SON DAKİKA

KALDIĞIMIZ YERDEN DEVAM….

Bu haber 04 Ekim 2018 - 19:12 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Türk Hava Kurumu’nun 25. Genel Başkanı
Genel Başkan Adayı Hv. Pilot Tümgeneral Osman Yıldırım Kaldığımız yerden devam dedi

Değerli Başkanım Kıymetli arkadaşım sizlerin desteğiyle ve oylari ile 2009 yılında Türk Hava Kurumu’nun 25. Genel Başkanlığına seçildim.
Ulu Önder Atatürk’ün ”İstikbal Göklerdedir.” ifadesinin altını doldurmak için siz arkadaşlarımızla birlikte Türk Hava Kurumu Havacılık Vakfı’nı ve ona bağlı Havacılık ve Uzay Bilimleri Üniversitesini kurduk.

Amacımız havacılık sanayisi ve sektörünün ihtiyacı olan insan gücünü yetiştirmek, hava araçlarının üretildiği ve bakımlarının yapıldığı dünya çapında bir merkez olmaktı. Bunu yapmak için de hem Türk Hava Kurumu Havacılık ve Uzay Bilimleri Üniversitesini kurduk, hem de uçak fabrikası şirketini ve uçak bakım şirketlerini, Isparta, İzmir, Çorlu ve Ankara’da kurduk. Şu anda da hizmet vermeye devam ediyorlar.

Üniversiteyi ve Türk Hava Kurumu’nu yaşatabilmek için vakfımızın altında 11 adet şirket kurduk bu şirketler 2011 yılıyla 2014 yılları arasında kurulmuş olup, şu anda yaşamlarını devam ettiriyorlar.

Türk Hava Kurumu Başkanlığı yaptığım dönemde siz arkadaşlarımın desteği, yardımları ve bize tavsiyelerinizi kullanarak Vakıf şirketlerini ve Üniversiteyi arkadaşlarımızla birlikte yöneterek çok iyi yerlere getirdik, büyük değer kazandırdık.

Yurt dışından ve yurt içinden çok önemli ihaleler kazandık, kazandığımız ihalelerle milyonlarca dolar gelir elde ettik bu elde ettiğimiz gelirlerle beş yıl süresince hiçbir şekilde Para sıkıntısına düşmedik.

Türk Hava Kurumu Havacılık Vakfı’nı Üniversitesini şirketlerine kurduktan sonra 54 adet uçak ve helikopter aldık. Aldığımız uçak ve Helikopterlerle Sağlık Bakanlığının ambulans helikopter ihalesini 122 milyon $ artı 30 milyon $’a aldık. Beş yıl süreyle bu ihaleyi alarak kuruma çok önemli gelirler elde ettik.

Ayrıca Orman Bakanlığından yangın söndürme uçağı ve yangın söndürme helikopteri ihalelerini aldık, aldığımız ihalelerle Türk Hava Kurumu’na ve onun organizasyonunda çok büyük gelirler elde ettik.

Vakıf üniversite ve şirketlerini kurarken ,uçak ve helikopterleri alırken 298 milyon TL kredi kullandık. Bu kredi faiziyle birlikte 402 milyon liraydı (Masak raporunda da bu bu şekilde geçmektedir) kredinin ödenmesi süresi 2024 yılına kadardır .
Türk Hava Kurumu organizasyonunun bütçesi 2019 yılına kadar yapılmıştı. Buna göre hiçbir para sorunu yaşamadan 2019 yılı dahil Türk Hava Kurumu ve bağlıları faaliyetlerine devam ettireceklerdi. Yani, gelir gider dengesi kurulmuştu.

Değerli arkadaşlarım kıymetli Türk Hava Kurumu üyeleri beş yıl süreyle Türk Hava Kurumu mensuplarının isteklerinin hemen hemen tamamını ben ve arkadaşlarım yerine getirdik.

Üniversitemizde Türk Hava Kurumu mensuplarının çocuklarını burslu okuttuk.
İşe personel alırken Türk Hava Kurumu mensuplarının çocuklarına ve yakınlarına öncelik verdik.

Hiç kimsenin işine son vermedik hep yeni iş sahaları açarak insanlara iş vermeye çalıştık. Beş yıllık sürede 400 çalışanı olan Türk Hava Kurumu’nun çalışan miktarını 2500’e çıkardık.

Her ay 12.500.000 TL personele maaş ödedik. Maaşlar hiç gecikmeden personele ödenmiştir.

Personelimiz bize güvenerek evlendi, ev aldı , çocuklarını okullara gönderdi ve gelecekleri ile ilgili planlar yaptı bu planları hiç bozmadık. Çünkü zamanında maaşlarını ödedik her yılda devlet memurlarına yapılan zamdan daha fazlasını personelimize verdik. Hedefimiz iki ay tek üçüncü ay çift maaş vermekti 2015 yılında bunu başaracaktık. Ancak maalesef önümüz kesildi. Ama bunu başarmamamız için neden yoktu. Önümüzde aydınlık günler Türk Hava Kurumu mensuplarına ve havacılık sevdalılarını bekliyor.

Türk Hava Kurumu mensuplarının medarı iftiharı olan uçak fabrikasını 2011 yılında yeniden kurduk. İlk uçağımız olan ismini sizin belirlediğiniz Türkkuşu uçağımızı Haziran 2014’ te ürettik. Ürettiğimiz bu uçaklarla ilgili satış planımızı yapmıştık. Ayrıca 29 Ekim 2014 tarihinde de Uçak fabrikasının açılışı yapılacaktı ancak benim başıma gelen iş nedeniyle açılış yapılamadı. İlk uçağımızı ürettik seri üretime başlayacaktık ama benim bilmediğim nedenlerle bunun gerçekleşmediğini görüyoruz.

Ancak hedefimiz ürettiğimiz uçağı seri olarak üreterek ülkemizin her bir tarafında havacılık kulüpleri kurarak uçmak isteyen amatör havacılara bu uçaklarla uçuş eğitimi vererek uçmalarını sağlamaktır. Amacımız havacılığı Türk insanının işi yapmaktır. Havacılık kulüplerini yaygınlaştırarak daha çok insanın uçaklarla, diğer hava araçları ile uçmasını sağlamak istedik.

Son yıllarda Türk Hava Kurumu’nun fitre, zekat ve kurban derisi gelirlerinde azalış olmuştur. Bunun nedeni Türk Hava Kurumu’nu yönetenlerin Türk Hava Kurumunda görev yapanlar hakkında yaptıkları olumsuz çalışmalardır. Aslında Türk Hava Kurumu derneği devamlı devlet tarafından ve kendi iç denetim organları tarafından denetlenir. Orada yönetimin veyahutta çalışanların hata yapma ihtimali çok azdır. Biz de Türk Hava Kurumu derneğini yönetirken hata yapmadık. Çünkü; ben hem mali müşavirle hem de adli Müşavirle çalıştım. Onların imzası olmadan hiçbir işi yapmadım. Bundan dolayı hakkımda yapılan şikayetlerden ya takipsizlik aldım ya da beraat kararları aldım. Onun için göğsümü gere gere karşınıza çıkıyorum.

Kıymetli arkadaşlarım ülkemizin havacılığına birlikte hizmet etmek için siz varsanız, desteklerseniz, ben de varım.

Beş yıllık yönetimimiz döneminde Türkiye’nin değişik bölgelerinde beş adet havacılık eğitim merkezi açtık. Buralarda gençlerimize Paraşüt, Planör, Yamaç Paraşütü, Yelken Kanat ve Model Uçak gibi amatör havacılık kursları verdik yüz binlerce gencimize havacılık eğitimleri vererek onlara havacılık sevdasını aşıladık.

Ayrıca Türk Hava Kurumu tarihinde ilk defa kendi paraşütlerimizi aldık (Silahlı kuvvetlerin 25 yıldan fazladır kullandığı T-10 paraşütlerini ödünç alarak kullanıyorduk gençlerimiz kendi paraşütlerimizle atlamaya başladılar. Önce kullanılan paraşütlerle her 100 atlayıştan 10’unda önemli kazalar oluyordu şimdi 100 atlayışta hemen hemen hiç kaza olmamaktadır. Ayrıca, yeni planörler yamaç paraşütleri ve yelken kanatlar aldık. Bunları Türk gençliğinin havacılık aşkının artması için onların emrine verdik. Bunları yapmaktan da gerçekten mutluluk duyduk. Bundan sonrada amatör Havacılığın gelişmesi için siz Başkanlarım ile THK sevdalılarıyla daha da çok çalışarak ileri götüreceğiz.

Ayrıca uluslar arası yarışmaları ve toplantıları Türkiye’ye getirerek, FAl Genel Kurulunu Antalya’da yaptık. Türkiye’ye Yamaç Paraşütü ve Yelken Kanat Avrupa ve Dünya şampiyonalarını getirdik. Trakya’da ilk defa Avrupa Model Uçak şampiyonasını yaptık yüzlerce sporcunun katılmasını sağladık. Ülkemizin turizmine ve ekonomisine yaptığımız organizasyonlarla büyük katkıda bulunduk. Yıllardır şampiyon olarak giderek harcadığımız ülkemizin parasını dönemimizde Ülkemizde yaptığımız organizasyonlarla fazlasıyla geri aldık.

Türk Hava Kurumu Havacılık Vakfı’nı kurduk her yıl devletin yasal denetlenmesi ve raporlaşmaları yapılmıştır. Vakfı yönetirken de hiçbir şekilde hata yapmadık. Yasaların, vakıf senedinin ve yönetmeliklerin verdiği yetkilerle vakfımızı yönettik. Vakfımızın yaptıkları her yıl ibra edilmiştir. Vakıf şirketlerini karlı hale getirmek için çalıştık. Yeni kurulmuş şirketlerin hemen kar etmesini bekleyemezsiniz. Çünkü şirketleri kurarken elimizde bir sermaye yoktu. Ancak bu şirketlere de Vakfımız ve kurumumuzun ihtiyacı vardı. Bu şirketleri kurmakta ki amacımız da buydu. Bugün bu şirketler gün geçtikçe ülkemiz için, ekonomimiz için, önem kazanmaktadır. Önemli gelir getirici pozisyonlara gelmektedirler. İnanıyorum ki bizim yönetimimiz de çok daha iyi yerlere gelecek, gelirleri ve faaliyetleri artacak ,daha çok insanımıza, siz arkadaşlarımın çocuklarına ve yakınlarına iş olacak, aş olacak, eğitim olacak, sağlık olacak, mutluluk olacaktır.

Benimle beraber bunları başarmaya var mısınız? Ben varım sizinde var olduğunuzu biliyorum.
Değerli Başkanlarım kıymetli arkadaşlarım beş yıllık başarı öyküsündeki en önemli faktör Türk Hava Kurumu’nun en iyi şekilde yönetilmesidir.

Çok çalıştık, yönetirken de çalmadık, çaldırmadık. Bu en önemli özelliğimizdir. Eğer ki bunu uygulamasaydık ne şirketleri kurabilirdik, ne de uçakları ve helikopterleri, çok önemli ihaleleri alabilirdik.

Onun için ben tekrar size şunu özellikle vurgulamak istiyorum. Ben ve arkadaşlarım Türk Hava Kurumu’derneğini ,Vakfını , Şirketlerini ve Üniversitesini en iyi şekilde yönettik. Aslında bu bir başarı destanıdır. Bu destani birlikte yazdık!

Destanın devamını yazmaya var mısınız?
Ben varım. Sizin de var olduğunuzu biliyorum ve hepinize çok teşekkür ediyorum. Evinizde ailenizle sevdiklerinizle birlikte mutluluk, huzur ve sağlık içinde yaşayın. Başkanlarım size güveniyorum ve seviyorum.

Hv. Pilot Tümgeneral Osman Yıldırım
Türk Hava Kurumu’nun 25. Genel Başkanı
Genel Başkan Adayı

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.