penceresi olan İnebolu, birçok yerin işgal edilmesi nedeniyle, Anadolu’nun dışından gelecek destek ve yardımlar açısından bu hattı hayati kılmıştır. Bu noktada İnebolu’dan Ankara’ya oluşturulan lojistik köprüde İstanbul’dan gönderilen, Rusya’dan satın alınan cephane, lojistik malzeme ve Milli Mücadele’ye katılacak birçok insan, düşünce adamı Ankara’ya ve Anadolu’ya bu yolla sevk edilmiştir.

Savaşın kazanılmasında çok etkili olan bu hattın önemini Mustafa Kemal Atatürk, “Gözüm cephede, kulağım İnebolu’da” sözü ile vurgulamıştır.

Bu güzergâh İnebolu’ya deniz yoluyla gelen cephanenin kağnılarla cepheye ulaştırılmasında kullanılmış olan 340 km’lik yoldur. Savaş boyunca İnebolu açıklarına gemilerle gelen cephane ve silahlar kayıklarla İnebolu’ya taşınmış, Kahraman Kastamonu kadınları tarafından zor şartlarda cepheye taşınmıştır.

İSTİKLAL YOLU’NUN ÇEVRESEL ÖZELLİKLERİ

Her yıl Kastamonu Valiliği tarafından yürüyüş düzenlenen İnebolu çıkışlı İstiklâl Yolu, Ankara Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu tarafından tescil edilerek koruma altına alınıp, tarihi yol olarak tescil edilen İLK PARKUR olma özelliğine sahiptir. Bunun yanı sıra Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca ilan edilen 12 kültür rotasından biridir. Yeşilin her tonunu barından bu göz kamaştırıcı manzaraya sahip yol, çeşit çeşit meyve ağaçları ile donatılarak adeta bir meyve şöleni sunmaktadır.

Bu denli tarihi öneme ve doğal güzelliklere sahip İnebolu’ya da haklı olarak, bir MİLLİ PARK MÜDÜRLÜĞÜ kurulması talebi doğmaktadır.

İşte tam da bu noktada İstiklal yolu yürüyüşünde bizzat bulunduğumuz ve İstiklal Ruhu’nu İnebolu’da yaşadığımız esnada, 2015’ten bu yana İnebolu Kaymakamlığı görevini başarıyla icra eden Kaymakam Sayın A. Atakan ATASOY ile yaptığımız özel röportajda, Kaymakam ATASOY’un İnebolu’nun İstiklal Yolu Yürüyüş parkurunun Milli Park İlan edilmesine ek olarak Milli Park Müdürlüğü kurulması önerisi çok isabetlidir. Bu kapsamda Kaymakam Atakan ATASOY, İnebolu’daki vatandaşların da nabzını tutarak, bu yöndeki talebini Polis Medya Muhabiri Sümer Taşkıran’a iletti.

ATASOY: MİLLİ PARK MÜDÜRLÜĞÜ, İSTİKLAL MADALYALI TEK İLÇE’NİN HAKKIDIR

KAYMAKAM ATASOY: “ Ecdadımızın bize bıraktığı bu eşsiz tarihe verdiğimiz önem tabii ki çok yüce. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın himayeleri ve destekleriyle bu yıl İnebolu Milli Park olarak ilan edildi. Öncelikle bunun için Cumhurbaşkanımıza  teşekkürlerimi sunuyorum. Milli Park’ın ilanıyla birlikte Sayın Cumhurbaşkanımız’dan bir istirhamım daha olacak. İstiklâl Yolu’nun ilk çıkış noktası İstiklâl Madalyalı tek İlçe İnebolu olması ve İstiklal Yolu’nun Milli Park ilan edilmesi münasebetiyle buraya MİLLİ PARK MÜDÜRLÜĞÜ’nün kurulmasını, bu husustaki destek ve himaylerini İlçem adına kendilerinden arz ediyorum. Milli Park Müdürlüğü için hali hazırda yerimiz mevcut. Müdürlük kurulduğu taktirde düzenlemiş olduğumuz bu etkinlikleri, tıpkı Sarıkamış örneğinde olduğu gibi daha organize şekilde, daha geniş katılımcı ile ilk çıkış yeri olan İnebolu’dan gerçekleştireceğiz ve istiklal madalyalı tek ilçe olan İnebolumuzu da bu sayede taçlandırmış olacağız. Hedefimiz; İstiklal ruhunu taşıyan bu yol üzerinde en kısa zamanda birçok tarihsel konaklar, hanlar, anıtlar, heykelleri canlandırarak, yürüyüşçüler için trekking parkuru oluşturup elverişli hale getirmektir. Bu bağlamda İlçem adına Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konudaki destek ve himaylerini bekliyorum” diyerek talebini dile getirdi.

ATASOY: “Tek cümleyle özetlemek gerekirse ‘İstiklâl Madalyalı tek İlçe olan İnebolu’nun hakkıdır Milli Park Müdürlüğü.’ Sizlerin aracılığıyla bu talebimizin gerçekleştirileceği inancıyla ve umuduyla şimdiden tüm devlet büyüklerime teşekkürlerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Biz de Polis Medya olarak, İnebolu’ya gönül vermiş ve İnebolu’yu güzelleştirmek adına, dur durak bilmeden hizmet eden Sayın Kaymakam Atakan ATASOY’un Milli Park Müdürlüğü talebini, başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere ilgili merciide görev yapan devlet büyüklerimize iletmenin görevini üstlenmenin mutluluğu ile bu yerinde olan talebi büyük bir onurla yerine getiriyoruz.

Böyle güzel bir amacın sesi olabilirsek, tarihimizin korunup, gelecek nesillere aktarabilmek için bir nebze de olsa katkı sunabilirsek, ne mutlu bize!

ÖZEL HABER: Sümer TAŞKIRAN

 www.polisbasin.com

www.polismedya.com.tr

www.polismedya.tv

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.