SON DAKİKA

JANDARMA GENEL KOMUTANLIĞI 2018 YILI ASAYİŞ VE DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

Bu haber 22 Şubat 2019 - 1:19 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Jandarma Genel Komutanlığınca düzenlenen 2018 Yılı Emniyet ve Asayiş Değerlendirme Toplantısı 21 Şubat Perşembe günü Jandarma Genel Komutanlığı’nda gerçekleşti.

Toplantıya İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, karargâh ve yurt genelinden katılım gösteren il jandarma komutanları katıldı. 

Toplantı, Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Açılış konuşmasını Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin yaptı. Tüm katılımcılara karargaha teşriflerinden dolayı şahsı ve silah arkadaşları adına şükranlarını sundu ve birlikte olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek sözlerine başladı. Sınırlarımızın ötesinde özellikle Irak ve Suriye’de bölgesel istikrarı olumsuz etkileyen gelişmeler olmasına rağmen Türkiye’nin en önemli sorunlarından biri olan terörle mücadelede, ülke olarak çok ciddi başarılar elde edilen bir dönemden geçildiğini ifade etti.

Orgeneral Arif Çetin, tüm karargah ve komutanlarla bir araya gelerek başta terörle mücadele olmak üzere emniyet ve asayişin sağlanmasını yapmak üzere faaliyetlerin değerlendirmelerini ve önümüzdeki dönemde daha başarılı bir şekilde yapmanın yollarını istişare etmek üzere bu toplantıyı düzenlediklerini belirtti. Yüce milletin desteği ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimat ve himayeleri ile aynı zamanda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun desteği ve talimatları doğrultusunda yurt içinde bölücü terör örgütüyle mücadelelerinin kardeş kurum olan emniyet teşkilatıyla koordineli şekilde son bir terör örgütünü bile bitirene kadar azim ve kararlılıkla operasyonların kesintisiz devam edeceğinin altını çizdi. Sözlerine son verirken Aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi de minnet ve şükranla andı.

Ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bir hissiyatını paylaşarak konuşmasına başladı. Bakan Soylu, “ Bizim çocukluğumuzun nesli dünya ülkeleri ile kıyasladığımızda pek büyük olmayan bir ülke olarak geçti. Herhangi bir konuda gazete, dergi veya televizyonda kendimizi hep listenin sonunda görürdük. Türkiye listenin kaçıncı yerinde diye merak eder, aşağıdan yukarıya bakmayı bir alışkanlık haline getirmiştik. Olumsuzluklar listesinde hep alt sıralarda olurduk” dedi.

Eskiden kapasitenin yakın komşu Yunanistan’la kıyaslandığını fakat önceki neslin son 10-15 yılda diğer ülkelere oranla daha fazla üstünlükleri fark ettiğini ve bir çoğunun 2002 sonrası yaşanılan değişim, dönüşüm sonrası kazanılmış kabiliyetler olduğunu vurguladı. Bakan Soylu, bu kabiliyetlerin bir kısmının yüzyıllardır bazı kurumlar vasıtası ve milletin gücüyle tarihi birikimi birleştirerek elde edilen üstünlükler olduğunu dile getirdi. İçişleri Bakanı olduktan sonra yabancı ülke yöneticileriyle temas ettikçe ve her seyahatinde bazı kurumlarımızın kapasite olarak çok yüksek seviyelerde olduğunu farkettiğini belirtirken Bakan Soylu, özellikle bunlardan birin de ciddi bir personel ve teknik kapasiteye sahip aziz milletimizin gurur vesilesi olan jandarma genel komutanlığı olduğunu vurguladı. Bakan Soylu: “Jandarma hem devlet geleceğimizin bir getirisi hem de zorlu coğrafyamızın bize bir hediyesidir” dedi. Bu gurura herkesin ortak olduğunu ve herkesin payı olduğunu ifade etmenin yanı sıra salonda olamayan ve kar kış demeden görev yapan bütün kolluk kuvvetlerine kolaylıklar dileyerek şehitlerimizi ve gazilerimizi de andı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Türkiye’nin tarihin her döneminde önemli bir ülke olduğunu ancak bugün dünya için çok daha önemli bir ülke olduğu ifadelerini kullandı. Bakan Soylu: “Her ne kadar batı bizim zayıflamamız için elinden geleni yapıyor, teröristlerle yıllardır iş birliği yapıp, bizim içişlerimize darbelerle müdahale ediyorsa da bizim güçlü olmamızın sebebini daha net bir biçimde ortaya koymaktadır” dedi. Uyuşturucu ticareti, kaçak göç, terör ve FETÖ konularına da geniş bir şekilde değinen Bakan Soylu, kaçak göç olayını teröristlerin cebine giren turizm paket programına benzetti.  FETÖ terör örgütünü diğer terör örgütlerine kıyasla çok daha karmaşık ve bir o kadar profesyonel bir yapı olduğunu belirten Bakan Soylu, bu yapının sadece tek bir kişiyle asla olamayacağını buna rağmen güvenlik güçleri ve istihbaratımızla koordineli bir şekilde çalışmalar sonucunda FETÖ terör örgütünü çökerten bir çok başarılı operasyonlara imza atıldığını sözlerine ekledi. 

Seçim sürecine de değinen Bakan Soylu, HDP’nin bu süreçte vatandaşları maniple edici bir takım eylem ve söylemlerde bulunduklarını fakat halkımızın onlara inanmadıklarını ve galeyana gelmediklerini ve hiç bir şekilde başarılı olamayacaklarını söyledi. Özellikle polisimize tacizci diyenin asıl tacizi kendilerinin yaptığını ve polisimizi karalama politikası güdene de mahkemede tokat niteliğinde bir belge olduğu vurgusunu yaparak, “ biz bugüne kadar hiç bir zaman boş konuşmadık” dedi.

Bakan Soylu: “Türkiye sorumlulukları ağır bir ülkedir. Başka ülkelerin dağlarda operasyon yapmak gibi bir derdi yoktur. Ama bizim dağlarımız bile bizim için çok önemlidir. Bu konuda tüm kolluk kuvvetlerine üstün başarıları ve önemli faaliyetler yürüttükleri için millet be teşkilat adına sonsuz teşekkür ederim” diyerek sözlerine son verdi. 

Protokol konuşmalarının ardından sonrasında toplantı basına kapalı olarak gerçekleşti. 

HABER: Sümer TAŞKIRAN 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.