SON DAKİKA

İZMİR İL EMNİYET MÜDÜRÜ AŞKIN: TRAFİKTE HER AKŞAM ALKOL DENETİMİ YAPIYORUZ!

Bu haber 03 Eylül 2019 - 0:17 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İzmir İl Emniyet Müdürü Dr. Hüseyin Aşkın, Trafik sorununun çözmek için de tek yöntemin denetleme olduğunu belirterek, ” Biz İzmir’de trafikte her akşam alkollü araç kullanma denetlemesi yapıyoruz ve her geçen gün İzmir’de alkollü araç kullanımının azaldığını görüyoruz.” dedi

Müdür Hüseyin Aşkın, İçişleri Bakanlığının 2019 yılını yaya öncelikli trafik yılı ilan ettiğini ve ‘Öncelik Yayanın, Öncelik Hayatın’ sloganıyla tüm Türkiye’de etkinlikler düzenlediğini hatırlatarak, “Biz aslında İzmir’de, 2018 yılında yaya öncelikli trafik anlayışını hayata geçirmiştik. Nitekim, çalışmalarımız sonucunda 2017 yılına göre yayaların karıştığı trafik kazalarında %35, yaya ölümlerinde de %38 oranında azalma oldu. Trafik kazalarında hem yayaların hem de araç içindeki kişilerin can güvenliği bizim önceliğimizdir.” diye konuştu.

Vatandaşların okullarına, evlerine, işlerine ve gitmek istedikleri her yere en kısa sürede ve en güvenli şekilde gitmelerinin de önemli olduğunu, ancak en önemli şeyin can güvenliği olduğunu belirterek, “Dünyada geçen yıl 1 milyon 350 bin kişi trafik kazalarında hayatını kaybetti. Ülkemizde de bu sayı her geçen gün azalmakla birlikte hala çok büyük rakamlarda. Biz geçen yıl aldığımız tedbirlerle ölümlü trafik kazalarının oluşumunda % 21, trafik kazalarında ölenlerin sayısında da % 10 oranında bir azalma oldu” dedi.

Trafiğin bir kültür ve bilinç meselesi olduğunu dikkat çeken Aşkın, “Biz, bizden sonraki nesillere trafik kültürünü iyi yerleştirmek zorundayız. Bizim neslimize maalesef bu istenen düzeyde yerleşmedi. Bu sayede biz dünyanın birçok ülkesinden daha fazla trafik kazalarına maruz kaldık.Bugün İzmir’de yaklaşık 1 milyon 400 bin trafiğe kayıtlı araç var. Bu, şu anlama geliyor; neredeyse her üç İzmirliden birinin aracı var. Bu, oldukça büyük bir rakamdır. Yollarımızın ve altyapımızın yetersiz olduğunu hepimiz biliyoruz ve trafik sorununu çözmek için de tek yöntem denetlemedir. Biz İzmir’de trafikte her akşam alkollü araç kullanma denetlemesi yapıyoruz ve her geçen gün İzmir’de alkollü araç kullanımının azaldığını görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

İzmir Emniyet Müdürlüğü olarak bütün Türkiye’nin çok çok üzerinde trafik denetlemesi yaptıklarını belirten Aşkın, “Geçen yıl İzmir’de, neredeyse Türkiye’nin iki katı denetleme yaptık. Ama sevindirici olan taraf şu ki denetlemeler sonucunda uyguladığımız ceza miktarlarında azalma var. Hem denetim fazla hem de ceza azalıyor. İzmirlilere teşekkür ediyorum, çünkü hem daha fazla denetleniyorlar hem de daha az ceza uyguluyoruz. Bizim polis olarak hiçbir zaman insanlara para cezası kesmek gibi bir niyetimiz yok. Bizim düşüncemiz sadece trafiği çok sıkı kontrol ederek, trafik ihlallerini azaltmak ve kazaların olumsuz sonuçlarıyla karşılaşmamak” dedi.

Emniyet kemeri kullanmanın yüzde 65 oranında hayat kurtardığını belirten Aşkın, İzmir’de, “Hayatının 28 yılını engelli bir babayla yaşamış biri olarak, engelli yaşamanın ve ona bakmanın çok zor olduğunu söyleyebilirim. Emniyet kemerinin takılı olması, insanları % 85 oranında engelli kalmaktan koruyor. Bunun için ilk işimiz emniyet kemerlerimizi takmak olmalıdır” diye konuştu.

ÖZEL HABER; Halis Kahraman

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.